Mistrzostwa Polski klasy Korsarz 2013

2013-07-29 15:54 Michał Wójcik i Piotr Danowski/Polska Flota Klasy Korsarz
_
Autor: Materiały organizatorów

W miniony weekend 26-27.07.2013 w Porcie Jachtowym w Nieporęcie odbyły się II Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w klasie Korsarz. W imprezie wzięło udział 10 jednostek w... bardzo różnym wieku. To specyfika korsarzy - stare jachty są wciąż kompetytywne, i bardzo łatwe w prowadzeniu także dla mniej doświadczonych żeglarzy. Oto relacja i wyniki z mistrzostw:

Jachty tego typu są bardzo popularne w krajach niemieckojęzycznych, dlatego też Niemieckie Stowarzyszenie Klasy Korsarz (die Korsarenvereinigung http://korsar.de) przyznało jej przelicznik 1,20. W Polsce natomiast większość ścigających się Korsarzy zrzeszona jest w Stowarzyszeniu Polskiej Floty Klasy Korsarz http://korsar.pl.
 
Na gościnnych wodach Zalewu Zegrzyńskiego ścigało się 10 jednostek. Jedynie wiatr nie okazał się łaskawy, wystawiając na próbę umiejętności regatowe załóg w bardzo niestabilnych warunkach 0-2 B. Mimo panującego upału i kłopotów z wiatrem (cisze, odkrętki, szkwały) udało rozegrać się 3 wyścigi. Wszystkie załogi popisały się kunsztem i wyścigi zakończyły się bez większych strat z uzyskaniem następujących wyników:

Klasa Korsarz jest łódką regatową z możliwościami wykorzystania do pływań rekreacyjnych. Jej olbrzymia popularność u naszych sąsiadów wynika z jednej strony z łatwości prowadzenia i wspaniałych możliwości nautycznych (m.in. szybko wchodzi w ślizg), z drugiej dlatego, że przepisy klasowe wyeliminowały szaleńczy "wyścig zbrojeń" w nowe technologie, dzięki czemu łódki 30-, 40- letnie są w stanie podjąć zaciętą rywalizację z jachtami nowszymi. Odzwierciedlają to również wyniki naszych Mistrzostw - 1 miejsce: jacht MaBe został zbudowany w 1976 roku, 2 - Infinity - w roku 1990 , 3 - PDNZ.PL - w 1974r. Warto również wspomnieć, że jednostki te są w miarę przystępne cenowo, gdyż jacht w pełni sprawny można dostać już w przedziale cenowym 1-3 tys. euro.

Stowarzyszenie Polskiej Floty Klasy Korsarz zaprasza wszystkie zainteresowane osoby na bezpłatne konsultacje dotyczące jachtów Korsarz i pływania na nich. Dla pierwszych 10 czytelników Zagle.com.pl zainteresowanych przystąpieniem do naszego Stowarzyszenia zorganizujemy krótkie rejsy w celu zapoznania się z piękną konstrukcją naszych jachtów.

Wszystkich zainteresowanych lepszym poznaniem Korsarza zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem - info@korsar.pl

Mistrzostwa Polski klasy Korsarz 2013

Mistrzostwa Polski klasy Korsarz 2013

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.