Prognoza pogody i stan wód na okres 16.07-23.07.2015

2015-07-17 16:12 IMGW-PIB
jezioro Tałty
Autor: Andreas Nicolaides

Od piątku (17.07) do niedzieli (19.07) prognozowane są upały, zwłaszcza na południu i południowym zachodzie kraju. Temperatura maksymalna na południu kraju będzie dochodzić do 32°C, 34°C.

W związku z tym zostały wydane ostrzeżenia pierwszego stopnia o upałach dla:

woj. dolnośląskiego,
woj. opolskiego,
woj. lubuskiego (subregion zielonogórski),
woj. wielkopolskiego (subregion kalisko-leszczyński),
woj. łódzkiego,
woj. śląskiego,
woj. małopolskiego,
woj. podkarpackiego.

KRÓTKOTERMINOWA PROGNOZA DLA POLSKI

Ważność: od godz. 19:30 dnia 16.07.2015 do godz. 19:30 dnia 17.07.2015

W nocy zachmurzenie umiarkowane. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie możliwe burze. Nad ranem na południowym zachodzie miejscami mgły ograniczające widzialność do 400 m. Temperatura minimalna od 8°C, 12°C na krańcach północnych kraju do 13°C, 16°C na pozostałym obszarze, w rejonach podgórskich około 12°C, a nad samym morzem około 13°C. Wiatr słaby, zmienny, nad morzem słaby i umiarkowany, zachodni. W rejonach burz porywy wiatru do 65 km/h.

W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, wieczorem na krańcach zachodnich kraju wzrost zachmurzenia, przelotne opady deszczu, możliwe burze. Temperatura maksymalna od 21°C, 24°C na krańcach północnych do 32°C na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, nad samym morzem od 18°C do 22°C. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków zachodnich, tylko na wschodnim wybrzeżu z kierunków północnych. W rejonach burz porywy wiatru do 80 km/h.

Ważność: od godz. 19:30 dnia 17.07.2015 do godz. 19:30 dnia 18.07.2015

W nocy we wschodniej połowie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, z zachodu na wschód postępujące przelotne opady deszczu i burze. Prognozowana wysokość opadów w burzach do 15 mm. Temperatura minimalna od 7°C, 8°C na północnym wschodzie do 19°C, 20°C na południowym zachodzie. Wiatr we wschodniej połowie kraju słaby, zmienny, na pozostałym obszarze umiarkowany z kierunków południowych, na krańcach zachodnich skręcający na zachodni. W rejonach burz porywy wiatru do 90 km/h.

W dzień zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu, w zachodniej połowie kraju burze. Prognozowana wysokość opadów w burzach do 20 mm, a na Dolnym Śląsku do 30 mm. Temperatura minimalna od 26°C, 28°C na północny do 31°C, 34°C na południu kraju, w rejonach podgórskich około 30°C, a nad samym morzem około 22°C. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków zachodnich, w rejonach burz porywy wiatru do 80 km/h.

ŚREDNIOTERMINOWA PROGNOZA POGODY DLA POLSKI

Na okres: od godz. 19:30 dnia 18.07.2015 (sobota) do godz. 19:30 dnia 23.07.2015 (czwartek)

18/19 - 19.07 (sobota/niedziela - niedziela)

Zachmurzenie duże, miejscami przelotne opady deszczu, w południowo-wschodniej połowie kraju burze. Temperatura minimalna od 12°C, 14 na północy do 19°C na południu. Temperatura maksymalna od 22°C, 25°C na krańcach północnych do 33°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz porywisty, z kierunków zachodnich.

19/20 - 20.07 (niedziela/poniedziałek - poniedziałek)

Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od 11°C miejscami na północy do 16°C na południu. Temperatura maksymalna od 19°C, 22°C na krańcach północnych do 24°C, 26°C na krańcach południowych. Wiatr umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

20/21 - 21.07 (poniedziałek/wtorek - wtorek)

Zachmurzenie małe. Temperatura minimalna od 7°C na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 12°C, 15°C na krańcach zachodnich. Temperatura maksymalna od 23°C, 25°C na wschodnim wybrzeżu i północnym wschodzie do 30°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.

21/22 - 23.07 (wtorek/środa - czwartek)

Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od 14°C miejscami na krańcach wschodnich do 21°C miejscami na zachodzie. Temperatura maksymalna od 30°C na północnym wschodzie do 35°C na południowym zachodzie, jedynie nad samym morzem od 22°C do 26°C. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków południowych.

