Marian Tobys i Jakub Drygas zwycięzcami regat Cat Ausklang

2019-10-21 13:27 Materiały prasowe Topcat Team Polska

W dniach 28-29.09.2019 na akwenie Steinhudermeer odbyły się przedostatnie w tym sezonie regaty katamaranów TOPCAT Cat Ausklang 2019, zaliczane do rankingu ITCA TOPCAT 2019. Po wygranych wszystkich wyścigach w regatach o Srebrną Szeklę Zbąszynia, również punktowanych w rankingu, w tej kolejnej trudnej imprezie zdecydowała się wziąć udział polska załoga katamaranu TOPCAT K2X: Marian Tobys i Jakub Drygas. Decyzja była strzałem w dziesiątkę - reprezentanci Topcat Team Polska zwyciężyli w klasyfikacji K2/K2X!

Z uwagi na odległość, już przed południem w dzień poprzedzający regaty, nie zwracając uwagi na przepowiadane warunki pogodowe, znaleźli się na autostradzie A2 w kierunku Niemiec. Zapowiadano deszczową pogodę i bardzo silnym wiatrem. Podróż trwała kilka godzin i odbywała się w strugach deszczu. ok. godz 21.00 dotarli na miejsce, szybko rozłożyli katamaran i poszli zmęczeni spać. Sobota rano to szybkie śniadanie, dokonanie czynności meldunkowych i dalsze składanie katamaranu. W pierwszym dniu regat, przy wietrze 5-6B i wysokiej fali, rozegrano dwa z trzech zaplanowanych wyścigów. Trzeci został odwołany z uwagi na bardzo silny wiatr i ulewę.

Szło im bardzo dobrze. W klasyfikacji TOPCAT OPEN ( K1,K2,K3,K4) pierwszy wyścig ukończyli na 2 miejscu, ustępując tylko K1 i wygrywając jednocześnie w naszej klasie K2/ K2X.

Podobnie było w drugim wyścigu. Płynęli trzy okrążenia na 1 miejscu. Na skutek niekorzystnej, silnej zmiany wiatru, przy zwrocie przez rufę na genakerze, wjechali na ostatni dolny znak w postaci ogromnej piramidowej bojki. Utknęła między pływakami ; nie mogli się od niej uwolnić. Do mety zabrakło ok. 200 m. Przez inne katamarany traktowani byli w tym momencie jako ruchomy znak do ominięcia. Efektem tej całej scenerii było nieukończenie wyścigu. Wyścig był do odrzucenia, problem jednak w tym czy odbędzie się ich wystarczająca liczba? Szanse na wygranie regat spadły. Wieczorem w sobotę wszyscy zawodnicy mieli okazje spotkać z się przy zorganizowanym przez organizatora posiłku.

Decydującym po wynikach miał być kolejny dzień. Wiatr nieco osłabł. Ambicje i wola walki spowodowała sprawiły, że nasza załoga wygrała kolejne dwa wyścigi i... odebrała nagrodę za 1 miejsce w klasyfikacji generalnej.

Biorąc pod uwagę warunki pogodowe oraz porę roku zawodnicy przyznali, że były to jedne z najtrudniejszych i najbardziej wyczerpujących regat w tym sezonie. Ale wyjazd przyniósł jak zwykle dużo satysfakcji i emocji.

Przed nami kolejny sezon i co najważniejsze Mistrzostwa Świata Katamaranów Topcat w Polsce - Turawa Lake 2019.

Wyniki regat Catausklang 28/09 - 29/09/2019, pozycje na podium:

K2/K2X:

1. Marian Tobys, Jakub Drygas - POL
2. Frauke Ellerbrock, Wolfgang Petersen - GER
3. Robert Zank, Thomas Meissner - GER

K1:

1. Maike Lieser, Lisa Hierl - GER
2. Michael Winkelmann, Matthias Holl - SUI
3. Martin Mitrenga, David Buerger - GER

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.