Dla kogo tytuł meczowego mistrza Polski?

2019-09-18 13:48 inf. pras. organizatorów
MP w Match Racingu
Autor: Robert Hajduk / mat. pras. PMT

W weekend 20 – 22 września w Szczecinie rozegrane zostaną XII Otwarte Mistrzostwa Polski w Match Racingu. To najważniejsza impreza sezonu dla polskich zawodników meczowych. Na starcie stanie 12 zespołów z Polski, Danii, Francji, Estonii, Holandii i Szwajcarii. Tytułu bronić będzie załoga Patryka Zbroi ze Szczecina.

Do tej pory najwięcej tytułów zdobył Przemysław Tarnacki, który w MP triumfował sześciokrotnie, ostatni raz w sezonie 2014. Dwoma tytułami pochwalić się mogą Rafał Sawicki (2009 i 2017) oraz Marek Stańczyk (2007 i 2015). Zeszłoroczne regaty wygrała szczecińska załoga Patryka Zbroi.

Zbroja również w tym roku jest w ścisłym gronie faworytów do złota. Zajmuje obecnie siódme miejsce – najwyższe z Polaków – w rankingu Pucharu Świata, a w Szczecinie na swoich domowych wodach nie przegrał od dwóch sezonów, triumfując m.in. w dwukrotnie w Szczecin Match Race.

O odzyskanie tytułu starać się będą Sawicki i Tarnacki, również znający akwen i jachty TOM28, na których zostaną rozegrane regaty. Zawsze groźny jest doświadczony Szymon Szymik – wicemistrz Polski z 2017 roku. W dobrej formie są także młode załogi HRM Racing oraz Igora Tarasiuk (4. miejsce w Młodzieżowych Mistrzostw Świata, 3. miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy) oraz Krzysztof Małecki (wygrana w 1. Polskiej Lidze Żeglarskiej), które brak doświadczenia meczowego na pewno będą rekompensować zgraniem i mocnym opływaniem w intensywnym sezonie.

Stawkę uzupełnia sześć mocnych załóg z zagranicy, w tym aż cztery z czołowej "20" rankingu. Na starcie zobaczymy m.in. Maxime'a Mesnila z Francji (sternik nr 5 w Pucharze Świata), Jelmera Van Beeka z Holandii (poz. 12), Mati Seppa z Estonii (poz. 9). Ciekawostką jest start młodego Jeppe Borcha (18) z Danii, w którego załodze zobaczymy bardzo doświadczonych i utytułowanych zawodników, m.in. Joachima Aschenbrennera i Feliksa Jacobsena. Wszystko wskazuje na to, że będzie to ciekawy sprawdzian dla krajowych załóg w starciu z mocnymi przeciwnikami z Europy, z których każdy może pokusić się o wygranie regat.

Lista startowa Open Polish Match Race Championship 2019:

1. Maxime Mesnil – Francja (5. miejsce w rankingu Pucharu Świata)
2. Patryk Zbroja – KS Dobra Marina (7)
3. Mati Sepp – Estonia (9)
4. Jelmer Van Beek – Holandia (12)
5. Jeppe Borch – Dania (18)
6. Szymon Szymik (37)
7. Emil Kjaer – Dania (39)
8. Lorenz Muller – Szwajcaria (52)
9. Rafał Sawicki (71)
10. Igor Tarasiuk (87)
11. Przemysław Tarnacki (155)
12. Krzysztof Małecki (278)

MP match racing
Autor: Robert Hajduk / mat. pras. PMT

Regaty odbędą się w jeziorze Dąbie Małe od piątku do niedzieli. Wyścigi zaczynają się codziennie od godz. 10.00. Zakończenie regat planowane jest ok. godz. 16 w niedzielę. Bazą regat jest Centrum Żeglarskie nad jeziorem Dąbie.

Z regat prowadzona będzie transmisja wideo wraz z komentarzem na żywo oraz wywiady z zawodnikami i analizy wyścigów, wszystko dostępne na profilu facebookowym www.facebook.com/polishmatchtour.

Coroczna organizacja wysokiej rangi regat żeglarskich możliwa jest dzięki wsparciu miasta oraz stałej grupie partnerów. Charakter i ranga imprezy doskonale wpisują się program Sail – Żeglarski Szczecin, a zarazem w strategię promocji i rozwoju Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. Organizatorem regat są Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego– Polish Match Tour i MT Partners.
Partnerami regat Miasto Szczecin, Sail – Żeglarski Szczecin, Pomorze Zachodnie, North East Marina Szczecin, Marina Trzebież, Musto – Kees International oraz GoPro, AVA Marine, Harken, Teknos - Oliva, Bryt Sails i wodoaktywni.com.

Więcej informacji na stronie www.polishmatch.pl oraz na facebooku i instagramie.


***

Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2019 składa się z siedmiu imprez rozgrywanych w Szczecinie, Świnoujściu i Rybniku. Cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.