MŚ w match racingu - srebro do kolekcji!

2008-06-23 14:07 Redakcja Żagli
Karol Jabłoński
Autor: FOT. PAWEŁ PATEREK/ŻAGLE Karol Jabłoński

Rywalizację dwunastu sterników podczas mistrzostw świata w match racingu zakończono po dwóch seriach Round Robin, rozgrywanych systemem każdy z każdym. Załoga Karola Jabłońskiego w składzie Piotr Przybylski, Grzegorz Baranowski i Jacek Wysocki, odniosła na jeziorze w Nowouralsku 16 zwycięstw, a Eda Bairda 17. Polakom przypadł więc srebrny medal, zaś Amerykanom złoty.

"Regaty te były pełne dramaturgii, zdecydowanie najtrudniejsze i najbardziej wyczerpujące spośród wszystkich, w których dotychczas żeglowaliśmy. Nie było tzw. łatwych wyścigów. Zmienny w sile i kierunku wiatr wymagał niesamowitej koncentracji całej załogi od momentu startu aż do przekroczenia linii mety. Można było wygrać i przegrać z każdym" - ocenił Karol Jabłoński.

Po dwóch seriach Round Robin (22 wyścigi dla każdego teamu), Polacy byli na drugim miejscu.

"Taki układ dawał nam finał. Niestety, w porze przewidzianej na rozegranie decydujących o tytule mistrzowskim pojedynków, nad jeziorem przeszła potężna burza, po której wiatr zupełnie uciekł. Nie mieliśmy możliwości konfrontacji z przeciwnikiem, którego pokonaliśmy kilka godzin wcześniej, w wyścigu kończącym serie round robin" - powiedział skiper polskiej załogi, podkreślając, że z drugiego miejsca on i koledzy są bardzo zadowoleni.

"Po zdobyciu dwa lata temu w Sztokholmie złotego medalu oraz brązowego w ubiegłym roku we Włoszech, ten srebrny jaki dziś otrzymaliśmy kompletuje naszą kolekcję ekskluzywnych medali mistrzostw świata w match racingu. W najbliższych miesiącach zajmiemy się bardziej sprawami związanymi z Pucharem Ameryki i startami na morskich jachtach. We wrześniu są mistrzostwa świata jachtów klasy maxi, w których planujemy wziąć udział na
niemieckiej, 94-stopowej jednostce Y3K" - dodał Jabłoński.

Round Robin 1 + Round Robin 2:
1. Ed Baird (USA) 17 zwycięstw
2. Karol Jabłoński (Polska) 16
3. Philippe Presti (Francja) 14
4. Jewgienij Nieugodnikow (Rosja) 12
5. Staffan Lindberg (Finlandia) 12
6. Bjorn Hansen (Szwecja) 11
7. Maksim Taranow (Rosja) 10
8. Ian Williams (Wielka Brytania) 9
9. Paolo Cian (Włochy) 9
10. Mathieu Richard (Francja) 8
11. Andriej Arbuzow (Rosja) 7
12. Johnie Berntsson (Szwecja) 7

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.