Młodzieżowe Mistrzostwa Świata: Tytus Butowski liderem
Drugi dzień rozgrywanych w Gdyni Młodzieżowych Mistrzostw Świata był bardzo udanych dla polskich żeglarzy. Większość biało-czerwonych poprawiła swoje notowania, a liderem w klasie Laser Radial został Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk). Obiecująco rozpoczęli także regaty w klasie RS:X deskarze SKŻ Ergo Hestia Sopot Karina Filip i Kamil Manowiecki.
We wtorek warunki poprawiły się i w dużej mierze zdołano odrobić zaległości z pierwszego dnia imprezy. Do rywalizacji przystąpili deskarze w klasie RS:X oraz zawodniczki w klasach 29er i 420, ale wydarzeniem numer jeden był z pewnością awans Tytusa Butowskiego na pierwsze miejsce w klasie Laser Radial. W jedynym poniedziałkowym starcie reprezentant AZS AWFiS Gdańsk zajął trzecią lokatę, natomiast we wtorek został sklasyfikowany na piątej, siódmej oraz 10. pozycji i te miejsca zapewniły mu status lidera. Polak o punkt wyprzedza Wonn Key Lee z Singapuru oraz o trzy Argentyńczyka Juana Cardozo. W tej klasie rywalizuje 57 żeglarzy.
- Zawsze rozpiera mnie duma kiedy patrzę na swoich zawodników, nie tylko wtedy kiedy wygrywają regaty. Tytus jest liderem, ale na razie zachowuję spokój. Jego przykład idealnie potwierdza starą żeglarską prawdę, którą nieustannie przypominamy zawodnikom. Aby zostać liderem nie trzeba wygrywać wyścigów, należy natomiast pływać równo, regularnie plasować się w czołówce, starać się wyciągać wnioski i eliminować błędy – powiedziała trenerka kadry Anna Weinzieher.
We wtorek na dalsze pozycje spadli wyprzedzający Tytusa zawodnicy. Poprzedni lider Fin Otto Dahlberg zajmuje 11. miejsce, a Amerykanin Connor Nelson jest siódmy. – Musimy być przygotowani, że z każdym dniem będzie wkradał się coraz większy stres. Trzeba temu zapobiegać, czyli głośno o tym mówić i stale rozmawiać. Obserwowałam dotychczasowego lidera, który w dwóch pierwszych wyścigach prezentował się rewelacyjnie, a w dwóch kolejnych wypadł kiepsko. Nierówno pływał też Australijczyk Zac Littlewood. W kolejnych dniach trzeba zachować chłodną głowę i robić swoje - dodała uczestniczka igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku.
Swoje notowania obniżyła w klasie Laser Radial Julia Rogalska. Szósta w poniedziałkowym wyścigu reprezentantka Giżyckiej Grupy Regatowej spadła w gronie 47 zawodniczek na 12. pozycję. Prowadzenie utrzymała Włoszka Chiara Benini Floriani, a na kolejnych miejscach plasują się Hiszpanka Ana Moncada Sanchez oraz Shai Kakon z Izraela.
- Julka spokojnie jest w stanie żeglować na wyższych miejscach. W ostatnim wyścigu była co prawda dziewiąta, ale spadła na tę lokatę tuż przed metą, bo długo płynęła na piątej pozycji. Brakuje jej konfrontacji z grupą, czasami odpływa od reszty i traci możliwość bezpośredniej rywalizacji, a z tym, jeśli chce się wygrywać wyścigi, trzeba się mierzyć. Pracujemy nad tym i spodziewam się, że kolejnych startach ponownie zobaczymy ją w czołówce – przyznała 28-letnia trenerka.
W środę prognozy zapowiadają silniejszy wiatr niż podczas wtorkowej rywalizacji. – Nie musimy się martwić na zapas. Zarówno Julia jak i Tytus to zawodnicy bardzo wszechstronni i jestem przekonana, że świetnie sobie poradzą we wszystkich warunkach, jakie zafunduje nam Gdynia. Widać, że u chłopaków im silniejszy wiatr, tym stawka się zacieśnia i rywalizacja jest bardziej zacięta. U dziewcząt takie warunki mogą zebrać żniwo i dokonać większej selekcji, bo zawodniczki są trochę mniejsze, a w związku z tym słabsze fizycznie – zauważyła.
Dobrze wypadli na inaugurację rywalizacji w klasie RS:X deskarze SKŻ Ergo Hestia Sopot Karina Filip i Kamil Manowiecki, którzy po trzech wyścigach zajmują odpowiednio dziewiątą i szóstą pozycję. Rywalizuje 20 dziewcząt i 29 chłopców.
Progres zanotowali w klasie 420 Patryk Kosmalski (ChKŻ Chojnice) i Tomasz Lewandowski (OKŻ Olsztyn), którzy poniedziałkowe zmagania zakończyli na 17. miejscu. We wtorek wywalczyli 11. oraz drugą lokatę, co dało im awans na dziewiątą pozycję. W tej samej klasie w stawce 24 załóg 21. są Amelia Linowska i Julia Chmiela (BAZA Mrągowo). O trzy lokaty poprawiło się natomiast w klasie Nacra 15 rodzeństwo Maja i Oskar Niemira. Żeglarze UKS Navigo Sopot zajmują po sześciu startach wśród 21 duetów 11. lokatę.
W klasie 29er ściga się 25 dziewczęcych oraz 28 chłopięcych załóg. Po czterech wyścigach Karolina Żurek i Agata Wilczewska (YKP Gdynia) plasują się 15., a po sześciu startach Sławomir Kapałka (YKP Gdynia) i Jakub Gołębiowski (MOS SSW Iława) na 21. miejscu.
W środę rywalizację rozpoczną chłopcy w klasach 29er i 420 oraz przedstawiciele klasy Nacra 15 – pierwsze wyścigi zaplanowano o 11.
W mistrzostwach ściga się 409 zawodników z 66 krajów. Medalistów poznamy w piątek – zgodnie z harmonogramem w klasach 420 oraz Laser Radial ma zostać rozegranych dziewięć, natomiast w klasach 29er, Nacra 15 i RS:X 13 wyścigów.