Aktualna sytuacja hydrologiczna w Polsce wg stanu na godz. 12:00 dnia 16.07.2015 r.

Pogoda w Polsce - mapa
Autor: IMGW-PIB

Ryc. 1. Stan wody w rzekach w Polsce.

Dorzecze Wisły
Stan wody (16.07.2015) w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody niskiej. Stan średni zanotowano na Nidzie, Bystrzycy, Supraśli, Krznie i Bzurze oraz lokalnie w górnym i ujściowym odcinku Wisły, na Przemszy, Sole, Rabie, Dunajcu, Białej Tarnowskiej, Wisłoce, Sanie, Wisłoku, Kamiennej, Pilicy i Liwcu.

Dorzecze Odry
Stan wody (16.07.2015) w dorzeczu Odry układa się gównie w strefie wody niskiej. Stan wysoki notowano na Gwdzie oraz lokalnie na Bystrzycy i Noteci. Stan średni obserwowano na Osobłodze, i Kaczawie oraz lokalnie na Odrze, Nysie Kłodzkiej, Bystrzycy, Baryczy, Bobrze, Nysie Łużyckiej, Prośnie i Noteci.

Rzeki Przymorza
Stan wody (16.07.2015) rzek Przymorza układa się głównie w strefie wody niskiej i średniej. Stan wysoki obserwowano lokalnie na Łynie. Stan średni notowano na Łebie, Pasłęce i Gołdapie.

Uwaga!
Dnia 16.07.2015 (godz. 08:00 cz. lokalnego) nie notowano przekroczenia stanu alarmowego lub ostrzegawczego na stacjach wodowskazowych w Polsce.

Ostrzeżenia hydrologiczne wydane przez IMGW-PIB:

Dziś do godziny 14:00 nie wydano ostrzeżeń hydrologicznych i nie jest planowane ich wydanie

Prognoza hydrologiczna dla Polski

W najbliższych dniach stan wody większości rzek nadal układać się będzie w strefie wody niskiej, lokalnie średniej. Okresowe większe wzrosty przewidywane są  w dniach 18-19.07 głównie w południowo-zachodniej i południowej części kraju (na górskich dopływach Odry i Wisły i na małych rzekach nizinnych) w związku z prognozowanymi opadami burzowymi, które miejscami mogą być intensywne.

W kolejnych dniach przeważać będzie opadanie stanu wody a lokalne wzrosty będą wynikiem przemieszczania się wód opadowych.

Uwaga!

Lokalnie stany wody mogą ulegać wahaniom spowodowanym pracą urządzeń hydrotechnicznych i zmianami odpływów ze zbiorników retencyjnych, o których IMGW-PIB nie jest informowane

OCENA ZAGROŻENIA NIŻÓWKĄ HYDROLOGICZNĄ

W związku z utrzymującym się od dłuższego czasu niedoborem opadów sytuacja hydrologiczna w niektórych rejonach kraju wskazuje na wystąpienie zagrożenia niżówką hydrologiczną tj. zmniejszeniem się przepływu wody w rzekach poniżej przepływu średniego niskiego (SNQ). Na kilku stacjach w Polsce notowany jest przepływ niższy od najniższego dotychczas obserwowanego przepływu (NNQ). 

Prognozowane na 18 i 19.07 opady burzowe, miejscami intensywne, spowodują okresowe wzrosty stanu wody, lecz nie wpłyną znacząco na zmianę sytuacji hydrologicznej i utrzymywania się niskiego poziomu wody w rzekach..

Aktualnie największe obniżenie się przepływu wody w rzekach poniżej SNQ (średniego niskiego) obserwuje się:
- w dorzeczu Wisły: na dopływach Wisły (w szczególności zlewnie Przemszy, Wisłoka, Pilicy, Narwi, Bugu i Drwęcy).
- w dorzeczu Odry: na środkowej i dolnej Odrze, w zlewni Warty i Noteci oraz miejscami na dopływach środkowej Odry;
- punktowo w rzekach przymorza.

Analiza prognozowanej sytuacji meteorologicznej na najbliższy tydzień pozwala wnioskować o okresowych wzrostach i  stabilizacji stanów wody a następnie dalsze obniżanie i utrzymywanie się niskiego poziomu wody w rzekach.

Część meteorologiczną przygotował: Marek Kozłowski, synoptyk CBPM
Kamil Walczak - synoptyk  CNO-PSHM
Część hydrologiczną przygotował: Marianna Sasim -  synoptyk hydrolog CNOPSHM

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.