Polska załoga na katamaranie TOPCAT K2 w rankingu europejskim ITCA

2015-10-07 12:30 Marian Tobys
MP Katamaranów Topcat 2015
Autor: MAT. PRASOWE

W tym roku dopiero w czerwcu zgłosiliśmy swój udział w regatach zaliczanych do rankingu europejskiego Międzynarodowego Stowarzyszenia Katamaranów Klasy Topcat (ITCA). Regaty odbywają się na terenie całej Europy. W Polsce maja miejsce dwie imprezy w czerwcu oraz we wrześniu - relacjonuje nam Topcat Team Polska.

22-23 czerwca 2015 roku w Zbąszyniu to Mistrzostwa Polski Katamaranów TOPCAT. Nie startowaliśmy wcześniej w żadnej z imprez, ponieważ organizacja tego wydarzenia wymaga sporo czasu, zaangażowania oraz nakładu środków finansowych. Ranga imprezy, a co za tym idzie współczynnik przeliczeniowy powoduje, że co roku przyjeżdża do nas coraz więcej zawodników. Regaty poprzedzone są jednodniowym treningiem pod okiem czołowych zawodników europejskich. Stanowi to dodatkową atrakcję, a przede wszystkim wpływa na poprawę umiejętności zawodników.

Tytuł mistrza Polski 2015 przypadł naszej załodze w składzie: Marian Tobys, Mateusz Tobys. Zajęliśmy jednocześnie 2. miejsce w klasyfikacji generalnej. Regaty wygrała niemiecka załoga w składzie: Robert Zank, Bethke Tilo. W ciągu dwóch dni przy dobrych warunkach wietrznych rozegrano 6 wyścigów. Startowało 16 załóg, w tym 6 z Polski, a reszta to zawodnicy z Niemiec.

Przeczytaj również: Tomahawk TeamBAKISTA wygrał Błękitną Wstęgę Jeziora Dąbie po raz trzeci z rzędu!

Kolejny nasz start to również regaty z kalendarza ITCA - "Srebrna Szekla 2015" organizowane w Zbąszyniu. Tym razem przyjechało mniej zawodników, ale wystarczająco dużo, aby regaty zaliczone zostały do punktacji rankingowej. Przy słonecznej pogodzie i słabym wietrze zawodnicy walczyli o miejsca, ścigając się w 4 wyścigach. Pierwszy dzień to słaby wiatr, dlatego też komisja regatowa przerwała trzeci wyścig. Kolejne dwa rozegrano w dniu następnym przy nieco silniejszym wietrze. Szło nam - tym razem z córką Agatą - bardzo dobrze. Wygraliśmy wszystkie 4 wyścigi.

Po tych dwóch imprezach w ogólnej klasyfikacji zajmowaliśmy dobre 7. miejsce. Przed nami była jednak możliwość startu w ostatnich regatach w październiku. Postanowiliśmy tam pojechać. Corocznie, w pierwszym tygodniu października, na zakończenie sezonu, zjeżdżają się zawodnicy z całych Niemiec na regaty różnych katamaranów. Współzawodniczą tym razem na jeziorze Steinhuder Meer, niedaleko Hanoweru. Ponieważ obowiązki wyeliminowały syna z udziału w tych regatach, postanowiliśmy wystartować  razem z córką Agatą. Obawiałem się tylko silnego wiatru. Przy wietrze do 4 Bf mogliśmy nawiązać walkę o najwyższe podium. Tak też się stało. W ciągu 2 dni przy wietrze 2-3 Bf i słonecznej pogodzie rozegrane zostały 4 wyścigi. Zajęliśmy miejsca 1, 2, 1, 3 wygrywając z aktualnymi mistrzami Europy. W ogólnej klasyfikacji w tym sezonie uplasowaliśmy się na 2. miejscu. W porównaniu z poprzednim sezonem 2014 jest to jedno miejsce wyżej, z czego się bardzo cieszymy, zachęcając jednocześnie do pływania na tych wspaniałych jednostkach. Już przygotowujemy się do organizacji kolejnych Mistrzostw Polski 2016, które odbędą się w  przyszłym roku również na jeziorze Błędno w Zbąszyniu na terenie mariny Stowarzyszenia Topcat - Team Polska.