Mocna reprezentacja Polski na mistrzostwa świata w klasie RS:X
W poniedziałek wyścigi próbne, a od wtorku do soboty ściganie o medale – we włoskim Torbole nad jeziorem Garda rozpoczynają się mistrzostwa świata w windsurfingowej klasie RS:X. Weźmie w nich udział rekordowa liczba żeglarzy – 137 mężczyzn z 40 krajów oraz 107 kobiet z 37 państw, w tym 13-osobowa reprezentacja Polski.
Na starcie zobaczymy całą elitę klasy RS:X zarówno utytułowanych seniorów, jak i robiących szybkie postępy juniorów. Trener Paweł Kowalski do Włoch zabrał kadrę w składzie: Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), Zofia Klepacka (Legia Warszawa), Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot), Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk), Karolina Lipińska, Małgorzata Białecka, Weronika Marciniak, Lidia Sulikowska, Kamil Manowiecki, Przemysław Szybkowski (wszyscy SKŻ Ergo Hestia) i Mikołaj Michalski (Gdański Klub Żeglarski).
Jezioro Garda, a szczególnie jego północna część, gdzie rozegra się walka o medale mistrzostw świata, to jeden z najlepszych windsurfingowych akwenów w Europie. Nic zatem dziwnego, że to właśnie w Torbole odbyły się pierwsze w historii mistrzostwa świata w klasie RS:X. Było to w 2006 roku, brązowy medal zdobył w nich Przemysław Miarczyński, czwarte miejsce zajęła Zofia Klepacka. W tym roku polscy windsurferzy trenowali w Torbole już kilka razy, doskonale więc znają akwen i wiejące tam wiatry.
Regaty na Gardzie będą jednocześnie kolejną odsłoną walki o przepustkę na igrzyska olimpijskie w Tokio. Miejsca dla kraju zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, polscy żeglarze wywalczyli już w ubiegłym roku, dzięki piątym lokatom Zofii Klepackiej i Pawła Tarnowskiego w mistrzostwach świata w duńskim Aarhus. Dla biało-czerwonych regaty we Włoszech będą zatem nie tylko okazją walki o medale, ale też kolejną rundą wewnętrznej rywalizacji o imienną kwalifikację olimpijską.
– Pierwszą imprezą, w której nasi deskarze zdobywali punkty kwalifikacyjne do igrzysk, były kwietniowe mistrzostwa Europy. Maja Dziarnowska była w nich czwarta, a Piotr Myszka siódmy i to oni na razie prowadzą w wewnętrznej rywalizacji. Z pewnością w Torbole oboje będą chcieli podtrzymać dobrą passę, ale reprezentacja Polski jest bardzo silna i wyrównana i wszystko może się zdarzyć. Myślę, że walka o igrzyska będzie zacięta do końca, a oprócz tegorocznych mistrzostw świata, naszych zawodników czekają jeszcze punktowane przyszłoroczne mistrzostwa świata w Auckland w Nowej Zelandii – powiedział prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.
Przebieg rywalizacji w mistrzostwach świata w Torbole można śledzić na stronie www.rsxclass.org
MEDALE POLAKÓW W MISTRZOSTWACH ŚWIATA KLASY RS:X
2016 Ejlat (Izrael)
złoto Małgorzata Białecka
złoto Piotr Myszka
2014 Santander (Hiszpania)
srebro Przemysław Miarczyński
2012 Kadyks (Hiszpania)
srebro Zofia Klepacka
2011 Perth (Portugalia)
srebro Zofia Klepacka
srebro Piotr Myszka
2010 Kerteminde (Dania)
złoto Piotr Myszka
srebro Przemysław Miarczyński
2007 Cascais (Portugalia)
złoto Zofia Klepacka
srebro Przemysław Miarczyński
2006 Torbole (Włochy)
brąz Przemysław Miarczyński