Żeglarskie Mistrzostwa Polski Aktorów za nami! RELACJA

2015-06-30 14:42 Andreas Nicolaides

XIII Żeglarskie Mistrzostwa Polski Aktorów za nami! W ostatni weekend czerwca ponad 20 załóg walczyło o tytuł mistrza kraju. Rywalizacja była bardzo zacięta. Do ostatniego wyścigu czekaliśmy na rozstrzygnięcia. W czyje ręce trafił złoty medal?

Zmagania rozpoczęły się w sobotę. Słońce grzało mocno i nie brakowało wiatru. Udało się przeprowadzić cztery wyścigi.

Pierwszy ruszył tuż przed godz. 12.00. Jego zwycięzcą została załoga Jakuba Mazurka. Ta sama ekipa okazała się być najlepsza także podczas drugiego startu. W trzecim zajęła już drugie miejsce, uznając wyższość Macieja Gąsiorka, który wygrał też wyścig numer cztery.

Niedzielny poranek nie zwiastował podobnego scenariusza. Planowany na 9.30 start się opóźniał. Powód? Brak wiatru. Słońce też nie chciało przebić się przez chmury. Aktorzy nie mogli doczekać się startu... Ten przesunął się jednak nieznacznie. Ruszyli o godz. 11.00 - już przy słonecznej pogodzie. Przy minimalnym wietrze odbyły się dwa wyścigi. W pierwszym niespodzianki nie było - wygrała załoga Macieja Gąsiorka przed ekipą Jakuba Mazurka. W drugim niespodziewanie zwyciężyła drużyna Anny Suchowieckiej. Gąsiorek był szósty, a Mazurek dopiero jedenasty.

Nie było dla nikogo niespodzianką, że złoty medal trafi w ręce którejś z dwóch wyżej wymienionych załóg. Trzy wygrane wyścigi (na sześć rozegranych) miał na koncie Gąsiorek, dwa Mazurek. Żeglarskim Mistrzem Polski Aktorów został ten pierwszy!

Nie da się ukryć, że ta wspaniała inicjatywa nie miałaby racji bytu bez osoby Kazimierza Kaczora, organizatora regat. Co powiedział nam na temat zmagań w Żeglarskich Mistrzostwach Polski?

Kazimierz Kaczor, Cezary Żak
Autor: Andreas Nicolaides

- To rywalizacja i zabawa, zabawa i rywalizacja. W zależności od warunków pogodowych, te proporcje się zmieniają. Jeśli wieje trochę mocniejszy wiatr, to wiadomo, że każdy mknie do przodu. Jeśli wieje nieco słabiej, to w takich warunkach często rządzi przypadek - przyznał.

Jeżeli chodzi o samych aktorów, to ci bardzo chętnie biorą udział w mistrzostwach. Do startu w zawodach w żaden sposób nie trzeba ich namawiać. - Co rok mamy około 25-30 załóg, co daje około 100 polskich aktorów, którzy żeglują. To wyraźny dowód na to, że żeglarstwo w środowisku aktorskim jest popularne - przyznał Kazimierz Kaczor.

Żeglarskimi zawodowcami aktorów nie nazwiemy, śmiało możemy jednak stwierdzić, że wiele na wodzie potrafią zdziałać. - To są amatorzy, którzy lepiej lub gorzej żeglują, ale wiele umieją. Inaczej nie zrozumieliby o co tu chodzi. Potrafią ustawić żagle czy zrobić zwrot nawet w trudnych warunkach - zaznaczył organizator regat.

Co ciekawe w histori imprezy aktorom przytrafiła się tylko jednak wywrotka. - To z powodu tego, że już po mecie plynęli do portu i się rozluźnili - powiedział Kazimierz Kaczor z wyraźnym uśmiechem na twarzy.

Warto dodać, że Puchar "Blachy Pruszyński" trafił w ręce Macieja Gąsiorka. Nagrodą fair-play uhonorowany został Andrzej Niemirski.