Korsarze na Zegrzu kończą Puchar Polski i sezon regatowy 2014- subiektywne podsumowanie

2014-10-20 15:16 Piotr Danowski

W ostatni weekend 18-19.10. Zalew Zegrzyński gościł uczestników regat Memoriału Macieja Szosta. Zarówno organizatorzy - Klub Sportowy Spójnia, jak i pogoda stanęli na wysokości zadania. Blisko sto jachtów reprezentujących klasy: 420, Finn, Laser Radial, 470, 505 i Korsarz ścigało się w 6 biegach. Nad sprawnym przebiegiem zmagań na wodzie czuwała Komisja Regatowa pod czujnym okiem Głównego Sędziego Emila Sawickiego.

Dla Korsarzy była to oficjalna impreza kończąca sezon regatowy i jednocześnie okazja do podsumowania pierwszego Pucharu Polski. Tym razem na starcie pojawiło się 12 załóg. Były i wywrotki (brrr, zimna woda), i awarie (sprzęt zdecydowanie dojrzał do zimowych napraw), ale także długie ślizgi, niespodziewane przetasowania oraz dynamiczna walka na starcie i bojach, a po wszystkim, jak zwykle, impreza w stylu korsarskim.

Zwycięzcami regat zostali: I miejsce- POL 36 (Ewa Szyfter i Kacper Kaczmarek), II- POL 14 (Jerzy Czerwiński i Maja Mościcka) i III- POL 11 (Michał Wójcik i Tomasz Kwieciński), natomiast wszystkie załogi zostały nagrodzone niedzielną pogodą z silniejszym wiatrem i słońcem.


Oficjalny kalendarz regat Polskiej Floty Klasy Korsarz w 2014 roku składał się z 7 imprez krajowych: Charzykowy - rozpoczęcie sezonu, Nord Cup w Górkach Zachodnich, Węgorzewo - I długodystansowe MP, Kiekrz - Puchar Starosty Poznańskiego, Charzykowy - III Międzynarodowe Mistrzostwa Polski, Lublin - II Jesienny Puchar Lublina i Nieporęt - Memoriał Macieja Szosta. W całym cyklu regat rywalizowało 26 załóg, spośród 38 jachtów zarejestrowanych w Stowarzyszeniu. Niektórzy, jak Bogdan Knitter z POL 1 dojeżdżający na regaty z Bonn, mieli naprawdę daleko. Najaktywniejszym ośrodkiem korsarskim został Lublin, z 6 łódkami zajmującymi najczęściej miejsca w ścisłej czołówce wyścigów - POL 14 (Jerzy Czerwiński), POL 29 (Maciek Erd), POL 31 (Janusz Winiarczyk), POL 34 (Robert Kobela), POL 35 (Tomek Kosobucki) i POL 37 (Dominik Sakowski). Co prawda flota warszawska (POL 11 Michał Wójcik, POL 20 Rafał Goś, POL 21 Karol Kowalski, POL 22 Łukasz Domański, POL 25 Piotr Danowski, POL 27 Marcin Wieremiejczuk, POL 30 Rafał Kaniewski i POL 38 Radek Osuch) ilościowo jest najliczniejsza, jednak prace remontowe nad sprzętem zmniejszyły jej tegoroczną aktywność.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Skoro jest to subiektywne podsumowanie, to z przyjemnością podziękuję załogom, z którymi miałem okazję jako POL 25 ścigać się we wszystkich oficjalnych korsarskich regatach sezonu 2014 - Marcinowi Wieremiejczukowi z POL 27 oraz Michałowi Dominiak z POL 32. Kasia Kardasz również nie opuściła żadnych regat, najpierw jako fotograf, potem jako załogantka, z praktyką na największej liczbie jachtów Floty. Na koniec specjalne gratulacje dla Mateusza Reńskiego, mojego załoganta - Mat, jako jedyna załoga pływaliśmy w takim samym składzie na wszystkich imprezach PFKK!

Memoriał Macieja Szosta był również ostatnią imprezą liczoną do klasyfikacji pierwszego Pucharu Polski Korsarzy. Zastosowano w nim unikalny dynamiczny przelicznik uzależniony od ilości jachtów startujących w poszczególnych imprezach. Ostatecznie do rozgrywki pucharowej weszło 14 jednostek. Pierwsze miejsce z grawerunkiem na eleganckiej tablicy pamiątkowej przypadło POL 14 - Jerzemu Czerwińskiemu i Maji Mościckiej. Na miejscu drugim uplasowała się załoga POL 36 - Ewa Szyfter i Kacper Kaczmarek, a na trzecim POL 1 - Bogdan Knitter i Paweł Matysiak.

Sezon 2014 był bardzo udany. Zintegrował społeczność korsarską w Polsce, co jest szczególnie istotne przed organizowanymi w przyszłym roku w Górkach Zachodnich mistrzostwami Korsar Euro Cup 2015. Każda z naszych załóg czymś się zasłużyła - bez wsparcia firmy Narwal Andrzeja Kiełszni z POL 19 nie mielibyśmy motywujących nagród, bez pogody ducha kolegów z POL 19 Viento - Zdziśka i Marka Myszków byłoby smutno. Serdeczne podziękowania Markowi Stanke i Arkowi Bernatowi z DŻAKa POL 13 za muzyczną oprawę większości naszych imprez. Można byłoby wymieniać jeszcze wiele osób: Rysiek Knitter z POL 2, Staszek Odija z POL 10, Adama Hajduczenia z POL 26, Maciek Czupryna z POL 33 …
… ale czas już zacząć przygotowania do ścigania się w 2015, a póki co - wkrótce bojery!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.