Prosto ze stoczni - jak kupić jacht cz. 3

2008-06-23 14:30 Bożena Buczynska, Jerzy Kubaszewski
_
Autor: archiwum Żagli

By kupić nowy jacht i być z tego zakupu zadowolonym, nie wystarczy mieć odpowiednią sumę pieniędzy i wybrać typ łodzi. Trzeba też wiedzieć, co i jak umieścić w umowie zawartej ze stocznią. Ten artykuł pomoże wam znaleźć wspólny język z producentem waszego wymarzonego jachtu!

Zakup nowego jachtu to dość złożony proces. Nie ma salonów firmowych, gdzie jachty czekałyby na nabywcę. Nie ma też dealerów regionalnych. Większość stoczni, a na pewno wszystkie małe zakłady szkutnicze pracują na zamówienie. Czas wykonania zamówienia waha się od dwóch tygodni do pół roku. Planując spędzenie wakacji na własnym jachcie, powinniśmy zamawiać go nawet rok wcześniej, bo szkutnik może mieć jeszcze niezrealizowane wcześniejsze zobowiązania.
Jeżeli zdecydowaliśmy, jaki jacht chcemy, pozostaje nam złożyć wytwórcy odpowiednie zapytanie ofertowe, ujmując w nim pytania dotyczące ceny jachtu, terminu wykonania, zakresu usługi uzyskanej w ramach ceny standardowej i możliwości dokonania zmian materia-łowych i konstrukcyjnych nie mieszczących się w standardzie.
Często zdarza się, że skorupy wybranego przez nas jachtu wykonuje ktoś inny, a inny - zabudowę. To dla zamawiającego niewygodne, bo w przypadku zastrzeżeń co do jakości skorup powinniśmy zabezpieczyć ewentualne roszczenia gwarancyjne. Należy więc uzgodnić tę kwestię z wykonawcą finalnym.
Szkutnia najczęściej używa materiałów, do których jest przyzwyczajona lub do których ma łatwy dostęp. Jeżeli chcemy, aby nasz wymarzony jacht miał szczególny wystrój lub do jego budowy użyto wybranych przez nas materiałów, to już na etapie zamawiania powinniśmy dokonać niezbędnych uzgodnień - również finansowych. Zmiany w trakcie realizacji zamówienia wymagać będą żmudnych, i często kosztownych uzgodnień. Najlepiej dla obu stron,  gdy zamawiający wie, czego chce, a wykonawca rozumie, czego życzy sobie zamawiający. Stąd ktoś, kto kupuje jacht, powinien mieć minimalną wiedzę o jego konstrukcji i budowie. I o tym właśnie pokrótce poniżej.

Dokumentacja techniczna
Zapoznanie się z dokumentacją wybranego jachtu jest niezwykle ważnym elementem procesu inwestycyjnego. Pozwala ono bowiem na rzeczową dyskusję z wykonawcą o zmianach w zabudowie wnętrza czy wzbogaceniu wyposażenia. Ponadto dokumentacja jest  podstawą do określenia minimów konstrukcyjnych, jakie jacht musi spełniać...

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.