Historyczne podium! Bartłomiej Marszałek trzeci w GP MŚ F1H20

2019-12-22 18:14 inf. pras. PZMWiNW
Bartłomiej Marszałek
Autor: Dariusz Olejnik / motorowodniacy.org

Ten weekend wyścigowy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przejdzie do historii polskiego sportu motorowodnego. Bartłomiej Marszałek stanął na podium Grand Prix Szardży – ostatniej tegorocznej rundy Mistrzostw Świata wodnej Formuły 1. Nasz reprezentant kończy tegoroczny sezon na piątym miejscu w klasyfikacji generalnej. To jego największe osiągnięcie w karierze.

Marszałek w wyścigu kończącym sezon F1H2O zaprezentował się znakomicie. Polak w kwalifikacjach, które zostały rozegrane w czwartek, zajął dziewiątą pozycję, a to oznacza, że podczas wyścigu o Grand Prix Szardży udało mu się awansować aż o sześć miejsc. Taka sztuka w wodnej Formule 1 to absolutna rzadkość.

Jest to pierwsze, historyczne podium Polaka w prestiżowych zawodach F1H2O. Mozolnie gromadzone punkty przez cały sezon (dwa wyścigi w Chinach, po jednym wyścigu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Francji i Portugalii) przełożyły się też na piąte miejsce w klasyfikacji generalnej sezonu 2019. Polak startuje w wodnej Formule 1 od 2011 roku. Ma za sobą niespełna 50 wyścigów z cyklu Grand Prix. Dotychczasowe najlepsze osiągnięcia Marszałka to piąte miejsce w wyścigu Grand Prix i ósme w klasyfikacji generalnej w sezonie 2014.

- To świetny wynik i zasługujemy na to po tylu latach startów. To był zdecydowanie nasz czas i nasze miejsce. Jestem przekonany, że będę w stanie powtórzyć ten sukces już niebawem. Niech to będzie prezent świąteczny dla mojego taty, zespołu i mojej rodziny – posumował Bartłomiej Marszałek.


Wyniki wyścigu o Grand Prix Szardży F1H2O
1. Jonas Andersson (Szwecja)
2. Shaun Torrente (Stany Zjednoczone)
3. Bartłomiej Marszałek (Polska)
4. Thani Al Qemzi (Zjednoczony Emiraty Arabskie)
5. Sami Selio (Finlandia)
6. Philippe Chiappe (Francja)
7. Alberto Comparato (Włochy)
8. David Del Pin (Włochy)
9. Cedric Deguisne (Francja)
(startowało 18 zawodników)

Czołówka klasyfikacji generalnej MŚ wodnej Formuły 1 w sezonie 2019
1. Shaun Torrente (Stany Zjednoczone) – 79 punktów
2. Jonas Andersson (Szwecja) – 79
3. Marit Stromoy (Norwegia) – 37
4. Thani Al Qemzi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) – 36
5. Bartłomiej Marszalek (Polska) – 26
6. Alex Carella (Włochy) – 25
(w sezonie 2019 sklasyfikowano 22 zawodników)

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.