Czas na finał Pucharu Polski Jachtów Kabinowych w Rynie!
Dwudziesty pierwszy finał Pucharu Polski Jachtów Kabinowych rozegramy zostanie w dniach 8-9 października według takich samych zasad jak w roku poprzednim. Jedyna zmiana to powrót do warunku trzech członków załogi. Wyścigi rozegrane zostaną jak zawsze według dodatku Q PRŻ na jachtach żaglowych Antila 24. Portem regat będzie ośrodek Bocianie Gniazdo w Rynie.
Sędzią głównym będzie Sebastian Wójcikowski. W organizacji finału organizatorów wsparły firmy Salamander (Radek Cierpiał) oraz PW AZ (Tomek Szychowiak). Dzięki nim każdy uczestnik finału otrzyma kurtkę i czapkę z logo PPJK. Nagrodę główną funduje firma Janmor (Andrzej Janowski). Opiekę medialną – jak od lat sprawuje magazyn "Żagle".
Osoby zakwalifikowane do finału:
Robert Sobociński – Klasa Sigma
Norbert Nowacki – Klasa Sigma
Jacek Samsel – Klasa T3
Mirosław Sztuba – Klasa T3
Michał Brzozowski – Klasa T3
Adam Wojnicki – Klasa T3
Piotr Adamowicz – Klasa T2
Radosław Cierpiał – Klasa T2
Piotr Matwiejczuk – Klasa T2
Marek Kmieć – Klasa T2
Piotr Malicki – Klasa T1
Andrzej Kęder – Klasa T1
Andrzej Rygielski – Klasa T1
Marian Zieliński – Klasa T1
Tomasz Kopytko – Klasa T2
Remigiusz Chłopocki – Klasa T1
ZASADY ROZGRYWANIA FINAŁU PUCHARU POLSKI JACHTÓW KABINOWYCH 2016
1. Regaty będą rozegrane zgodnie z Przepisami Regatowymi Żeglarstwa 2013-2016 w systemie wyścigu flotowego sędziowanego bezpośrednio na wodzie zgodnie z załącznikiem Q, Instrukcją Żeglugi oraz postanowieniami niniejszego Regulaminu.
2. Wpisowe do regat wynosi 200 PLN plus 40 PLN od osoby. Kaucja zwrotna 300 PLN na pokrycie ewentualnych kosztów napraw sprzętu w razie zawinionej kolizji. Jeśli zawodnik doprowadził do kolizji i uszkodzenia sprzętu może dalej brać udział w regatach pod warunkiem uzupełnienia kaucji.
W ramach wpisowego każdy zawodnik otrzymuje: czapkę – sponsor firma AZ i kurtkę Softshell – sponsor firma Salamander.
3. Załogi startują w składzie trzy osobowym. Podczas regat dopuszcza się zmianę jednego członka załogi spowodowaną przypadkami losowymi po wyrażeniu zgody przez Sędziego Głównego. Nie dotyczy to sternika jachtu. Sternik jest zobowiązany do osobistego sterowania jachtem podczas wszystkich wyścigów. Ilość osób załogi nie może ulec zmianie w czasie
- osoby te zostaną zgłoszone do regat w momencie zapisu i będą się znajdowały na pokładzie przez cały czas wyścigów
4. Wszystkie zakwalifikowane załogi ścigają się w jednej grupie (maksymalnie 16 załóg). Jednak w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń o sposobie rozegrania finału decyduje Sędzia Główny Przewiduje się rozegranie do 12 wyścigów.
5. W razie nie rozegrania wszystkich przewidzianych wyścigów decydująca będzie ilość punktów zgromadzona do momentu przerwania wyścigów. W razie nie rozegrania ani jednego wyścigu regaty zostają nierozstrzygnięte - Puchar Polski nie będzie przyznany; nagrody zostaną przydzielone losowo pośród uczestników pozostających w zawodach w momencie przerwania regat. W celu odebrania nagrody obowiązkowa jest obecność co najmniej jednego członka załogi podczas losowania.
6. Ustalone terminy i godziny startów, kolejność wyścigów, ich liczba, a także zasady rozegrania zawodów mogą być zmienione w zależności od warunków atmosferycznych. Stosowne decyzje zostaną podjęte przez Sędziego Głównego i mogą zostać ogłoszone w dowolnym momencie zawodów w dowolny sposób.
7. W wypadku wycofania się, nie stawienia w terminie zawodników uprawnionych do startu w eliminacjach organizator przyzna prawo startu innym zawodnikom wg zasad podanych w zawiadomieniu o regatach PPJK 2016: pkt. 7 /uczestnictwo / podpunkt 4. O ewentualnych zamianach jachtów mających na celu wyrównanie szans w przypadku różnych parametrów technicznych jednostek, zadecyduje Komisja Regatowa i poinformuje zawodników na odprawie.
8. w chwili zapisu do regat zawodnik wylosuje jacht na którym będzie się ścigał w pierwszym wyścigu
9. Zabronione jest dokonywanie jakichkolwiek zmian w wyposażeniu jachtu poza obsługą regulacji. W trakcie regat miecz musi być opuszczony. Po regatach jacht musi być zdany w stanie sklarowanym. Naruszenie tych zasad może być podstawą dyskwalifikacji zawodnika z wyścigu.
10. Stwierdzone przez Komisję Sędziowską, Komisję Techniczną lub Arbitra celowe uszkodzenie jachtu, rozregulowywanie osprzętu lub zdejmowanie regulacji przy przekazywaniu jachtu drugiej załodze będzie traktowane jako niesportowe zachowanie (przepis 69.1 PRŻ).
11. Doprowadzenie do uszkodzeń na jachtach będzie karane DSQ w poszczególnych wyścigach. Kolizje zakończone poważnym uszkodzeniem jachtu mogą być ukarane DSQ z całych zawodów.
12. Zakończenie zawodów odbędzie się ok. jednej godziny po zakończeniu ostatniego wyścigu.
PROGRAM REGAT
Sobota 8 października 2016
Zapisy zawodników: 08.00 do 09.00
Uroczyste otwarcie regat godz. 9.30
Odprawa dla zawodników 10.00
Wyścigi eliminacyjne – przewidywane rozpoczęcie o 11.00
Grill dla uczestników i gości – 19.00
Niedziela 9 października 2016
Wyścigi eliminacyjne – przewidywane rozpoczęcie o 10.00
Zakończenie regat przewidywane na godz. 17.00