Mistrzostwa Warszawy Jachtów Regatowych 2010

2010-10-21 12:49 Piotr Pajor - Finn POL 23
_
Autor: Archiwum serwisu

W dniach 9-10 października na jeziorze Zegrzyńskim zostały zorganizowane regaty: Mistrzostwa Warszawy Jachtów Regatowych, ostatnie zawody tego sezonu. Organizatorzy: Warszawsko-Mazowiecki Okręgowy Związek Żeglarski, Klub Sportowy „SPÓJNIA-WARSZAWA”, MOS 2 – Zegrze oraz Warszawsko-Mazowiecka Federacja Sportu zaplanowali udział trzech klas: Optymist, Laser Radial i oczywiście Finn.

Ponieważ nas Finnistów ta klasa interesuje szczególnie, w niniejszej relacji skoncentrujemy sie głównie na niej.
W klasie Finn w regatach o Mistrzostwo Warszawy wystartowała duża jak na tę porę roku ilość zawodników, bo aż 19. To najliczniej obsadzone regaty w klasie Finn w tym roku w Polsce. Było to zasługą dwóch dodatkowych klasyfikacji: polscy Mastersi zdecydowali sie rozegrać swoje Mistrzostwa Polski w klasie Finn a dodatkowo organizatorzy po raz pierwszy wprowadzili do regat klasyfikację Finn Classic tzn. klasycznego Finna.

Regaty zostały rozegrane w słabych warunkach wiatrowych 2 do 4 m/s. Z zaplanowanych siedmiu wyścigów udało sie rozegrać tylko cztery - w sobotę. Wiatr nie był typowy dla tej pory roku pomimo tego, że przez cały tydzień poprzedzający regaty każdego dnia wyżowy wiatr wiał z dużą siłą. W niedzielę po prawie trzech godzinach oczekiwania na wiatr i dosyć ciekawych spotkań towarzyskich na wodzie, wobec braku warunków do startu, odwołano wszystkie wyścigi i cała flota została odesłana do portów.
Słabszy wiatr jednak dawał się we znaki zawodnikom walczącym o dobre miejsce w regatach. Niektórym puszczały nerwy i podświadomie zaczynali pompować. Uważni sędziowie byli jednak na swoim miejscu. Jest charakterystyczne dla klasy Finn to, że w słabych warunkach wiatrowych, aby uzyskać dobry wynik należy wykonać dużą pracę, nieporównywalną z szybkością łódki,. Jednak z drugiej strony słabszy wiatr pomógł niektórym kolegom startującym na klasycznych Finnach. Jeden z kolegów po raz pierwszy startował w regatach na Finnie i te słabowiatrowe warunki na pewno ułatwiły mu zadanie i sprawiły dużą przyjemność.

Mistrzostwa Warszawy w klasie Finn
Zacięta walka rozegrała się pomiędzy Miłoszem Wojewskim a Arturem Ponieczyńskim z KS Spójnia Warszawa. W całym sezonie wynik ich rywalizacji był zmienny. Raz Miłosz a raz Artur zajmowali wyższe pozycje. W ostatnio rozegranych w Łebie Mistrzostwach Polski w kategorii Młodzież wygrał Artur przed Miłoszem. Dlatego te regaty potraktowali oni bardzo poważnie i rywalizacja pomiędzy Mistrzem Polski Młodzieżowców 2010 - Arturem a wicemistrzem Miłoszem trwała do ostatnich metrów na trasie. Wydać to w tabeli wyników obaj zdobyli tę samą ilość punktów, tę samą ilość miejsc pierwszych i drugich a o zwycięstwie Miłosza Wojewskiego zadecydowało lepsze miejsce w ostatnim, czwartym wyścigu. Dawno nie było tak zaciekłej rywalizacji o pierwsze miejsce w Mistrzostwach Warszawy.
Na trzecim miejscu znalazł się mający siedem punktów straty do liderów, Jakub Dumara reprezentujący SEJK Pogoń Szczecin. Czwarty z ta samą ilością punktów Kuba Pasik z KS Spójnia. Na piątym miejscu Maciej Maląg, szósty Paweł Karłowski. Widać po przykładzie juniorów, że trenując wspólnie w trenerem Darkiem Czapskim mocno poprawili swoje umiejętności. W tabeli od siódmego miejsca zaczynają się już Mastersi ale oni już walczyli między sobą o tytuł Mistrza Polski w kategorii Masters.

