MP klas olimpijskich: jedenaste złoto Agnieszki Skrzypulec

2019-09-08 19:43 inf. pras. PZŻ
MP klas olimpijskich
Autor: Jacek Kwiatkowski / mat. pras. PZŻ

Żeglarskie Mistrzostwa Polski Gdańsk 2019 w klasach olimpijskich zakończone. Przez cztery dni na Zatoce Gdańskiej w Górkach Zachodnich ścigali się żeglarze klas 470, 49er, 49er FX, Laser, Laser Radial, Finn i Nacra 17. Bazą regat było Narodowe Centrum Żeglarstwa w Gdańsku.

Udało się rozegrać zdecydowaną większość zaplanowanych wyścigów, niemniej wiatr wiał mocno w kratkę i czasami trzeba było na niego czekać. W większości klas wygrywali faworyci, choć nie obyło się też bez niespodzianek.

Rywalizację w klasie 470 zdominowała nasza najlepsza załoga Agnieszka Skrzypulec / Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń). Dziewczyny wygrały wszystkie wyścigi i nawet dyskwalifikacja z powodu falstartu w ostatnim wyścigu medalowym nie przeszkodziła im w zdobyciu złotego medalu. Dla Agnieszki Skrzypulec to jedenaste mistrzostwo Polski w karierze!

Wśród załóg męskich i mieszanych najlepsi byli Ewa Romaniuk i Maciej Krusiec (AZS Poznań/Jacht Klub Junga).

Do ciekawej sytuacji doszło w klasie 49er. W zajmującej drugie miejsce załodze Mikołaj Staniul / Paweł Nowicki (YKP Gdynia/TKŻ Toruń) nastąpiła zmiana załoganta. Kontuzjowanego Nowickiego zastąpił Zdzisław Staniul, ojciec Mikołaja Staniula, aktualny trener Agnieszki Skrzypulec i Jolanty Ogar, olimpijczyk z Barcelony i Atlanty w klasie 470. Załoga złożona z syna i ojca żeglowała znakomicie i nawet wygrała ostatni wyścig, wyprzedzając Dominika Buksaka i Szymona Wierzbickiego – absolutnych dominatorów, którzy w Górkach Zachodnich żeglowali najlepiej i pewnie sięgnęli po tytuł mistrzowski.

– Świetnie nam się w Górkach Zachodnich żeglowało. Po czwartym miejscu w Pucharze Świata w Enoshimie teraz zdobyliśmy tytuł mistrza Polski. Widać więc, że potrafimy utrzymać formę. Szkoda trochę tego ostatniego wyścigu, ale jesteśmy pełni uznania dla Mikołaja i jego taty, wykonali kawał dobrej roboty. Jesteśmy szczęśliwi, ale teraz musimy już szykować formę na grudniowe mistrzostwa świata w Nowej Zelandii – powiedział Dominik Buksak.

Dominik Buksak / Szymon Wierzbicki
Autor: Sailing Energy / Trofeo Sofia Iberostar

– Pływanie z synem w jednej załodze to ciekawe doświadczenie. Na łódce klasy 49er nie siedziałem chyba 20 lat. Szybko jednak się dotarliśmy i udało się wygrać ostatni wyścig. Nie powiem, radość była wielka – stwierdził Zdzisław Staniul.

W klasie 49er FX najlepsza okazała się załoga Tomasz Stańczyk / Kinga Łoboda. Wielkie emocje towarzyszyły rywalizacji floty Finn. Pod nieobecność ubiegłorocznego mistrza Polski Piotra Kuli, który rehabilituje operowane kolano, walka o medale rozstrzygnęła się między Łukaszem Lesińskim (Yacht Klub Stal Gdynia), Mikołajem Lahnem (UKŻ Wiking Toruń) i Sebastianem Kalafarskim (UKŻ Wiking Toruń). Do ostatniego wyścigu medalowego przystępowali w takiej właśnie kolejności, a różnice punktowe były minimalne. Dobry start zaliczył Łukasz Lesiński, który prowadzenia nie oddał aż do mety.

– To mój pierwszy złoty medal mistrzostw Polski, cieszę się jak dziecko. Dzisiaj byłem w gazie, dobrze czytałem wiatr i spokojnie prowadziłem wyścig. Rywale jednak byli mocni, nie spodziewałem się, że rywalizacja będzie aż tak wyrównana – ocenił Łukasz Lesiński.

