Szwajcar Eric Monnin zwycięzcą Sopot Match Race 2019

2019-08-26 19:01 Waldemar Heflich
Sopot Match Race 2019
Autor: Robert Hajduk – Shuttersail.com / mat. pras. organizatorów

Po raz 16. rozegrano regaty Sopot Match Race. Na starcie stanęło dziesięciu sterników i ich załogi ze Szwajcarii, Australii, Estonii, Włoch i Polski.

Od środy do soboty (21 – 24 sierpnia) żeglarze rywalizowali przy bardzo słabym zmiennym wietrze. Organizatorzy, z Filipem Grudzińskim na czele, sędziowie i arbitrzy dowodzeni przez Macieja Cylupę oraz cały zespół brzegowy wykonali świetną pracę, aby w tych trudnych warunkach sprawnie przeprowadzić imprezę.

Przez dwa dni rozgrywano rundę Round Robin, którą wygrał Szwajcar Eric Monnin i awansował bezpośrednio do półfinału. Następnie odbyły się pojedynki ćwierćfinałowe. W nich najlepiej żeglowali Karol Jabłoński (pokonał Przemka Tarnackiego), Mati Sepp (wygrał z Davidem Chapmanem) i Harrison Price (okazał się lepszy od Emila Kjaera). W pojedynkach półfinałowych, które także odbyły się przy bardzo słabym wietrze, awans do finału wywalczyli Eric Monnin (2:0 w rywalizacji z Matim Seppą) i Karol Jabłoński (2:1 z Harrisonem Price’m).

Wszyscy z niecierpliwością czekali na emocjonujący finał z udziałem Karola Jabłońskiego, byłego mistrza świata i Europy w match racingu i Erica Monnina, zwycięzcę SMR z 2010 roku. Niestety, licznie zgromadzona ma molo publiczność nie doczekała się wielkiego finału. Brak wiatru uniemożliwił rozegranie pojedynków o pierwsze i trzecie miejsce. Organizatorzy wynagrodzili widzom brak emocji na wodzie wspaniałą ceremonią zakończenia imprezy. Sponsor regat dostarczył helikopterem wielką butlę szampana, którą spuszczono na linie, a załoga jachtu motorowego sprawnie przywiozła ją do sopockiej mariny. Zwycięzcy otrzymali szampana z rąk gwiazdy filmowej Małgorzaty Kożuchowskiej. Oprócz nagród rzeczowych sternicy zdobyli także dużą liczbę punktów do światowego rankingu World Sailing, ponieważ sopockie regaty miały najwyższy Grade 1.

Sopot Match Race 2019
Autor: Robert Hajduk – Shuttersail.com / mat. pras. organizatorów

Podobnie jak w ubiegłym roku partner wydarzenia – norweski Helly Hansen – przyznał nagrodą specjalną – The Most Alive Moments Award. Trafiła ona do Karola Jabłońskiego i jego załogi. Karol ujął kibiców i ekspertów duchem walki oraz radością z żeglarstwa, którą inspiruje kolejne pokolenia zawodników. Nagrodę wręczyła Milena Proevska (Proevska PR), odpowiedzialna za komunikację marki HH.

Wyniki Sopot Match Race 2019:

1. Eric Monnin (SUI)
2. Karol Jabłoński (POL)
3. Harrison Price (AUS)
4. Mati Sepp (EST)
5. David Chapman (AUS)
6. Przemysław Tarnacki (POL)
7. Emil Kjaer (DEN)
8. Łukasz Wosiński (POL)
9. Ettore Botticini (ITA)
10. Patryk Zbroja (POL)

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.