Mistrzostwa Polski w klasie Finn w kategorii Masters.
Mastersi długo planowali swoje mistrzostwa. Przez cały rok przedyskutowano wiele propozycji miejsc regat, jednak ostateczny wybór padł na Zegrze. To właśnie tu w roku 2006 rozegrano pierwsze Mistrzostwa Polski Mastersów. W prowadzonej dyskusji środowisko żeglarzy podzieliło się na dwie grupy: jedni proponowali rozgrywanie regat każdego roku na różnych akwenach, drudzy byli zdania, że dla uzyskania większej frekwencji regaty powinny pozostać na Zegrzu. Wymieniane zalety to: centralne miejsce w Polsce, więc każdy ma blisko, tradycja tego miejsca i jego popularność  oraz możliwość połączenia z profesjonalnie organizowanymi Mistrzostwami Warszawy. Te argumenty w tym roku przesądziły o wyborze Zegrza i po rozmowach z organizatorami już po regatach wiemy, że w przyszłym roku tak też zostanie.
Do regat zgłosili się między innymi wszyscy ci, którzy w ubiegłym roku stanęli na podium. Bogusław Nowakowski z KW Garland, Piotr Pajor i Jacek Binkowski obaj z KS Spójnia. Jak się potem okazało w tym roku rywalizacja o tytuł Mistrza Polski Finn  Masters, ponownie miała rozstrzygnąć się pomiędzy nimi. Do Warszawy dojechał też z Sopotu zwycięzca regat z roku 2006 - Tomasz Mikulski, był Wojciech Jankowski z KS Spójnia w obecnej chwili najstarszy czynny Finnista w Polsce, który jest fantastycznym wzorem aktywności dla młodszych kolegów, był tez Stefan Pajor ze Spójni, i Maciej Rozkrut z MKS2 Warszawa. Miło też było spotkać się po raz pierwszy z nowymi kolegami: Jerzym Jodłowskim z UKS FIR Warszawa, Janem Kominkiem
z MKS-2 Warszawa, Janem Okuliczem i Wojciechem Kalinowski obaj z UKS FIR Warszawa. To Mastersi, który dołączyli do floty i od razu na starcie pokazali swoje wysokie umiejętność.
Podobno też w regatach historia lubi się powtarzać. Rok wcześniej w tym miejscu rozegrał się dokładnie ten sam scenariusz. Cztery wyścigi pierwszego dnia, remis i jeszcze większa mobilizacja do wyścigów w niedzielę. I podobnie jak w roku ubiegłym niedzielne wyścigi się nie odbyły a o zajęciu pierwszego miejsca w regatach w sytuacji równych punktów, decydowało miejsce w ostatnim wyścigu.
Do pierwszego starcia dobrze wystartowali Bogusław Nowakowski z Jackiem Binkowskim. Jak widać na zdjęciach w naszej galerii przez cały wyścig praktycznie płynęli razem. Piotra Pajora, zły start w pierwszym wyścigu ulokował nieco z tyłu. Pierwszy wyścig w kategorii Mastersów wygrywa Bogusław przed Jackiem. Piotr za nimi. W drugim wyścigu start Piotra jest lepszy, przypływa przed Jackiem i Bogusiem, u którego sędziowie stwierdzili dodatkowo OCS. Cóż - nerwy. Trzeci wyścig i kolejna porcja emocji. Z prowadzącej trójki wygrywa Boguś przed Jackiem i Piotrem. Czwarty wyścig należy po raz kolejny do Piotra, który wygrywa przed Bogusiem. Jacek zalicza OSC. Po czterech wyścigach, jednej odrzutce obejmującej oba OCS-y, Piotr z Bogusławem mają tę sama ilość punktów, po 22. Jacek znajduje się za nimi z niewielką różnicą dwóch punktów. Zapowiada się emocjonująca walka w niedzielę ale jak już pisaliśmy z powodu braku wiatru, regaty zostają zakończone po czterech sobotnich wyścigach. Tytuł Mistrza Polski w klasie Finn w kategorii Masters zdobywa Piotr Pajor (KS Spójnia Warszawa). Tytuł pierwszego Wicemistrza Bogusław Nowakowski (KW Garland), tytuł drugiego Wicemistrza Jacek Binkowski (KS Spójnia).
Pozostałe miejsca w kategorii Masters zajeli: Tomasz Mikulski z SKZ Hestia, Wojciech Jankowski (KS Spójnia), Jerzy Jodłowski (UKS FIR Warszawa), Stefan Pajor (KS Spójnia), Jan Kominek i Maciej Rokrut (MKS-2 Warszawa) Jan Okulicz i Wojciech Kalinowski z UKS FIR Warszawa.