Na drugim miejscu przypłynął Mikołaj Lahn i to jemu przypadł srebrny medal, a Sebastian Kalafarski, mimo że wyścig medalowy mu nie poszedł, utrzymał trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Jeszcze więcej emocji było w klasie Laser Radial. Świetnie przez całe mistrzostwa spisywała się Wiktoria Gołębiowska (Stowarzyszenie Sportów Wodnych Iława). Najlepsza polska juniorka podeszła do rywalizacji z seniorkami i reprezentantkami Polski bez kompleksów i do wyścigu medalowego przystępowała z pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej. Wiktoria potwierdziła klasę, wygrała również medal race i mogła cieszyć się ze swojego pierwszego tytułu mistrzowskiego wśród seniorek. Srebrny medal zdobyła Agata Barwińska (MOS Iława), a brąz Magdalena Kwaśna (CHKŻ Chojnice).

Wiktoria Gołębiowska
Autor: Sailing Energy / World Sailing

– Jestem szczerze wzruszona, nie spodziewałam się, że mogę tutaj wygrać. To mój wielki sukces, dla takich chwil trenuje się żeglarstwo. Pływałam bez presji, nic nie musiałam, wszystko mogłam – powiedziała na mecie Gołębiowska.

W klasie Laser Standard zdecydowanie najlepszy okazał się Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin), który wygrał aż sześć z dziewięciu wyścigów. Dzięki zwycięstwu w wyścigu medalowym tytuł wicemistrza Polski zdobył Kuba Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin), a brąz Dawid Kania (ŻLKS Kiekrz Poznań).

Niespodzianki nie było w klasie Nacra 17. Zdecydowane zwycięstwo odniosła najbardziej doświadczona załoga Jakub Surowiec/Kasia Goralska (UKS Navigo Sopot). Tytuł wicemistrza Polski przypadł załodze Tymoteusz Bendyk / Irmina Mrózek Gliszczyńska (UKS Navigo Sopot/CHKŻ Chojnice), a brąz zdobyła najmłodsza załoga Mikołaj Chłopek / Maja Micińska (YKP Gdynia).

– To były bardzo udane mistrzostwa. Z jednej strony faworyci potwierdzili wysoką formę, ale nie zabrakło też niespodzianek, które są solą każdego sportu. Cieszy mnie szczególnie dobra postawa młodzieży, widać że szkolenie przynosi pożądane efekty. Mistrzostwa Polski za nami, ale to nie koniec żeglarskich emocji. Niedługo mistrzostwa świata w klasie RS:X, potem w Nowej Zelandii o medale mistrzostw świata walczyć będą żeglarze klasy 49er i 49er FX – podsuwał prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

***

Organizatorem Mistrzostw Polski w żeglarstwie był Polski Związek Żeglarski przy współpracy z NCŻ AWFiS Gdańsk, AZS COSA Górki Zachodnie i Miastem Gdańsk. Partnerami wydarzenia: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ziaja, D.A.D, Sailovnia i LaserPOL. Członków kadry narodowej seniorów PZŻ wspiera Garmin Polska, a kadry narodowej juniorów w klasie 470 Polska Spółka Gazownictwa. Patronem medialnym mistrzostw był portal Żeglarski.info.Medaliści MP w klasach olimpijskich:

Laser Radial
1. Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława)
2. Agata Barwińska (MOS SSW)
3. Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice)

470
1. Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin), Jolanta Ogar (UKŻ Wiking Toruń)
2. Antonina Marciniak (Baza Mrągowo), Barbara Ramotowska (Giżycka Grupa Regatowa)
3. Agnieszka Łapińska, Julia Oleksiuk (AZS Uniwersytet Warszawski)

49erFX
1. Madeleine Zielińska, Nadia Zielińska (AZS UWM Olsztyn)

Laser Standard
1. Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń)
2. Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń)
3. Dawid Kania (ŻLKS Kiekrz Poznań)

Finn
1. Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia)
2. Mikołaj Lahn (UKŻ Wiking)
3. Sebastian Kalafarski (UKŻ Wiking)

470
1. Ewa Romaniuk (AZS Poznań), Maciej Krusiec (OKŻ Olsztyn)
2. Marcin Urbański (OKŻ Olsztyn), Weronika Janc (UKS Pogoria Dąbrowa Górnicza)
3. Maciej Sapiejka (SEJK Pogoń), Dominik Janowczyk (WCSS)

49er
1. Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk), Szymon Wierzbicki (AZS Poznań)
2. Mikołaj Staniul (YKP Gdynia), Paweł Nowicki (TKŻ Toruń)
3. Paweł Jakubowski (Baza Mrągowo), Adam Głogowski (YKP Gdynia)

Nacra 17
1. Jakub Surowiec, Katarzyna Goralska (UKS Navigo Sopot)
2. Tymoteusz Bendyk (UKS Navigo), Irmina Mrózek Gliszczynska (ChKŻ Chojnice)
3. Mikołaj Chłopek, Maja Micińska (YKP Gdynia)

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.