Komplet zwycięstw Macieja Grabowskiego w klasie Laser Standard!

2015-08-29 15:31 Informacja prasowa
ME Masters w klasie Laser
Autor: Ludomił Sawicki

Maciej Grabowski nie znalazł podczas rozgrywanych w Gdyni mistrzostw Europy Masters w klasie Laser godnych siebie  rywali. 37-letni żeglarz YK Stal Gdynia wygrał komplet 10 wyścigów i powtórzył sukces sprzed dwóch ze szwedzkiej miejscowości Landskrona, kiedy po raz pierwszy został mistrzem Starego Kontynentu w tej kategorii wiekowej. Drugie miejsce w klasie Laser Standard zajął Piotr Wojewski (Zatoka Puck), a trzeci był Hiszpan Jose Luis Doreste Blanco.

- Złoty medal zapewniłem sobie co prawda już w czwartek po ośmiu startach, ale ostatniego dnia mistrzostw nie zamierzałem spędzić na lądzie. Nie ukrywam, że bardzo zależało mi na wygraniu wszystkich wyścigów i niewiele brakowało, aby ta sztuka mi się nie udała. Dzisiaj warunki były niezwykle loteryjne, wiatr cały czas kręcił i zwłaszcza w ostatnim wyścigu musiałem wspiąć się na wyżyny. Momentami byłem jednak bezradny, bo często stałem bez najmniejsze podmuchu, podczas kiedy rywale płynęli ze sporą prędkością. W dodatku nagle mocniej przywiało i wywróciłem się. Szybko się jednak podniosłem i na szkwale udało mi się dogonić konkurentów, którzy prowadzili z bardzo dużą przewagą. Nie byłem bowiem w stanie odczytać z ich żagli przynależności narodowej – zrelacjonował Grabowski.

Start w tej imprezie trzykrotny uczestnik igrzysk olimpijskich potraktował także jako jeden z etapów przygotowań do mistrzostw Polski seniorów, które w dniach 17-20 września odbędą się w Górkach Zachodnich w Gdańsku. - Planuję wywalczyć 15 złoty medal w klasie Laser i wydaje mi się, że w konfrontacji ze znacznie młodszymi zawodnikami nie jestem bez szans. W zeszłym roku byłem zdecydowanie gorzej przygotowany, a na półmetku regat prowadziłem, natomiast mistrzowski tytuł przegrałem z Kacprem Ziemińskim dopiero w ostatnim wyścigu. Teraz mam jeszcze 20 dni, aby nadrobić ewentualne braki – zapewnił.

Niezwykle zaciętą walkę o drugie miejsce stoczyli Wojewski i Doreste Blanco. Obaj żeglarze zgromadzili po 28 punktów, a o wyższej lokacie 38-letniego reprezentanta Zatoki Puck przesądziła większa liczba drugich miejsc. 59-letni Hiszpan, mistrz olimpijski w klasie Finn z Seulu w 1988 roku, zajął nie tylko trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej, ale okazał się również najlepszy w Grand Masters, czyli wśród zawodników w przedziale od 55 do 64 lat. Drugi w tej kategorii był Niemiec Wolfgang Gerz, a trzeci Hiszpan Miguel Noguer. Z kolei w gronie Mastersów (44-54 lata) triumfował Szwed Tomas Nordqvist, który wyprzedził swojego rodaka Stefana Nordstroema oraz Hiszpana Antonia Roiga.

W klasyfikacji generalnej klasy Laser Radial całe podium obsadzili Brytyjczycy. Pierwszy był broniący wywalczonego roku temu w Belgii złotego medalu 38-letni Jon Emmett, który prowadził od początku regat. Na kolejnych lokatach uplasowali się starszy o dziewięć lat Ian Jones oraz 57-letni Ian Escritt. Najlepszy z Polaków w tej klasie, Krzysztof Racz, zajął 20. miejsce, a 32. był Mirosław Zemke (MKŻ Arka Gdynia).

Jones triumfował także w kategorii Masters (45-54 lata) – następne miejsca zajęli Hiszpan Oriol Cornudella i Belg Pieter Van Laer. Z kolei w Grand Masters (55-64 lata) najlepszy okazał się Escritt, który wyprzedził Jeffa Loosemore'a z Australii oraz Niemca Thomasa Leukela. Wśród 12. kobiet zwyciężyła Brytyjka Lesley Hotchin przed Holenderką Dirmą Eisengą oraz Szwedką Kristin Wilhelmsson.

