Asia Pajkowska już na mecie regat OSTAR!

2013-06-24 13:22 Aleksander Nebelski
_
Autor: Archiwum Zagle.com.pl

Kpt. Joanna Pajkowska dopłynęła w niedziele o 7. rano LT (1100UTC), na 7. pozycji do mety Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy OSTAR 2013. Ponad 3000 mil z Plymouth pokonała w 27 dni. Była jedyną kobietą wśród startujących siedemnastu samotnych żeglarzy.

7 pozycję Asia Pajkowska utrzymywała przez większość czasu. Na mecie w marinie w Newport witała ja liczna grupa polskich żeglarzy z USA i Kanady, no i oczywiście niżej podpisany (tj. Alek) - grupa witająca byla ponoć wyjątkowo liczna, na co zwrócili uwagę organizatorzy. Byli także, oczywiście, Paweł Mensz z Teresą i Paweł Leksinski z Dorotą.

Tegoroczne regaty OSTAR były ponoć wyjątkowo trudne: przez akwen przetoczyło się 5 sztormów, w tym bardzo silny sztorm nazwany Andrea. Na północnym odcinku temperatura wody i powietrza rzadko przekraczała 5 st. C, występowały tam liczne mgły a u samych wybrzeży także liczne kutry. Wystarczy przytoczyć słowa zwycięzcy tegorocznej edycji, Włocha Andrea Mura (płynął na dużej, 50-stopowej regatowej maszynie): "Nigdy więcej! To moj pierwszy i ostatni OSTAR. To są regaty nie dla żeglarzy, a dla gladiatorów!".

No więc nasza gladiator, Asia, wreszcie spędzi pierwszą od 27miu dni spokojną noc, cała przespana, w wygodnym łóżeczku u Pawła Mensza.

Pozdrawiamy, A@A

========================================================

Informacja od konstruktora jachtu Asi Pajkowskiej, Andrzeja Armińskiego:

Kpt. Asia Pajkowska na katamaranie Cabrio 2 przecięła linię mety Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy  OSTAR w sobotę, 23 czerwca 2013 o godzinie 10:53 UT.

Przed nią do Newport przypłynęło sześciu uczestników regat, a na trasie jest jeszcze następnych sześciu żeglarzy, w tym aktualnie sklasyfikowany na 9 miejscu Polak, Krystian Szypka na jachcie Sunrise. Cztery jachty wycofały się z regat.

Asia Pajkowska jest jedyną kobietą wśród 17 żeglarzy startujących w tych niezwykle trudnych regatach. W ciągu dwudziestu sześciu dni przepłynęła ponad 3600 mil.

Po spóźnionym o 10 godzin starcie z Plymouth, wykorzystując słabość Wyż Azorskiego, popłynęła trasą południową, wzdłuż równoleżnika 43N. Na środku Atlantyku dołączyła do głównej grupy jachtów i w okolicach Nowej Funlandii na kilka dni objęła prowadzenie w czasie przeliczonym w klasie wielokadłubowców. Na ostatnim odcinku, wzdłuż wybrzeży Nowej Szkocji, Asia zmagała się przez wiele dni z przeciwnymi wiatrami.

Kpt. Pajkowska płynęła na seryjnym, dwunastometrowym katamaranie turystycznym Cabrio 2 typu Format 400, zbudowanym w stoczni Andrzeja Armińskiego w Szczecinie.