Finał 1. Ligi Żeglarskiej. Trzy załogi awansowały do Ekstraklasy!

2019-09-02 20:52 inf. pras. organizatorów
Finał 1. Ligi Żeglarskiej
Autor: Gwidon Libera / mat. pras. organizatorów

Zakończyły się finałowe regaty 1. Ligi Żeglarskiej. Po czterech rundach wyłoniono trzy czołowe załogi premiowane awansem do Ekstraklasy na sezon 2020. Awans wywalczyły Yacht Club Gdańsk, Yacht Klub Polski Gdynia i UKS Albatros Wolin.

Przed finałową rundą realne szanse na awans miały cztery kluby. Najbardziej komfortową sytuację miał Yacht Club Gdańsk (Krzysztof Małecki) prowadzący w rankingu z bezpieczną przewagą siedmiu punktów. Jednak o dwa pozostałe premiowane promocją do Ekstraklasy miejsca walczyły z różnicą zaledwie jednego punktu załogi 77Racing Gdańsk, Albatros Wolin i Yacht Klubu Polski Gdynia.

YKP Gdynia zaliczył w sobotę słabszy występ i spadł z drugiego na czwarte miejsce. Jednak w niedzielę, po roszadach w załodze, wyeliminowaniu błędów i mimo trzech kar w jednym wyścigu, załoga Rafała Sawickiego wygrała finałową rundę i wracając na pozycję wicelidera rankingu zapewniła sobie awans. Konsekwentnie i równo pływający Albatros Wolin mimo zaciekłych ataków 77Racing utrzymał miejsce na podium i również zapewnił sobie start w Ekstraklasie w 2020 roku. Gdańska załoga 77Racing Rafała Beckera po doskonałym występie w sobotę, w niedzielę podczas decydujących wyścigów nie mogła znaleźć właściwego rytmu i szybkości i mimo agresywnej walki w końcówce nie była w stanie odrobić strat do podium.

Wyraźny postęp zaliczyły załogi Jacht Klubu Między Żaglami (Paweł Nawrocki), regularnie kończąc wyścigi w czołówce, oraz kobieca załoga AZS AWFiS Gdańsk (Anna Szmul), która dzięki bardzo regularnej żegludze w niedziele ukończyła czwartą rundę na trzecim miejscu – pierwszy raz w Polskiej Lidze Żeglarskiej kobieca załoga ukończyła regaty na podium.

Finał 1. Ligi Żeglarskiej
Autor: Gwidon Libera / mat. pras. organizatorów

Ranking końcowy 1. Ligi Żeglarskiej:

1. Yacht Club Gdańsk/HRM Racing (Małecki K, Fidecka, Sadowski, Kuszka) – 47 pkt
2. Yacht Klub Polski Gdynia/GSC Yachting (Sawicki, Szymik, Kajzer, Śleziona) – 41 pkt
3. UKS Albatros Wolin (Jaskólski, Waszkiewicz, Kryński, Laskowski) – 39 pkt
4. 77 Racing Gdańsk (Becker, Czoczys, Mroziński, Kamiński) – 37 pkt
5. AZS-AWFiS Gdańsk (Szmul, Cieśla, Murach, Wiśniewska) – 29 pkt
6. Między Żaglami Warszawa (Nawrocki, Murmyło, Wawrzewski, Byrski) – 29 pkt
7. Jachtklub Stoczni Gdańskiej (Remizowicz, Morawiec, Ruwińska, Kiczko, Kowalczyk) – 29 pkt
8. SKŻ Powidz/Electrum Sailing Team (Feret, Rzepka, Mikołajczak, Makowski) – 19 pkt
9. Lasery Zegrze (Berezowski, Kimszal P, Kimszal S, Rychlik) – 18 pkt


Regaty transmitowane były na żywo. Relacje z wody, wywiady i studia regatowe są dostępne na profilu facebookowym Polskiej Ligi Żeglarskiej: https://www.facebook.com/LigaZeglarska/
System SAP Sailing dostępny jest pod tym linkiem: https://polishleague2019.sapsailing.com
Wszystkie informacje i linki będzie tez można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl

***

Organizatorami NostriMaris Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i GSC Yachting.
Partnerem Głównym regat jest NostriMaris – to zespół działań informacyjno-promocyjnych projektu pod nazwą „Budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających” realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie w ramach POIiŚ 2014-2020, współfinasowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa żeglugi i wzrost konkurencyjności polskich portów.
Partnerami technologicznymi regat są: SAP Polska, Hewlett Packard i Petrosoft.pl
Partnerami regat są: Musto – Kees International Polska oraz Harken Polska, AVA Marine, Teknos-Oliva, Magazyn Żagle, W Ślizgu i portal zeglarski.info

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.