Wakacje nad Bałtykiem: Marina Kamień Pomorski

2017-05-30 15:43 Jerzy Kuliński
Marina Kamień Pomorski
Autor: Damian Grabarski Marina Kamień Pomorski.

Jedna z najpiękniejszy i najcześciej odwiedzanych marin. Położona wyjątkowo – nad Zalewem Kamieńskim, blisko otwartego morza w cudownym miasteczku. Leżący nad dwoma zatokami zalewu – Karpinką od północy i Promną od zachodu Kamień Pomorski to idealna propozycja dla wszystkich, planujących spędzić wakacje nad Bałtykiem i wręcz obowiązkowa pozycja na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim.

Miasteczko (53º58'24”N i 014º46'00”E) jest znane przede wszystkim z gotyckiej katedry, festiwali muzyki organowej (koncerty w każdy letni piątek), gotyckiego ratusza i nowej imprezowej przystani żeglarskiej. Obecna nazwa miasteczka odwołuje się do nazwy niemieckiej Cammin in Pommern, a ta pochodzi od sporego głazu przywleczonego tu przez lodowiec z Półwyspu Skandynawskiego. Nazywany jest Głazem Królewskim, jako że aktualna polska legenda polityczna głosi, że to tu – sam król Bolesław Krzywousty – stojąc na nim – odbierał paradę łodzi bojowych. Głaz leży w wodzie, niedaleko miasta – przy północnym brzegu Wyspy Chrząszczewskiej. Jest rzeczywiście spory – 3,5 m wysokości i około 20 metrów obwódu w pasie. Kiedyś był trzykrotnie większy, ale pruscy kamieniarze budowlani w XIX wieku rozkuwali go w celu pozyskania różowego oligoklazu. Miasteczko jest ładne, czyste, zadbane, choć w kilku miejscach zeszpecone socrealistycznymi kilkupiętrowymi czworakami.

Marina Kamień Pomorski

Kamień Pomorski ma trzy przystanie. Największa, najokazalsza, zbudowana przez Energopol Szczecin przy wsparciu finansowym samorządowego inwestora przez Unię Europejską (7,1 mln zł), służy przede wszystkim licznym imprezom żeglarskim małych łodzi. To najbardziej wysunięty na północ przyczółek imprez żeglarstwa śródlądowego. Oficjalnie nazywa się Marina Kamień Pomorski. Ponoć jest zdolna przyjąć nawet 272 łódki. Miejsca dla nich tworzą pływające pomosty, prowadzone w rytm zmiany wysokości poziomu wody przez pale rurowe. Łączna ich długość to 682 m. Falochron pływający ma długość 272 m. Dwa nowoczesne budynki, biura, sanitariaty, Wi-Fi, pralnia, kuchenka. Telefony: 91 382 08 82 oraz 661 213 391. Na stanowiskach cumowniczych 24 rozdzielnice elektryczne i zawory wodne oraz latarnie. Jest stanowisko odbioru fekaliów. Pomosty cumownicze są zamykane dla osób postronnych.

Druga przystań Mariny Kamień to położony w odległości około 400 m na SW zrewitalizowany Basen Rybacki – zwany także Basenem Technicznym. Skutecznie działający falochron, hangary (1840 m2), usługi szkutnicze, dwie pochylnie, usługi mechaniczno-silnikowe. Trzecią przystanią, ale już autonomiczną jest basenik łodzi wędkarskich. Nieopodal Basenu Rybackiego – kilka kroków dalej na S.

Podejścia

Do pływających pomostów mariny podchodzić będziecie w kierunku SE, celując mniej więcej w połowę długości kładki. Kiedy zbliżycie się do pływającego falochronu na odległość 1 kabla – wypada dokładniej ustalić swoje położenie, czyli wejść w linię najdłuższego pomostu cumowniczego – krk. 151º. To ten pomost, który wybiega na wodę pomiędzy budynkami mariny i nasadą kładki. Dopiero w bezpośredniej bliskości falochronu należy dokonać okrążenia jego głowicy. Światła na niej nie ma. Jedyne światło pomostowej przystani znajduje się na szczycie "mola", do którego cumuje lunaparkowy żaglowiec wycieczkowy "Victoria I". To jest światło stałe czerwone (F.R.). Do Basenu Rybackiego prowadzi zupełnie inne podejście. Od razu uprzedzam – z jednej do drugiej przystani nie ma jazdy jachtem na skróty. Za każdym razem trzeba wyjść na "wielką wodę" Zalewu Kamieńskiego. Z Zalewu Kamieńskiego do Basenu Rybackiego podchodzić będziecie w kierunku 145°, celując jednocześnie w szczyt szeregu kamieniczek. Dopiero kiedy połowa długości "mola" znajdzie się na waszym lewym trawersie – czas na złożenie się w prawo, wzdłuż nabrzeża. Waszym doskonałym drogowskazem jest wielki silos, za którym znajduje się Basen Rybacki. Na wysokości silosa – trzymajcie się w odległości około 50 m od nabrzeża. Będzie taki moment, że światła wejściowe do basenu będziecie widzieli "od kuchni", czyli czerwone na prawo od zielonego. Teraz uwaga: światła wejściowe, stałe, czerwone i zielone są podwójne, czyli po dwa, jedno nad drugim (2 F.R. vert. oraz 2 F. G vert.). Opisu podejścia do Baseniku Wędkarskiego poniecham. Wędkarze i kajakarze locji nie czytują...

Marina Kamień Pomorski 3
Autor: Archiwum Żagli Nowoczesny port jachtowy na 240 miejsc postojowych, wybudowany w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.