Bojerowe MŚ Juniorów DN & Ice-Opti 2016 - złoto dla Sary Piaseckiej, brąz dla Zuzanny Rybickiej!

2016-02-19 3:00 Andreas Nicolaides

W czwartek w Viljandi w Estonii zakończyły się Mistrzostwa Świata Juniorów klasy DN & Ice-Opti 2016. Świetnie wypadły w tej imprezie Sara Piasecka i Zuzanna Rybicka, które zajęły odpowiednio 1. i 3. miejsce. Nieźle radzili sobie także panowie, zajmując aż 5 miejsc w pierwszej dziesiątce. Oto relacja nadesłana przez Jerzego Sukowa, trenera reprezentacji:

Czwartek, 18.02.2016, Viljandi, Estonia

Na jeziorze Vortsjarv w porcie Valma przy mocnym wietrze do 8m/s i zagipsowanym torze rozegrano 3 wyścigi dla każdej z grup i tym samym Mistrzostwa Świata Juniorów w klasie DN i Ice – Opti zakończyły się zgodnie z planem.

Estończycy utrzymali czołowe pozycje, Rasmus Mallin, C-20 wygrał wszystkie wyścigi regat, Kevin Grass, C-23 pozostał na 2. pozycji, a na trzecią - po świetnym dniu - wskoczył Eddie Klements S-821 ze Szwecji. Nasi zawodnicy uplasowali się na nastepujących pozycjach: 5. Szymon Igniaciuk, MBSW Gizycko, 6. Jędrzej Wissuwa – OKŻ Olsztym, 7. Mikołaj Mickiewicz – MKŻ Mikołajki, 8. Jacek Stanisławski – LKS Charzykowy, 10. Paweł Roszkowski – Baza Mrągowo.

W kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła Sara Piasecka, trzecie Zuzanna Rybicka z ChKŻ Chojnice.

W klasie Ice – Opti wielką niespodziankę sprawił nam debiutant w klasie Ice-Optimist – Kacper Worek, który zdobył srebrny medal. Kolejny Polak – Cezary Sternicki uplasował się na 11. pozycji.

Wręczenie nagród odbyło się w czwartek o godz. 17.00 czasu miejscowego w bazie regat – Grand Hotel Viljandi.

Na piątek zaplanowano kolejne regaty – Puchar Europy. Decyzja – rano na lodzie.

THINK ICE

Jerzy Sukow, P-345, JPM IDNIYRA, trener główny PZŻ w klasie DN

==============================================================

Środa, 17.02.2016, Viljandi, Estonia

Pierwszy dzień Mistrzostw Świata juniorów w klasie DN i Ice-Optimist za nami.

Rozegrano po 4 wyścigi dla każdej z klas przy wietrze od 3 do 6m/s na wolnym, trzymającym torze. Zamarznięty śniegolód przyprószony centymetrową warstwą szronu ze śniegiem spowodował, że żeglowanie w tych warunkach było dość wolne i trudne. Okazało się, że najlepszym wyborem była rzadko używana płoza, tzw. Cienka teówka, która jest rzadkością w zestawach płóz wśród zawodników. Kto to miał – jechał szybciej.

Wśród juniorów w klasie DN dominują Estończycy, którzy plasują się na miejscach 1. i 2. Pozycje 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10 zajmują polscy zawodnicy. W kategorii kobiet na miejscu 1. i 2. Plasują się Polski: Sara Piasecka i Zuzanna Rybicka. W kategorii Ice-optimist prowadzi Kacper Worek.

Na jutro , o ile pozwolą warunki, przewidziano rozegranie kolejnych 3 wyscigów MŚ i zakończenie regat. Następnie zgłoszenia do Mistrzostw Europy, które według planu maja być rozegrane w piątek.