Bojerowe Mistrzostwa Świata Juniorów Klasy DN i dzieci w klasie ICE-Optimist

2014-02-23 0:28 Jerzy Henke /Komandor Polskiej Floty Bojerowej
MS Juniorow w klasie DN i dzieci w klasie Ice-Optimist, fot. materialy Polskiej Floty Bojerowej (2)
Autor: Archiwum Żagli

Zakończyły się Bojerowe Mistrzostwa Świata Juniorów. Regaty zostały rozegrane na Łotwie na akwenie Kisezers, niedaleko Rygi. Mistrzostwa świata wygrał Polak, Jacek Stanisławski (LKS Charzykowy). Na „pudle” 3-cie miejsce zajął również Polak, Konrad Żółtowski (MKŻ Mikołajki).

We wtorek 17 lutego stawiło się na trening już większość zawodników. Trening nie był udany gdyż wiał bardzo silny wiatr, było pochmurno i siąpił deszcz. W środę w dniu rozpoczęcia regat deszcz siąpił nadal i do tego wiatr ucichł zupełnie. Po otwarciu mistrzostw zawodnicy udali się do hoteli gdyż sędziowie nie zdecydowali się puścić wyścigi w deszczu. Pozostałe dwa dni regatowe nadrobiły ilość biegów gdyż wyszło słońce i zaczął wiać dobry wiatr. Po rozegraniu 7-miu wyścigów Mistrzostw Świata rozegrano jeszcze 3 wyścigi zaliczane do Pucharu Europy.

W zawodach udział wzięło 31 zawodników ( w tym 19-tu z Polski) w kategorii juniorów i 47-miu (w tym 18-tu z Polski) w kategorii IceOptimist. Polscy zawodnicy byli najsilniejsi nie tylko liczebnie. Wyniki regat pokazały, że polscy juniorzy należą do najlepszych na świecie. W pierwszej dziesiątce ulokowało się 5-ciu zawodników z Polski.