Żeglarskie symbole w godłach państwowych
Godło państwowe to wizerunek będący symbolem określonego państwa. Najczęściej nawiązuje ono do jego historycznej tradycji. Aż dziw, ile godeł państwowych ma w swym wizerunku motyw żaglowca! Są to przeważnie niedawno powstałe i dla nas egzotyczne państwa.
(!) GALERIĘ ZE WSZYSTKIMI OPISANYMI W TEKŚCIE GODŁAMIZNAJDZIECIE POWYŻEJ LUB KLIKAJĄC W TEN LINK (!)
Bahamy (Bahamas – na zdjęciu satelitarnym powyżej) – archipelag 700 wysp i wysepek koralowych na Oceanie Atlantyckim w Ameryce Środkowej. Część archipelagu jest państwem o tej samej nazwie. Zamieszkuje je około 322 000 mieszkańców, a stolicą jest morski port Nassau na wyspie New Providence, który jest portem macierzystym wielu przebogatych superjachtów i megajachtów. Bahama mogą się pochwalić niepodległością od 1973 roku i aspirują do raju na ziemi, także do „raju” podatkowego i miana „pralni” pieniędzy.
Godło Bahama w środku ma trzymasztowy statek żaglowy – typową portugalską karakę, które tak walnie przyczyniły się do odkrywania Nowego Świata i poznawania całego globu. Na żaglach ma krzyże, być może jest to „Santa Maria”, statek flagowy Krzysztofa Kolumba z pierwszej wyprawy (odkrycie Ameryki 12 października 1492 r.). Karaki służyły do przewozu cennych ładunków. Wchodziły w skład flot hiszpańskiej i portugalskiej. Dołem wije się wstęga z napisem: „Forward, upward, onward, together” („Naprzód, w górę, dalej, razem”).
Fidżi
...państwo leżące na wyspach w Oceanii, w Melanezji: 332 wysp i 500 wysp wulkanicznych otoczonych rafami koralowymi. Zamieszkuje je 850 000 mieszkańców, językiem urzędowym jest angielski, niepodległe od 1970 roku. Stolica to port Suva na wyspie Viti Levu.
Godłem jest para egzotycznych tubylców trzymających herb zwieńczony jednomasztową łodzią żaglową. Łódź ma typowy dla mórz południowych (Oceania) trójkątny żagiel, rozpięty między dwoma zakrzywionymi gaflami, tzw. kleszcze kraba. Taki żagiel instalowano często na katamaranach. Wiedzę na temat tamtejszych łodzi i żaglówek można poszerzyć, posiłkując się znaczkami pocztowymi z Fidżi. Znalazłem na nich łodzie z żaglami „kleszcze kraba” o nazwach: camokau, tabiloi, drua, być może jest ich więcej. U dołu godła wije się biała wstęga z napisem: „Revrevaka na Kalou, ka doka na Tui” – w miejscowym narzeczu: „Bój się Boga i czcij królową” (oczywiście – brytyjską).
Gabon
(Republika Gabońska) – państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Mieszkańcy, których jest 1,45 mln, rozmawiają po francusku. Niepodległe od 1960 roku. Stolicą jest port Libreville (w latach 1934 – 1946 główny port Francuskiej Afryki Równikowej).
W godle dwa czarne lwy trzymają herb, którego centrum zajmuje czarny stateczek żaglowy bardzo podobny do żaglowca w herbie państwa Bahama. Jest to też portugalska karaka, lecz mająca dodatkowo marsel na fokmaszcie i dlatego być może jest to „Sao Gabriel”, okręt Vasco da Gamy (w latach 1497 – 1498 odkrył drogę do Indii trasą dookoła Afryki) lub „Victoria”, okręt Magellana z pierwszej wyprawy dookoła świata (1519 – 1521). U dołu na niebieskiej wstędze napis: „Union, travail, justice” – „Unia, praca, sprawiedliwość”.
Katar
...(Państwo Kataru) – w poł.-zach. Azji na Półwyspie Arabskim, nad Zatoką Perską. Językiem urzędowym jest arabski, liczy 2 040 444 mieszkańców; stolica – port morski Ad-Dauha nad Zatoką Perską. Od 1971 roku niepodległe księstwo konstytucyjne. Żyje tu najbogatsze społeczeństwo świata.
Państwo ma okrągłe godło, w którym na morzu płynie stylizowana, żaglowa łódź o trochę dziwnych żaglach. Jest to być może sambuki z rodziny dhow – stateczek poławiaczy pereł, z których to państwo też jest znane.
Kostaryka
...(Costa Rica, Republika Kostaryki) w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim, liczy 4,87 mln mieszkańców, głównie białych. Język urzędowy – hiszpański, stolica San Jose. Od 1821 niezależna republika.
