Inauguracja Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku

2010-05-07 12:27 Marek Zwierz
_
Autor: Marek Zwierz

Marek Zwierz, nasz korespondent informuje z Trójmiasta: 6 maja ruszył Program Edukacji Morskiej w Gdańsku. Jest to inicjatywa mająca zaszczepić wśród gdańskiej młodzieży zamiłowanie do żeglarstwa. W ramach programu uczniowie pierwszych klas gimnazjów wypływają w trwający ok. 6 godzin rejs po Motławie, Martwej Wiśle, kanale Kaszubskim, Kanale Portowym oraz zatoce Gdańskiej.

W najkrótszych słowach Program Edukacji Morskiej to nowe podejście do edukacji szkolnej. To ciekawy i nietypowy pomysł na przekazanie wiedzy z historii, biologii i geografii. Realizowany jest poprzez kilkugodzinne rejsy po wodach Gdańska i Zatoki Gdańskiej dla pierwszych klas gimnazjów. Inicjatywa ta ma zaszczepić zamiłowanie do morza u młodych mieszkańców miasta, dać okazję do zobaczenia miasta z perspektywy wody i stać się początkiem, przynajmniej dla niektórych, żeglarskiej, a może i życiowej przygody.

W czwartek, 6 maja w Centralnym Muzeum Morskim odbyło się uroczyste rozpoczęcie programu i symboliczne oddanie cum pięciu jachtom, które zostały wyczarterowane dla realizacji całego przedsięwzięcia. Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Miasta Gdańska do spraw Morskich, w krótkich słowach przedstawił założenia projektu i podziękował wszystkim instytucjom, które biorą udział w realizacji programu. Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz, wyraził nadzieję, że program wpłynie na wzrost świadomości ekologicznej młodzieży, zwiększenie jej świadomości historycznej i zbudowanie w młodych ludziach więzi z miastem i morzem. Trójka gimnazjalistów, którzy już obyli rejs w ramach tego programu, opowiedziała o swoich wrażeniach. Dzieci stawiały i obsługiwały żagle, brały czynny udział w manewrach i już w tak krótkim czasie zauważyły, że żeglowanie wymaga zgranego współdziałania całej załogi.

Według programu dzieci wypływają z przystani przy Centralnym Muzeum Morskim i płyną w dół Motławy poznając swoje miasto z wody. Mijają po drodze wiele miejsc, o których historycznym znaczeniu uczą się w szkole, jak Stocznia Gdańska, Westerplatte czy Twierdza Wisłoujście. Przy dobrej pogodzie wypłyną także na Zatokę Gdańską, rozwiną żagle (manewrowanie pod żaglami w porcie nie jest możliwe ze względu na przepisy portowe) i zakosztują pierwszej morskiej przygody. W drodze powrotnej zawiną do przystani przy Twierdzy Wisłoujście, gdzie nastąpi zmiana załogi. W Twierdzy, oprócz jej zwiedzania, będą jeszcze, między innymi, zajęcia z bezpieczeństwa na wodzie prowadzone przez Policje Wodną. Na zakończenie każdy otrzyma dyplom uczestnictwa, na odwrocie którego będą zamieszczone informacje o klubach żeglarskich, w których będzie można kontynuować swoją przygodę z żeglarstwem.

Głównym sponsorem akcji, zaplanowanej na kilka lat, jest „Kinder Mleczna Kanapka". Partnerami są Centralne Muzeum Morskie, gdański MOSiR, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Urząd Morski w Gdyni, Policja, a całość organizuje i koordynuje Fundacja Gdańska. Aktualnie trwają zapisy szkół biorących udział w programie. Zakłada się, że od maja do września wezmą w nim udział wszystkie pierwsze klasy gimnazjalne gdańskich szkół. W sumie w ciągu roku przez pokłady jachtów pod okiem specjalnie przeszkolonych skipperów przewinie się blisko 4 tysiące młodzieży. Mam nadzieję, że pod koniec września „Żagle" będą mogły podsumować szczegóły pierwszego sezonu działalności programu, a teraz wszystkim uczestnikom i organizatorom życzymy stopy wody pod kilem.

Marek Zwierz

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku - inauguracja

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.