Na ogromne brawa zasłużyli zwłaszcza żeglarze w kategorii Legend, czyli powyżej 75 lat – Szwajcar Heini Wellmann (w klasyfikacji generalnej Laser Radial był 41), Niemiec Rene Bright oraz najstarszy uczestnik regat George Vezyroglou. 14 stycznia Grek skończył 78 lat i był jedynym reprezentantem Hellady, który ścigał się na Zatoce Gdańskiej. - Wielu moich rodaków szaleje na punkcie futbolu, ale mnie piłka specjalnie nie pociąga. Moją pasją jest żeglarstwo i cieszę się, że mogłem, po 12 latach przerwy, wziąć udział w tych zawodach – stwierdził.

Vezyroglou mieszka na co dzień w Atenach, a z zawodu jest lekarzem reumatologiem. - Przebywam już na emeryturze i teoretycznie mam dużo czasu na treningi, ale nie jestem przecież młodzieniaszkiem i czasami brakuje mi sił. Udziału w tych regatach nie traktuję jednak tylko w kategoriach sportowej rywalizacji, ale także jako sposobność spotkania ze znajomymi oraz okazję poznania nowego kraju. W Polscy byłem do tej pory tylko raz i to w Warszawie. Podczas tych regat wspiera mnie żona Athena, ale warunki, z którymi przyszło mi zmierzyć się w czwartek, okazały się ponad moje możliwości. Ze względu na dużą falę nie byłem w stanie ukończyć obu wyścigów. Byłem wyczerpany, ale przeżyłem i w piątek udało mi się dopłynąć do mety. Jest to niezwykle wymagający akwen, a przez to znakomity do doskonalenia żeglarskich umiejętności – skomentował grecki matuzalem.

W gdyńskich mistrzostwach wzięło udział 116 żeglarzy z 17 państw – w obu klasach rywalizowało po 58 zawodników, z tym, że w klasie Laser Standard z 15, natomiast w Laser Radial z 12 krajów. Na starcie stanęło także 12 kobiet (w Laser Radial). O medale walczyło również 15 reprezentantów Polski, z czego 11 w Laser Standard.

Wyniki mistrzostw Europy Masters w klasie Laser:

Laser Standard

Klasyfikacja generalna
1. Maciej Grabowski (YK Stal Gdynia) 8 punktów
2. Piotr Wojewski (Zatoka Puck) 28
3. Jose Luis Doreste Blanco (Hiszpania) 28

Praktykanci (35-44 lata)
1. Grabowski 8 pkt
2. Wojewski 8
3. Olof Lundqvist (Szwecja)

Masters (45-54 lata)
1. Tomas Nordqvist (Szwecja) 34 pkt
2. Stefan Nordstroem (Szwecja) 76
3. Antoni Roig (Hiszpania) 78

Grand Masters (55-64 lata)
1. Doreste Blanco 28 pkt
2. Wolfgang Gerz (Niemcy) 61
3. Miguel Noguer (Hiszpania) 73

Laser Radial

Klasyfikacja generalna
1. Jon Emmett (Wielka Brytania) 10 pkt
2. Ian Jones (Wielka Brytania) 14
3. Ian Escritt (Wielka Brytania) 38

Kobiety
1. Lesley Hotchin (Wielka Brytania) 184 pkt
2. Dirma Eisenga (Holandia) 196
3. Kristin Wilhelmsson (Szwecja) 201

Praktykanci (35-44 lata)
1. Emmett 10 pkt
2. Arnaud Bonhomme (Belgia) 124
3. Isidre Puigdevall (Hiszpania) 154

Masters (45-54 lata)
1. Jones 14 pkt
2. Oriol Cornudella (Hiszpania) 53
3. Pieter Van Laer (Belgia) 53

Grand Masters (55-64 lata)
1. Escritt 38 pkt
2. Jeff Loosemore (Australia) 40
3. Thomas Leukel (Niemcy) 59

Great Grand Masters (65-74 lata)
1. Henk Wittenberg (Holandia) 106 pkt
2. Jaap Mazereeuw (Holandia) 126
3. Alvarez Miguel (Hiszpania) 147

Legend (powyżej 75 lat)
1. Heini Wellmann (Szwajcaria) 270 pkt
2. George Vezyroglou (Grecja) 419
3. Rene Bright (Niemcy) 461

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.