Mistrzostwa Polski w klasie Finn w kategorii Finn Classic.
Długo się zastanawialiśmy jak zaprosić na regaty posiadaczy pięknych klasycznych Finnów widzianych na wodzie w każdy weekend. To zrozumiałe, że te łódki są nieco wolniejsze od współczesnych regatowych konstrukcji ale Finn bez względu czy nowy czy starszy jest łódką regatową i zawsze nam brakowało obecności naszych kolegów na klasykach. Pewnego dnia późnym wieczorem podczas zgrupowania w Górkach Zachodnich podczas rozmowy Darka Czapskiego z Jackiem Binkowskim i Piotrem Pajorem pojawił się pomysł stworzenia w ramach Mistrzostw Polski Finn Masters - nowej klasyfikacji: Finn Classic. Na początku przyjęto następujące kryteria: łódka z kadłubem wykonanym z drewna. Maszty drewniane lub aluminiowe. Żagle bawełniane lub dakronowe. Warunkowo do tej kategorii zostają też zaliczone - unikamy słowa dopuszczone, jako charakterystycznego dla nakazowej polityki wiecie kogo...) kadłuby laminowane ale koniecznie wyposażone w dmuchane komory wypornościowe. Stosunkowo późno ale informacja pojawiła sie na naszym forum i koledzy nie zawiedli. Na starcie zobaczyliśmy piękne klasyczne Finny. Na razie jeszcze niewiele ale wiemy, że przez cały rok w różnych klubach na terenie całego kraju rozgrywane są regaty Finnów. Są zwycięzcy tych regat. Niech ich udział w Finn Classic będzie już od tego roku regułą. W przyszłym roku zapraszamy wszystkich Finnistów i mamy nadzieję, że będzie to najliczniejsza impreza w Polsce z udziałem Finna, tak jak ostatnie regaty były najliczniej obsadzoną w klasie Finn imprezą w tym roku. Aby na klasycznych Finnach pływali młodsi niż Mastersi zawodnicy, przyjęto zasadę, że te dwie kategorie: Masters i Classic prowadzone są oddzielnie i nie trzeba być Mastersem aby startować na klasycznym Finnie. Postawione zadanie to najliczniejsze regaty tej klasy w sezonie. Jest na to duża szansa ponieważ w przyszłym roku zaproszeni są żeglarze m.in. z Niemiec i Litwy.

Wracając do regat Finny klasyczne spisywały sie bardzo dobrze. Dzięki dużym umiejętnościom żeglarzy w każdym wyścigu utrzymywały się w stawce z innymi. Kilkakrotnie przypłynęły na lepszych pozycjach niż koledzy w dużo nowszych łódkach. Okazuje się że na wodzie klasyki też mogą skutecznie rywalizować. Od dawna wiadomo, że w żeglarstwie liczą się głównie umiejętności. W kategorii tej wszystkie wyścigi wygrał Jan Kominek z MKS-2 Warszawa, zdobywając tytuł Mistrza Polski w klasie Finn w kategorii Classic, przed Janem Okuliczem i Wojciechem Kalinowskim z UKS FIR. Wszystkim startującym serdecznie gratulujemy.

