15-latek oraz podopieczna polskiego trenera Żeglarzami Roku

2019-10-30 11:04 Wojciech Barszczowski
Anne-Marie Rindom i Marco Gradoni Żeglarzami Roku 2019 na Świecie
Autor: World Sailing

Anne-Marie Rindom i Marco Gradoni zostali wybrani Żeglarzami Roku 2019 na Świecie. Międzynarodowa Federacja Żeglarska ogłosiła werdykt podczas uroczystej gali Rolex World Sailor of the Year, będącej częścią trwającej od 25 października na Bermudach konferencji World Sailing.

Trenowana przez Piotra Wojewskiego Rindom w ubiegłym roku zdominowała rywalizację w klasie Laser Radial, sięgając po tytuły mistrzyni świata i Europy. Była też najlepsza w regatach o Puchar Księżniczki Zofii na Majorce i zawodach Pucharu Świata w Genui. W przeszłości sięgała po złote medale MŚ już dwukrotnie – w klasie Europa (2009) i Laser Radial (2015). Na koncie ma także brązowy medal igrzysk w Rio de Janeiro. – Ten rok był najlepszym w mojej karierze, ale już przygotowuję się do kolejnego, który będzie szczególnie ważny – powiedziała faworytka do olimpijskiego medalu w Tokio.

Tytuł Żeglarza Roku wśród mężczyzn przypadł Włochowi Marco Gradoniemu. 15-latek jest najmłodszym laureatem w historii nagrody Rolex World Sailor of the Year. Międzynarodowa Federacja Żeglarska oraz kibice, którzy swoje głosy mogli oddawać za pośrednictwem strony internetowej, docenili wywalczenie przez Gradoniego trzeciego z rzędu tytułu mistrza świata w klasie Optimist. W minionym roku Włoch wygrał wszystkie regaty, w których pojawił się na starcie. – Bycie w gronie najlepszych żeglarzy świata to spełnienie marzeń. Szczególnie kiedy spojrzy się, jak wielkie nazwiska znajdują się na liście poprzednich laureatów nagrody. To dla mnie wielki zaszczyt – powiedział Gradoni.


Poza młodym Włochem i Anne-Marie Rindom nominowani do tytułu Żeglarzy Roku na Świecie byli także zwycięzcy cyklu PWA World Tour Slalom – Delphine Cousin Questel i Antoine'a Albeau, a także triumfator regat Route du Rhum Francis Joyon, Australijczycy Mat Belcher i Will Ryan, którzy w minionym sezonie triumfowali we wszystkich najważniejszych regatach klasy 470, sięgają po tytułu mistrzów świata i Europy oraz Violeta del Reino, która zdobyła złoto mistrzostw świata żeglarzy niepełnosprawnych w klasie Hansa 303.

Nagroda World Sailing przyznawana jest od 1994 roku. Pierwszymi wyróżnionymi zostali sir Peter Blake oraz sir Robin Knox-Johnston, którzy zdobyli Jules Verne Trophy na katamaranie "Enza New Zealand". Rok później Brytyjczyk – pierwszy człowiek, który samotnie opłynął świat bez zawijania do portów – uhonorowany został przez królową Elżbietę II tytułem szlacheckim. Również słynny Nowozelandczyk, weteran regat Whitbread i America's Cup otrzymał tytuł szlachecki.

W kolejnych latach tytuł Żeglarza i Żeglarki Roku pozostawał najbardziej prestiżową nagrodą indywidualną na świecie. Tylko raz, w 1999 roku trofeum z marmuru i srebra, przedstawiające kulę ziemską trafiło w ręce Polaka. Żeglarzem Roku wybrano wówczas Mateusza Kusznierewicza.

Przed rokiem zwycięzcami zostali Holenderka Carolijn Brouwer i Francuzka Marie Riou, a wśród mężczyzn Cypryjczyk Pavlos Kontides.

***

Dotychczasowi laureaci Rolex World Sailor of the Year:

2019 Marco Gradoni (ITA), Anne-Marie Rindom (DEN)
2018 Pavlos Kontides (CPR), Carolijn Brouwer (NED) i Marie Riou (FRA)
2017 Peter Burling (NZL), Marit Bouwmeester (NED)
2016 Santiago Lange (ARG), Hannah Mills & Saskia Clark (GBR)
2015 Peter Burling & Blair Tuke (NZL), Sarah Ayton (GBR)
2014 James Spithill (AUS), Martine Grael & Kahena Kunze (BRA)
2013 Mat Belcher (AUS), Jo Aleh & Polly Powrie (NZL)
2012 Ben Ainslie (GBR), Lijia Xu (CHN)
2011 Iker Martinez & Xabier Fernandez (ESP), Anna Tunnicliffe (USA)
2010 Tom Slingsby (AUS), Blanca Manchon (ESP)
2009 Torben Grael (BRA), Anna Tunnicliffe (USA)
2008 Ben Ainslie (GBR), Alessandra Sensini (ITA)
2007 Ed Baird (USA), Claire Leroy (FRA)
2006 Mike Sanderson (NZL), Paige Railey (USA)
2005 Fernando Echavarri & Anton Paz (ESP), Ellen MacArthur (GBR)
2004 Robert Scheidt (BRA), Sofia Bekatorou & Emilia Tsoulfa (GRE)
2003 Russell Coutts (SUI), Siren Sundby (NOR)
2002 Ben Ainslie (GBR), Sofia Bekatorou & Emilia Tsoulfa (GRE)
2001 Robert Scheidt (BRA), Ellen MacArthur (GBR)
2000 Mark Reynolds & Magnus Liljedahl (USA), Shirley Robertson (GBR)
1999 Mateusz Kusznierewicz (POL), Margriet Matthijse (NED)
1998 Ben Ainslie (GBR), Carolijn Brouwer (NED)
1997 Pete Goss (GBR), Ruslana Taran & Elena Pakholchik (UKR)
1996 Jochen Schümann (GER), Lai Shan Lee (HKG)
1995 Russell Coutts (NZL), Isabelle Autissier (FRA)
1994 Peter Blake (NZL) & Robin Knox-Johnston (GBR), Theresa Zabell (ESP)

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.