Helsinki – miasto i twierdza. Na pożegnanie parada pod żaglami

2013-07-23 23:33 Wiesław Seidler
_
Autor: Wiesław Seidler

Wiesław Seidler relacjonuje z Helsinek: Dla całej licznej „tolszipowej” flotylli cztery dni i noce postoju w Helsinkach wypełnione były nie tylko oficjalną paradą uliczną i ceremonią rozdania nagród za pierwszy regatowy etap (o czym już pisałem), ale także wizytami i rewizytami załóg, zwiedzaniem miasta, wycieczkami, zakupami, itp.

Wszystkie jednostki wyjątkowo korzystnie zacumowane były praktycznie razem w dwóch sąsiednich basenach portowych, w podziałach na klasy, burta w burtę, tworząc na wodzie całe miasto, oblegane przez tłumy zwiedzających, w tym sporo z tutejszej Polonii. My cumowaliśmy tuż obok egzotycznego żaglowca „Shabab Oman”, gdzie również nas ugoszczono arabską muzyką, tańcami i posiłkiem. Dużym powodzeniem wśród załóg i gości cieszyło się także stoisko szczecińskie, z folderami, pamiątkami i gadżetami, jak również nocne, wspólne pokazy tańca i ognia – fire show - organizowane przez naszych załogantów z „Fryderyka Chopina” i „Daru Szczecina”, prowadzone przez niezmordowanego Łukasza. Tłumy zwiedzających zadeptywały nasze pokłady, robiąc pamiątkowe zdjęcia, najczęściej przy kole sterowym. Było też – jak we wszystkich portach etapowych – nabożeństwo ekumeniczne dla załóg. Natomiast wszystkich trochę rozczarował  bardzo skromny poczęstunek podczas wspomnianego crew party, i równie skromny – dzienny(!) – pokaz fajerwerków…

Na szczęście plusów było więcej, w tym m.in. wycieczka – tramwajem i statkiem, do twierdzy Suomenlinna, której budowę na czterech skalistych wyspach rozpoczęto w 1700 roku. Uchodząca za niezdobytą twierdza strzegła przez wieki wejścia do Helsinek, wchodzących wtedy w skład Królestwa Szwecji, potem jednak została zdobyta i rozbudowana przez carską Rosję, wreszcie została odzyskana przez niepodległą Finlandię. Dzisiaj jest jedną z ważniejszych muzealnych i turystycznych atrakcji Helsinek, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale nadal mieszka tam i pracuje blisko 800 osób. Gościnne i szkierowe Helsinki pożegnaliśmy tradycyjnie sobotnią paradą pod żaglami, po której rozpoczął się kilkudniowy tzw. etap towarzyski, podczas którego wszystkie jednostki odwiedzają dowolne, wskazane porty fińskie, rosyjskie, litewskie i estońskie, by na 25 lipca wejść do Rygi, gdzie 28 lipca wystartują do drugiego i ostatniego etapu regatowego, już do Szczecina. Ten etap towarzyski wykorzystywany jest przez większość jachtów i żaglowców do wymiany młodzieżowych załóg, podobnie jak na naszych szczecińskich pokładach…

 

Wiesław Seidler

Helsinki, 20 lipca 2013.

Poprzednią informacje Wiesława Seidlera z Helsinek zamieścilismy TUTAJ

Helsinki – miasto i twierdza. Na pożegnanie parada pod żaglami

.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.