Zakończenie regat odbyło się na terenie Portu Jachtowego Nieporęt. Samo wręczenie pucharów, medali i dyplomów zorganizowano razem z klasami Optymist i Laser Radial. Duża ilość dzieci, radosna i kolorowa impreza w świetle powoli zachodzącego jesiennego słońca i kończącego się sezonu 2010. Na zakończenie jeszcze kolejna niespodzianka. Wręczenia nagród dokonał Mateusz Kusznierewicz, który nie krył zadowolenia widząc tak licznie zgromadzoną klasę FINN. Były zdjęcia i autografy a Mateusz dodatkowo zaprezentował nową łódkę przeznaczoną dla dzieci, którzy kiedyś po kilku latach wyrosną z klasy Optymist. Jako Finniści mamy nadzieję, że młode pokolenie po przejściu swojej drogi przygotowawczej trafi za kilka lat również do Finna.

Na zakończenie podziękowania dla komisji sędziowskiej. Wspólna trasa - Finny i Lasery na zewnętrznym śledziu, Optymisty na wewnętrznym i ponad sto łódek na wodzie to zawsze niełatwe zadanie dla komisji sędziowskiej. Po raz kolejny komisja sędziowska, której przewodniczył Marek Maliszewski zasłużyła na duże brawa. Wyścigi puszczane były sprawnie a tzw. timing klas – wzorowy.

Podobnie jak komisja sędziowska, organizatorzy regat też stanęli na wysokości zadania. Wyróżnienie należy się trenerowi Spójni Dariuszowi Czapskiemu. Podziękowanie również dla sponsorów imprezy. Mastersi: Wojciech Jankowski, Jacek Binkowski, Piotr Pajor i Jan Okulicz dofinansowali lub dostarczyli nagrody dla młodzieży. Natomiast sobotni popołudniowy grill i niezapomniane wspólne, niedzielne śniadanie Finnistów na świeżym i rześkim powietrzu będzie się długo wspominało podczas długich jesiennych i zimowych wieczorów.

Jestem przekonany, że mając taką grupę wspaniałych i doświadczonych ludzi, którzy sprostali organizacji tak dużej imprezy (chyba największej przeprowadzonej w tym roku na Jeziorze Zegrzyńskim) nie mamy co obawiać się organizację Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która w 2011 roku odbędzie się właśnie u nas, na Jeziorze Zegrzyńskim a organizatorem będzie Warszawsko-Mazowiecki Okręgowy Związek Żeglarski.

Wyniki w pozostałych klasach:
LASER  RADIAL
1. Dubowski  Artur          MKS-2 Warszawa
2. Kowalczyk  Cyprian    UKS  FIR  Warszawa
3. Gołda  Lew  Cezary    MKS-2 Warszawa

FINAŁ  WARSZAWSKIEJ  OLIMPIADY  MŁODZIEŻY
OPTIMIST  (K)
1. Wróblewska  Wiktoria       KS  SPÓJNIA-WARSZAWA
2. Mendys  Urszula               KS  SPÓJNIA-WARSZAWA
3. Oczkowska  Alicja             MKS-2 Warszawa

OPTIMIST  (M)
      1. Jagielski  Michał                KS  SPÓJNIA-WARSZAWA
      2.  Młodziejewski  Marcel      WTW  Warszawa
      3.  Mazurek  Sebastian         WTW  Warszawa

FINAŁ  MISTRZOSTW  WARSZAWY  JUNIORÓW
OPTIMIST  (K)
      1.  Błażewska  Agata            KS  SPÓJNIA-WARSZAWA
      2.  Łapińska  Agnieszka        WTW  Warszawa
      3.  Obuchowicz  Julia            KS  SPÓJNIA-WARSZAWA

OPTIMIST  (M)
      1.  Rymkiewicz  Stanisław     KS  SPÓJNIA-WARSZAWA
      2.  Rodziewicz  Jakub            KS  SPÓJNIA-WARSZAWA
      3.  Jabłecki  Maksymilian       UKS  FIR  Warszawa

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.