Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017

2017-06-20 23:27 archiwum Żagli

Już za miesiąc najszybsze europejskie jachty w klasie ORC będą walczyć o tytuł Mistrza Europy.

W drugiej połowie lipca w Gdańsku będzie dominowało żeglarstwo. Do mariny nad Motławą zawitają w dniach 21 – 23 lipca uczestnicy Mistrzostw Polski w klasie ORC, a pomiędzy 24 a 29 lipca Mistrzostw Europy. Obie imprezy mają oczywiście swoje nazwy oficjalne. „Granaria Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski Gdańsk 2017” będą miały zupełnie niezwykłą obsadę, ponieważ wielu uczestników późniejszej imprezy będzie chciało wykorzystać te regaty do treningu i poznania akwenu.

„Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017” można porównać do żeglarskiego Euro. Jest to z pewnością najwyższej rangi impreza żeglarska, jaka w tym roku odbędzie się w Polsce.

20 czerwca na Ołowiance w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono niektóre szczegóły nadchodzących wydarzeń.

Wszystkie jachty będą stacjonowały w gdańskiej marinie. Nieczęsto będzie można zobaczyć ją wyczyszczoną z motorówek i wypełnioną masztami jachtów. Będzie to także wyzwanie logistyczne, twierdzi Tomasz Sawukinas, koordynator Mistrzostw Europy. Miasteczko regatowe powstanie opodal Filharmonii Bałtyckiej, a scena, na której będą nie tylko występy artystyczne, ale i uroczystości otwarcia, zamknięcia oraz ceremonia dekorowania zwycięzców stanie naprzeciwko mariny.  Warto będzie tam zajrzeć i zobaczyć najnowsze konstrukcje regatowe.

Łukasz Trzciński, sternik jachtu „Good Speed” i wiceprezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego (PoZŻ) do spraw Morskich twierdzi, że nie jest łatwo wytypować faworytów. Raczej należałoby spojrzeć na jachty, które się pojawią. Zeszłoroczne Mistrzostwa Europy wygrał jacht typu „Italia 9.98”, a obecnie żegluje już kilka takich łódek. W każdym razie w Gdańsku pojawią się najnowsze konstrukcje i najszybsze jachty, a wszystkie zespoły na razie pilnie chronią swoje tajemnice i nawet skład załóg nie jest jeszcze podawany do wiadomości publicznej.

Prezes PoZŻ, Bogusław Witkowski, przedstawił koncepcje walki drużynowej podczas regat. W Mistrzostwach Polski najlepsze jachty klubowe będą walczyły o tytuł Klubowego Mistrza Polski, a w Mistrzostwach Europy najlepsze jachty startujących krajów, a zgłoszenia są z 13 krajów, wyłonią narodowego Mistrza Europy ORC 2017. To jest novum w regatach tej klasy.

O zaangażowaniu się sponsora tytularnego mówiła pani Joanna Łodygowska, szef Działu Komunikacji Grupy Dr Irena Eris. Firma chętnie angażuje się w wydarzenia, które można uznać za piękne, a przecież trudno znaleźć piękniejszy widok, niż statek pod pełnymi żaglami.

Ambasadorem mistrzostw jest Monika Kwiatkowska, aktorka związana z Teatrem Współczesnym w Warszawie. Będzie też aktywnym uczestnikiem nadchodzących wydarzeń, albowiem wystartuje w regatach na jachcie „Good Speed” na pozycji pitwoman. Nie będzie jedyną kobietą w stawce 92 już zapisanych jachtów. Wystartują trzy załogi czysto kobiece i są to panie, przed którymi niejeden żeglarz powinien drżeć. Zwróćmy uwagę na polski Team Shakle pod wodzą Doroty Dajkowskiej i dwie załogi niemieckie, „Tutima” Kirsten Harmstorf-Schönwitz i „Hotquito” Anke Scheuermann.

Sponsorem tytularnym Mistrzostw Polski jest Granaria, inwestor operujący na Wyspie Spichrzów, na której powstanie dzielnica Granaria. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa granarium – spichlerz. To tereny sąsiadujące z gdańską mariną, więc zaangażowanie firmy jest oczywiste.

Podczas konferencji przedstawiono także laureatkę konkursu na statuetkę „Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017” panią Edytę Szalewską. W skład jury weszli przedstawiciele czterech polskich Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa, Łodzi, Warszawy i Gdańska oraz przedstawiciele organizatorów regat, a statuetka została wykonana w Odlewni Żeliwa Śrem. Statuetkę zaprezentowała przekazując jednocześnie czek dla zwyciężczyni konkursu Ewelina Neska, przedstawicielka Polskiej Grupy Odlewniczej.

Aktualności można znaleźć na stronie internetowej regat www.orceuropeans2017.com

Marek Zwierz

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.