5/2014: Waldemar Heflich - felieton "Antologia z Wiatru i Wody"

2014-06-11 15:31 Waldemar Heflich
Waldemar Heflich felieton
Autor: archiwum "Żagli" Waldemar Heflich, redaktor naczelny miesięcznika "Żagle"

Pojęcie antologia wywodzi się ze starożytnej Grecji. Anthos to kwiat, a lego zbieram, czyli dosłownie zbiór kwiatów. Pierwszą antologię stworzył w roku 60 p.n.e. Meleager z Gadary. Antologia to publikacja, seria lub cykl bądź kolekcja będąca wyborem dzieł lub ich fragmentów, dokonana według określonych zasad i opatrzona tytułem.

26. Targi „Wiatr i Woda”, po raz pierwszy zorganizowane na Stadionie Narodowym, były w tym roku rekordowe pod wieloma względami. W imprezie wzięło udział 453 wystawców z 13 krajów, a przyszło ponad 40 000 widzów. Dla porównania: w ubiegłym roku targi z udziałem 411 wystawców odwiedziło 28 000 osób.

Największa w historii była także powierzchnia wystawiennicza, która wynosiła 18 000 m2. W 2013 r. w halach EXPO XXI było 13 000 m2. Mamy nadzieję, że także rekordowe były transakcje zawarte na targach. Powodów do radości byłoby znacznie więcej, gdyby nie chłód panujący na płycie stadionu. Mimo olbrzymich starań organizatorów (podgrzewana płyta) nie było dostatecznego komfortu dla zwiedzających i wystawców. Ten wspaniały stadion nie ma szczęścia! Jak nie basen na murawie podczas meczu piłkarskiego, to roztopione lodowisko zamiast ślizgawki… Czy na tym obiekcie kanapka zawsze spada masłem do dołu?!

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU


Była to największa w historii prezentacja oferty polskich firm przemysłu jachtowego. Gościliśmy producentów zaawansowanych technologicznie wyrobów, zdobywających światowe rynki. Polski przemysł jachtowy produkujący ponad 22 000 jachtów żaglowych i motorowych rocznie jest obecnie po Stanach Zjednoczonych na drugim miejscu w statystykach światowego rynku tej branży. Na scenie targowej oprócz spotkań z wybitnymi żeglarzami i rozmów z organizatorami najważniejszych imprez żeglarskich minionego i nadchodzącego sezonu (Finał The Tall Ships’ Races 2013 w Szczecinie, Sopot Match Race – eliminacja Alparii World Match Racing Tour 2014, Mistrzostwa Europy w Match Racingu i Polish Match Tour 2014, Puchar Polski Jachtów Kabinowych, tegoroczny zlot żaglowców w Gdyni i Volvo Gdynia Sailing Days) wręczone i zaprezentowane zostały najbardziej prestiżowe nagrody naszego środowiska.

Najlepsze produkty wystawy otrzymały nagrody w konkursie Gwóźdź Targów „Wiatr i Woda” im. Jerzego Fijki. Najlepsze jachty dostępne na polskim rynku uhonorowaliśmy statuetką „Jacht Roku w Polsce 2014”. Poznaliśmy laureatów Nagrody im. Leonida Teligi za rok 2013, dokładnie w 45. rocznicę zamknięcia wokółziemskiej pętli samotnego rejsu jachtu „Opty”. Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych przyznała nagrody za najlepsze wyroby zaprezentowane na wystawie. Gościliśmy zdobywcę „Srebrnego Sekstantu”, głównej nagrody konkursu „Rejs Roku” oraz laureata Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza za rok 2013. Nagrody Przyjaznego Brzegu wręczył tradycyjnie PTTK. Swój „Złoty Dzwon” przyznał obchodzący w tym roku 90-lecie Polski Związek Żeglarski. Były także wyróżnienia od Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego oraz WOPR-u. Piękne obrazy pędzla wybitnego marynisty Tadeusza Molgi otrzymały od organizatora – Muratora EXPO, firmy mające najpiękniejsze stoiska. Targi, jak co roku, były wielkim żeglarskim świętem, forum wymiany opinii i doświadczeń amatorów sportów wodnych, a także ważnym wydarzeniem z udziałem żeglarskich gwiazd, olimpijczyków i podróżników. Była to impreza, która pobudza zainteresowania różnymi formami turystyki wodnej.

Partnerem Targów „Wiatr i Woda” był w tym roku Związek Portów i Przystani LOT – Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Obecny był inicjator i pomysłodawca projektu prezes Zbigniew Jagniątkowski. Darłowo, Mielno, Kołobrzeg, Mrzeżyno, Rewal, Dziwnów, Kamień Pomorski, Wolin, Wapnica, Świnoujście, Nowe Warpno, Trzebież, Stepnica, Lubczyna, Szczecin, Kołbaskowo, Gryfino, Widuchowa będą łańcuchem nowoczesnych portów i przystani oraz wizytówką żeglarskiej Polski. W najbliższych wydaniach „Żagli” poznamy kolejne porty tego regionu. Z całą pewnością to, co oglądaliśmy i co wydarzyło się na Stadionie Narodowym podczas Targów „Wiatr i Woda”, może stanowić doskonały materiał do napisania antologii polskiego żeglarstwa i przemysłu jachtowego A.D. 2014…
Magazyn „Żagle” uczestniczy w warszawskich targach od pierwszej edycji, która odbyła się w 1990 r. w SWOS-ie w Zegrzu nad Zalewem Zegrzyńskim. Jak zawsze nasi czytelnicy mieli okazję kupić aktualne i archiwalne numery, wybrać jedną z wielu książek, porozmawiać z wybitnymi autorami, wśród których byli Jerzy Kuliński, Ewa Skut, Mariusz Główka, Jacek Wacławski i Marcin Jamkowski. Wielkim powodzeniem cieszyła się książka prof. Jacka Czajewskiego „Morze i żagle w poezji polskiej. Antologia”, z serii wydawniczej „Księgi Floty Ojczystej” (tom 37). Książka o poezji wydana przy wsparciu finansowym Prezydenta Miasta Gdyni znalazła wielu nabywców, a to znak, że w świecie ciągłej pogoni za pieniądzem i zmaganiem się z życiowymi trudnościami potrzeba nam chwili refleksji oraz odwołania się do wyższych wartości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.