Bakista Cup Regaty po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim zakończone!
W dniu 5 lipca, o godzinie 18.00 w Świnoujściu odbyło się zakończenie regat Bakista Cup. Ceremonia wręczania nagród miała miejsce na kei mariny, przy burcie „Morskiego Patrolu” - statku komisji regatowej. Nagrody za I miejsca w poszczególnych grupach w całych regatach wręczyła wiceprezydent Świnoujścia Joanna Agatowska. Oto relacja Piotra Stelmarczyka z ostatniego dnia imprezy:
W dniu 5 lipca w godzinach nocnych jachty weszły do Dziwnowa. „Morski Patrol”, czyli statek komisji regat, przepłynął most zwodzony dokładnie o północy. Ciągle czekała na nas grochówka, niestety nie zdążyliśmy na uroczyste otwarcie nowej mariny. O godzinie 08.30 spotkaliśmy się z Burmistrzem Dziwnowa Grzegorzem Jóźwiakiem, który wręczył puchary i nagrody za etap Darłowo – Dziwnów dla zwycięzców we wszystkich grupach.
W poszczególnych grupach zwyciężyli:
Grupa I KWR – „Antidotum” z kpt. Marcinem Mrówczyńskim
Grupa II KWR – „Lady Dana” z kpt. Januszem Frączkiem
Grupa III KWR – „Johanna” z kpt. Piotrem Parzym
Grupa IV ORC – „Bryza 33” z kpt. Tomaszem Piaseckim
Grupa V Oldtimery – „Bosmat” z kpt. Andrzejem Szwabą
Grupa VI bez pomiarów – „Scorpena” z kpt. Cezarym Szymańskim
Grupa VII bez pomiarów – „Horyzont One” z kpt. Jędrzejem Kocewiczem
Pierwsza na mecie etapu bezwzględnie była „Bryza 33” z kpt. Tomaszem Piaseckim, drugi „Antidotum” z kpt. Marcinem Mrówczyńskim, a trzeci „Horyzont One” z kpt. Jędrzejem Kocewiczem.
Przy okazji zaproponowałem uzupełnienie mariny o większą ilość sanitariatów oraz połączenie opłaty za postój z opłatą za sanitariaty. Dowiedzieliśmy się także o budowie drugiej mariny i planach żeglarskiej aktywizacji Dziwnowa.
Most w Dziwnowie otwierany jest co dwie godziny, w godzinach parzystych, stąd start do wyścigu do Świnoujścia nastąpił o godzinie 10.30. Z wiatrem 2 do 3 stopni z północnego zachodu, w słońcu, w prawdziwie letnich nastrojach popłynęliśmy do Świnoujścia. Pierwsza wpłynęła załoga „Bryzy 33” z kpt. Tomaszem Piaseckim.
W Świnoujściu o godzinie 18.00 rozpoczęliśmy zakończenie regat. Jestem zwolennikiem przedsięwzięć prostych, skutecznych i tanich, stąd zakończenie odbyło się na kei mariny przy burcie „Morskiego Patrolu”. Zaczęło się od rozdania koszulek z logo Bakisty i Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Następnie Wiceprezydent Świnoujścia Joanna Agatowska wręczyła nagrody za I miejsca w poszczególnych grupach w całych regatach.
W grupach zwyciężyli:
I grupa KWR – „Antidotum” z kpt. Marcinem Mrówczyńskim
II grupa KWR – „Lady Dana” z kpt. Januszem Frączkiem
III grupa KWR –„Johana” z kpt Piotrem Parzym
IV grupa ORC – „Bryza 33 z kpt. Tomaszem Piaseckim
V grupa oldtimery – „Bosmat” z kpt. Andrzejem Szwabą
VI grupa bez pomiarów – „Scorpena” z kpt. Cezarym Szymańskim
VII grupa bez pomiarów – „Lida Fin” z kpt. Markiem Antoniukiem
Wszyscy 101 żeglarze z 34 jachtów otrzymali od Komandora SEJK „Pogoń” Marka Czaji pamiątkowe certyfikaty.
