ME w klasie Finn: Polska na razie bez kwalifikacji na igrzyska w Tokio

2019-05-21 11:49 Maciej Frąckiewicz

Piotr Kula zajął dziewiętnaste (dwudzieste szóste ogólnie), a Krzysztof Stromski trzydzieste czwarte miejsce (czterdzieste piąte ogólnie) w otwartych mistrzostwach Europy w olimpijskiej klasie Finn w Atenach. Żadnemu z naszych zawodników nie udało się wywalczyć kwalifikacji olimpijskiej dla Polski w tej konkurencji na igrzyska w Tokio w 2020 roku.

W dniach 13-18 maja w stolicy Grecji odbyły się mistrzostwa Europy w klasie Finn. Regaty miały formułę otwartą więc mogli w nich startować także żeglarze spoza Europy. Ta impreza była szczególna, ponieważ cztery kraje mogły zdobyć tutaj kwalifikację olimpijską na igrzyska w Tokio w 2020 roku więc pojawili się czołowi żeglarze z całego świata. Na starcie stanęło 84 zawodników z 33 krajów. Rywalizacja była wymagająca, a słaby wiatr uniemożliwił przeprowadzenie wyścigów w poniedziałek oraz piątek.

W grupie walczącej o przepustki olimpijskie dla kraju znajdowali się także Polacy - Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) i Krzysztof Stromski (YC Rewa). Żadnemu z nich nie udało się zakwalifikować do sobotniego, podwójnie punktowanego wyścigu medalowego dla najlepszych dziesięciu zawodników i wzięli udział w finałowym, przeznaczonym dla reszty stawki. Kula przypłynął w nim czternasty i ostatecznie zajął dwudzieste szóste miejsce w klasyfikacji generalnej, a dziewiętnaste wśród Europejczyków. Z kolei Krzysztof Stromski zatrzymał się na czterdziestej piątej pozycji ogólnie, a trzydziestej czwartej w klasyfikacji europejskiej.

Niestety te miejsca nie dały Polsce kwalifikacji olimpijskiej w klasie Finn na igrzyska w Tokio. Miejsce Piotra dało ósmą lokatę spośród państw, które walczyły o przepustkę olimpijską. Z kwalifikacji cieszyły się Brazylia, Norwegia, Stany Zjednoczone oraz Grecja. Do ostatniego z nich Polak stracił pięćdziesiąt pięć punktów.

Nowym mistrzem Europy został mistrz olimpijski z Rio de Janeiro, Giles Scott z Wielkiej Brytanii, który objął pozycję lidera po pierwszych wyścigach i nie pozwolił wyprzedzić się już do końca imprezy. Na podium stanęli także aktualny mistrz świata, Węgier Zsombor Berecz oraz srebrny medalista mistrzostw Starego Kontynentu z zeszłego roku, Holender Nicholas Heiner. Broniący tytułu Edward Wright z Wielkiej Brytanii był szósty. Natomiast drugie miejsce w ogólnej klasyfikacji zajął Nowozelandczyk Andy Maloney, rozdzielając Europejczyków.

Była to ostatnia szansa, gdzie tyle państw mogło starać się o przepustki olimpijskie. Później będzie można tylko startować w imprezach na poszczególnych kontynentach, gdzie na każdej z nich będzie można wywalczyć tylko jedną kwalifikację. W Europie będą to przyszłoroczne zawody Pucharu Świata we włoskiej Genui.

Pierwsze podejście do zdobycia kwalifikacji dla kraju w klasie Finn miało miejsce podczas zeszłorocznych mistrzostw świata w duńskim Aarhus, gdzie przepustki olimpijskie wywalczyło osiem państw: Węgry, Szwecja, Holandia, Nowa Zelandia, Kanada, Argentyna, Wielka Brytania oraz Turcja. Automatyczny udział w regatach w Enoshimie, z racji bycia gospodarzem najbliższych igrzyskach, ma zapewniony Japonia.

Greckie zawody były również drugą imprezą, w której Polacy będą mogli zdobyć punkty do klasyfikacji wewnętrznej w kontekście walki o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio. Na razie, ani w Aarhus ani w Atenach, żadnemu z naszych finnistów nie udało się zdobyć punktów do tej klasyfikacji więc każdy ma zerowe konto.

Według zasad kwalifikacji krajowych zawodników Polskiego Związku Żeglarskiego regatami kwalifikacyjnymi w klasie Finn, poza zawodami w Atenach, będą jeszcze mistrzostwa świata seniorów, które w dniach 13-21 grudnia 2019 roku odbędą się w Melbourne w Australii oraz mistrzostwa świata i Europy w 2020 roku, pod warunkiem zakończenia do dnia 31 maja.

Na każdej z tych imprez nasi zawodnicy będą mogli zdobyć punkty, które zaliczane będą do krajowej klasyfikacji. Jednak w przypadku mistrzostw Europy punktowane są tylko miejsca od 1. do 15., a podczas mistrzostw świata jest to przedział od miejsca 1. do 20.

Pierwsza dziesiątka klasyfikacji europejskiej:

1. Giles Scott (Wielka Brytania)

2. Zsombor Berecz (Węgry)

3. Nicholas Heiner (Holandia)

4. Alican Kaynar (Turcja)

5. Anders Pedersen (Norwegia)

6. Edward Wright (Wielka Brytania)

7. Ioannis Mitakis (Grecja)

8. Pieter Jan Postma (Holandia)

9. Arkadii Kistanow (Rosja)

10. Joan Cardona (Hiszpania)

...

19. Piotr Kula (Polska) - 26. ogólnie

34. Krzysztof Stromski (Polska) - 45. Ogólnie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.