Co zrobić by Wisła była bardziej żeglowna? Dyskusja podczas Spotkania Samosterowego

2017-03-01 17:55 Waldemar Paszyński
Wisła
Autor: J. P. Piotrowski Wisła może być rzeką bardziej żeglowną

W poniedziałek w Tawernie Korsarz odbyło się kolejne Spotkanie Samosterowe. Tym razem w formie panelu dyskusyjnego. Stowarzyszenie Żeglarskie Samoster oraz Biuro Marketingu Warszawy i Komisja Dialogu Społecznego ds. Warszawskiej Wisły przedstawili potencjał żeglowny najdłuższej polskiej rzeki, rozmawiali też o planach zagospodarowań w warszawskim rejonie.

Na początku spotkania można było wysłuchać opowieści o ubiegłorocznym rejsie przeprowadzonym w wakacje na jachcie mieczowym s/y Łomianki1 z Jacht Kubu Łomianki rzeką Wisłą w dół z Łomianek aż do Gdańska i na Zalew Wiślany. Maciej Nowak, sternik w czasie jednego z etapów wspomnianego rejsu opowiedział o żegludze, a ponadto pokazywał zdjęcia i filmy.

Podczas panelu dyskusyjnego na temat wykorzystania potencjału najdłuższej polskiej rzeki w 2017 roku czyli w Roku Rzeki Wisły głos zabrali m.in. przedstawiciele  Biura Marketingu Miasta Warszawy, Fundacji Domu Wisły, Społecznego Komitetu Obchodów Roku Rzeki Wisły w 2017 roku czy Komitetu Dialogu Rozwoju.

Fot. J.P. Piotrowski

Zdaniem Macieja Nowaka Wisła to Królowa rzek. W zeszłym roku on i jego załoga młodzieżowa płynęli jej nurtem i zwiedzili przy okazji naturalne tereny zielone i historyczne. Na sali byli obecni też słuchacze, którzy podzielili się informacjami ze swoich rejsów lub dodali swe wspomnienia jak to dawniej bywało na Wiśle. Robert Jankowski opowiedział o tym jak od pomysłu o "flisie" w dół Wisły krok po kroku idea przeradzała się w projekt Roku Rzeki Wisły w 2017.

Rozmawiając w terenie z lokalnymi władzami opowiadał, jak przywrócić ideę rzeki żeglownej. Jak można wzorować się na entuzjazmie ludzi, którzy kiedyś pamiętali Wisłę tętniącą życiem. O możliwej współpracy z Francuzami bo np. rzeka Loara ma mniejszy potencjał naturalny od naszej Wisły a potrafi pływać nawet 300 sztuk łodzi. Rafał Łapiński z Domu Wisły opowiedział o swoich doświadczeniach z rejsów i rozmów o Wiśle. 

Przedstawiciel Biura Marketingu Warszawy Jan Piotrowski mówił jakie są plany miasta i co można zrealizować w Warszawie w bieżącym roku. O nowych plażach, wydarzeniach nad Wisłą, przeprawach promowych, wiankach, itp. A przedstawicielka Biura Marketingu Warszawy Aleksandra Skrobowska mówiła o wiślanych zadaniach realizowanych przez organizacje pozarządowe w ramach dotacji na otwarte konkursy ofert i małe granty.
 

Przewodniczący KDS (Komisja Dialogu Społecznego) Piotr Kaliszek opowiedział nam o aktualnym stanie rozmów o przywróceniu żeglowności Wisły. O bojach nawigacyjnych, o wałach, o możliwym przywróceniu żeglugi nocnej i wielu innych sprawach.

Za tydzień 6 marca kolejne spotkanie w Korsarzu. Kpt. Michał Palczyński - znany czytelnikom Żagli - opowie o swym rejsie dookoła świata. Będzie to część druga jego prelekcji i dokończenie poprzedniego spotkania z jesieni 2016. Wstęp wolny.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

samoster
Autor: Archiwum Żagli samoster
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.