Kpt. Janusz Charkiewicz wręczył załodze „Antidotum” z kpt. Marcinem Mrówczyńskim historyczny Puchar „Gryfa Pomorskiego”. Puchar wraca do Muzeum Narodowego, a Marcin otrzymał jego miniaturkę.
Nagrodzono także fotografiami Marka Wilczka w dużym formacie: Urząd miejski w Świnoujściu, Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu Zbigniewa Grześkowiaka – armatora „Morskiego Patrolu”, Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica” w Świnoujściu, oraz załogi „Bryzy 33”, „Antidotum”, „Loxy”, „ White Hawk”, kpt. Zygmunta Kowalskiego oraz współorganizatora regat „Bakistę”.
W drodze losowania obdarowano mnóstwem podarunków od „Bakisty” wszystkie załogi oraz organizatorów regat i instytucje które je wspomogły.
W trakcie regat po raz kolejny swój kunszt kulinarny zaprezentował Kucharz Regat Marcin Świrzewski. Wyjątkowa owacja na zakończeniu to było podziękowanie za pierogi, kapustę, kiełbaski podawane żeglarzom na keji, obok „Morskiego Patrolu”. Zabrakło nam dużej lodówki, ale to uzupełnimy i Marcin będzie mógł w kolejnych Bakista Cup Regatach po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim gościć żeglarzy we wszystkich portach. A to poza wrażeniami kulinarnymi oszczędza żeglarzom czas, kłopoty w gotowaniu szczególnie na mniejszych jednostkach oraz mycie garnków i talerzy. To szczególny dobry zwyczaj tych regat.
Za osiągnięcie i praktyczne skuteczne stosowanie uważam też praktykę zastosowaną przez Sędziów Regat Tomasza i Elżbietę Paterkowskich pływanie na silnikach w okresach braku wiatru. Umożliwiło to przeprowadzenie regat na tej długiej trasie.
Jest już wiele pomysłów na II Bakista Cup Regaty po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim. Pierwszy to przedłużenie regat o 2 dni, żeby żeglarze mogli trochę dłużej pobyć w odwiedzanych portach. A drugi to trasa Swinoujscie – Dziwnów – Kołobrzeg – Darłowo – Świnoujście. Wtedy mamy duże szanse dotrzymać harmonogramu regat. Wyścig Darłowo – Swinoujscie byłby jednym z najdłuższych na naszym wybrzeżu i jednocześnie częściowo wyścigiem nocnym.
Dziękuję Żeglarkom i Żeglarzom za liczny udział w Bakista Cup Regatach po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim. Dziękuję „Bakiście”, SEJK „Pogoń”, Związkowi Portów i Przystani Jachtowych – Lokalnej Organizacji Turystycznej Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiemu Okręgowemu Związkowi Żeglarskiemu, Portom i Miastom Świnoujścia, Kołobrzegu, Darłowa i Dziwnowa, Załodze „Morskiego Patrolu”, Załodze „Nawigatora XXI”, ekipom TV Polskiej, TV Polsat, TV Pomerania, TV Świnoujście, Polskiemu Radiu, „Kurierowi Szczecińskiemu”, „Głosowi Szczecińskiemu”, „Żaglom”, „Wiatrowi”, kpt. Januszowi Charkiewiczowi i portalom internetowym.
Piotr Stelmarczyk, Pełnomocnik Zarządu SEJK „Pogoń” do Spraw organizacji Bakista Cup Regat po zachodniopomorskim szlaku Żeglarskim, 06.07.2013.
WYNIKI (xls) regat Bakista Cup 2013:
[Na portalu Zagle.com.pl zamieściliśmy dwie galerie zdjęć Marka Wilczka - z rozdania nagród w Darłowie oraz z ceremonii zakończenia regat Bakista Cup w Świnoujściu]