W godle szmaragdowe morze, trzy zielone wyspy nad nimi siedem gwiazd, za wyspami wschodzi słońce. Przed wyspami i za płyną dwie fregaty. Na samej górze godła na niebieskiej wstędze napis: „America Central”, pod nim na białej wstędze: „Republica de Costa Rica”. Dewiza: „Niech praca i pokój trwają wiecznie”.
Kuwejt
...(Państwo Kuwejtu ) – leży w poł.-zach. Azji na Półwyspie Arabskim, nad Zatoką Perską. Zamieszkuje go 2,81 mln mieszkańców, głównie Arabów, stolicą jest morski port, też Kuwejt, nad Zatoką Kuwejcką. Od 1961 roku niepodległe.
Okrągłe godło to tarcza, którą unosi orzeł. W jej środku po morzu płynie dwumasztowy arabski stateczek żaglowy. Najbardziej przypomina szybki pełnomorski żaglowiec zachodnioarabskich piratów ghaniję (żaglowiec z rodziny dhow) o powierzchni żagla około 300 m2, długości całkowitej do 30 metrów, szerokości – 5,40 metra. Stateczki te panowały do połowy XVIII wieku we wschodniej części Morza Śródziemnego, również jako frachtowce. Nad nim na białym tle napis w języku arabskim.
Liberia
...(Republika Liberii) jest niewielkim państwem w zachodniej Afryce ze stolicą w Monrovii. Zamieszkuje ją 4,3 mln mieszkańców posługujących się językiem angielskim. Republikę proklamowali w roku 1847 przybyli z USA wyzwoleni Murzyni. Liberia jest znana z największej floty handlowej świata zarejestrowanej pod „tanią” banderą. Statki pływające pod jej banderą z portem macierzystym Monrovia nie cieszą się najlepszą opinią ze względu na wiek i nieprzestrzeganie cywilizowanych przepisów.
Godło Liberii w swoim centrum ma trzymasztowy żaglowiec, za nim z morza wschodzi słońce, nad statkiem leci ptak z kartką papieru w dziobie. Żaglowiec to fregata, ale bardziej masywna niż w godle Kostaryki. U dołu na niebieskiej wstędze napis: „Republic of Liberia” na górze, również na wstędze napis: „The love of liberty brought us here” – „Sprowadziło nas tutaj ukochanie wolności”.
Nowa Zelandia
...państwo na dwóch głównych wyspach i szeregu mniejszych na Pacyfiku. Odkryta 24 listopada 1642 roku przez startującego z Batawii holenderskiego (stąd nazwa) żeglarza Abla Janszoona Tasmana. Od 1947 roku niepodległa, 4,5 mln ludności, stolica morski port Wellington.
Godło w centralnym pasie tarczy ma trzy takie same żaglowce wyposażone dodatkowo w wiosła. Żaglowce to zapewne uczestniczące w drugiej wyprawie Tasmana – w 1644 roku – „Limmen”, Zeemeeuw” i „Braek”, a wiosła wywodzą się zapewne z maoryskich łodzi. Trzymające tarczę postacie symbolizują angielsko-maoryskie pojednanie, tzw. Waitangi Day.
Surinam
...państwo nad Oceanem Atlantyckim w Ameryce Południowej. Do 1975 roku było ono kolonią holenderską i nosiło nazwę Gujana Holenderska. Ludność liczyła 476 tys. w głównej masie byli to Hindusi i Kreole, również dużo było Jawajczyków i Murzynów – kraj stanowi więc wielką mieszankę ras.
Godłem jest duża tarcza podtrzymywana przez dwu Indian. Po lewej stronie tarczy stylizowana fregata widoczna od dziobu. U dołu wije się napis: „Justitia – Pietas – Fides” – „Sprawiedliwość – Pobożność – Wierność” (rzymskie boginie).
Na południe od niej leży Gujana Francuska, która jako część Francji należy do Unii Europejskiej! i ma walutę euro! Stolicą jest główny port Kajenna. Znajduje się tu francuski kosmodrom! W herbie ma czterowiosłówkę.
Seszele
...państwo na 115 wyspach z tego 33 zamieszkałych na Oceanie Indyjskim. Dawniej baza piratów. Później kolonia francuska, od 1903 brytyjska. Od 1976 roku niepodległe – 88 000 mieszkańców; stolicą jest port Victoria na wyspie Mahe.
W godle ma dwumasztowy szkuner gaflowy. Pod spodem napis „Finis coronat opus” – „Koniec wieńczy dzieło”.
Elementy żeglarskie, choć mniej spektakularne znajdziecie też w godłach: Kolumbii, Wysp Marshalla (Mikronezja) i państwie zależnym Guam.