Samosterowe spotkania w Tawernie Korsarz - kolejne ciekawe tematy

2013-11-18 19:15 Andrzej Kurowski
Stowarzyszenie Samoster
Autor: Archiwum Żagli Logo Stowarzyszenia Samoster

Stowarzyszenie Żeglarskie Samoster i Tawerna Korsarz od kilku lat wspólnie organizują cotygodniowe spotkania z cyklu "Jak wrócimy opowiemy Wam...". Odbywają się one w każdy wtorek, zwykle o godzinie 19.00, właśnie w Tawernie Korsarz w Warszawie. Tematyka spotkań, na które zapraszani są prelegenci, obejmuje niemal wszystkie zagadnienia związane z jachtingiem. Oto goście zaproszeni na trzy najbliższe prelekcje:

19 listopada 2013 o 19.00
Andrzej Ziajko: " MANEWRUJEMY DUŻYM JACHTEM"
 
1.Różnice w manewrowaniu jachtem małym a ciężkim i dużym.
a) wniosek-dowodzimy
2.Dowodzenie a wykonywanie manewrów.
3.Strategia Manewrów;
a) bezpieczeństwo
b) skuteczność
c) elegancja
4.Jak osiągnąć zamierzony cel?
a) znajomość jachtu
b) znajomość manewrów
c) narzędzia
d) komendy żeglarskie
e) unifikacyjne szkolenie załogi
5. Przerwa
6. Pytania,odpowiedzi,dyskusja
 
 
 
26 listopada 2013 o 1900
Maciek Sodkiewicz
SEKSTANT EXPEDITION - ROSYJSKA ARKTYKA 2013, POKAZ RELACJI Z WYPRAWY DO GRANIC WIECZNEGO LODU
 
Zapraszamy na pokaz relacji z rekordowej wyprawy Sekstant Expedition – Rosyjska Arktyka 2013!

We wtorek 26 listopada w Warszawie odbędzie się pokaz relacji z wyprawy Sekstant Expedition – Rosyjska Arktyka 2013, w trakcie której jacht Barlovento II pod dowództwem kpt. Macieja Sodkiewicza dotarł do szerokości 82° 10,554 N osiągając pozycję północną rekordową dla jachtu pod polską banderą.

Kpt. Maciej Sodkiewicz opowie o wyprawie wgłąb Rosyjskiej Arktyki. Zobaczymy niesamowite zdjęcia dzikiej przyrody i unikalnych krajobrazów Ziemi Franciszka Józefa, zobaczymy białe masywy gór lodowych i posłuchamy o tym co działo się po drodze i jak udało  się dotrzeć aż tak daleko. Zapraszamy na relację z miejsca, gdzie kończy się woda, a zaczyna wieczny lód. Wyprawa Sekstant Expedition – Rosyjska Arktyka 2013 została zorganizowana przez kpt. Macieja Sodkiewicza. Głównym jej celem była żegluga, aż po granice pokrywy lodowej otaczającej biegun północny. Cel został osiągnięty - w sobotę 20 lipca dowodzony przez kpt. Sodkiewicza jacht Barlovento II przekroczył 82 stopień szerokości geograficznej północnej zostawiając za rufą najbardziej na północ wysunięty skrawek lądu na szelfie kontynentalnym Europy. Barlovento II dotarł na pozycję 82° 10, 554 N, 60° 48, 020 E gdzie zacumował do kry lodowej. Jest to rekordowa pozycja północna osiągnięta przez jacht pod polską banderą.

Dalej na północ dopłynąć już się nie dało. Koncentracja kry lodowej przed nami była zbyt duża, żeby bezpiecznie żeglować dalej w górę. Zawróciliśmy więc i obraliśmy kurs na Ziemię Franciszka Józefa. To bardzo zabawne uczucie kiedy do Europy płynie się na południe. – powiedział kpt. Sodkiewicz

Arktyczna wyprawa rozpoczęła się 2 czerwca w Gdyni. W ciągu 111 dni żeglugi jacht Barlovento II przepłynął niemal 8 tysięcy mil morskich przez zimne wody Morza Białego, Morza Barentsa i Morza Karskiego aby dotrzeć do stanowiących północny kraniec Europy dziewiczych wysp archipelagu Ziemi Franciszka Józefa, a następnie podążyć do skraju otaczających biegun pól lodowych.
 
 
03 grudnia 2013 r. godz 19 00.
SPOTKANIE Z KAPITANEM ADAMEM JASSEREM
Stowarzyszenie Samoster we współpracy z Jacht Filmem oraz Fundacją STS Fryderyk Chopin zapraszają na spotkanie z Adamem Jasserem – polskim żeglarzem, inicjatorem, organizatorem i kapitanem rejsów Morskiego Wychowania Młodzieży.

Urodzony w 1936 roku Adam Jasser (j.kpt.ż.w.) to inicjator po II Wojnie Światowej w Polsce rejsów z młodzieżą bez żadnych barier pod nazwą Żeglarskiego Wychowania Morskiego, założyciel Bractwa Żelaznej Szekli, które w lipcu tego roku roku obchodziło swoje 40-lecie, kapitan żaglowców „Gen. Zaruski”, „Henryk Rutkowski” (obecnie STS „Kapitan Głowacki”) i „Pogoria”, ktorej budowy był również inicjatorem. Posiada tytuł Członka Honorowego Polskiego Związku Żeglarskiego i Sail Training Association - Poland. Decyzją Zarządu PZŻ został także odznaczony medalem „Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego". Za pracę na rzecz morskiego wychowania młodzieży Prezydent RP odznaczył go Krzyżem Kawalerskim orderu Polonia Restituta.

W czasie spotkania Adam Jasser opowie o idei i znaczeniu morskiego wychowania, którego jest inicjatorem w Polsce oraz o zlotach żaglowców The Tall Ships Races, które w doskonały sposób realizują program wychowania morskiego młodzieży.

"Byłem zawsze przekonany, że praca młodych ludzi pod żaglami, na morzu, kształci siłę woli, solidarność i poczucie równości, ćwiczy wytrwałość i cierpliwość, jest przeciwieństwem zaściankowości, a synonimem światowości, uczy realizmu w myśleniu i postępowaniu.Kształtuje przyzwyczajenia i odruch pracy zespołowej, pomagania osobom słabszym, wyrabia i wzmacnia cechy przywódcze. Jest szkołą wychowania społecznego i obywatelskiego, pochwałą życia nieułatwionego, w trudzie własnych rąk, pośród żywiołu, który potrafi dostateczne zahartować człowieka, aby odważnie stawił czoła problemom i wyborom życia codziennego."
Adam Jasser
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.