Joanna Pajkowska zakończyła samotny rejs dookoła świata!

2019-04-28 7:17 Tomasz Kowalczyk
Joanna Pajkowska
Autor: Aleksander Nebelski

Joanna Pajkowska zakończyła swój samotny rejs non stop dookoła świata wokół Trzech Wielkich Przylądków. Tym samym została czwartym polskim żeglarzem, który dokonał tej sztuki. Wcześniej podobnym wyczynem w historii zapisali się Henryk Jaskuła, Tomasz Lewandowski i Szymon Kuczyński. Kapitan Pajkowska wypłynęła z Plymouth Mayflower Marina 23 września 2018 roku, a w niedzielę 28 kwietnia po 216 dniach ponownie zawinęła do tego samego portu.

Kiedy dopłynęła do Plymouth Mayflower Marina w specjalnej rozmowie z Magazynem „Żagle” Joanna Pajkowska podziękowała za wsparcie, które docierało do niej z każdej strony – Czuję się świetnie, zostałam przywitana przez liczną grupę, był szampan, owoce, race i same atrakcje. Jestem bardzo szczęśliwa, że się udało. Nie wiem co teraz zrobię, moje plany nie są sprecyzowane. Pewnie trochę odpocznę. Trzeba chyba zadbać o różnorodność i zrobić coś innego, lubię góry, las, nie można tylko patrzeć na niebieskie!

W latach 2008-2009 Joanna Pajkowska opłynęła już samotnie świat dookoła, ale inną trasą, z Panamy na zachód i do Panamy, w 198 dni. Wówczas płynęła 8,5-metrową łódką "MantraASIA". Rejs był zaplanowany jako non stop, jednak silny sztorm koło Przylądka Dobrej Nadziei zmusił żeglarkę do szukania schronienia w Port Elizabeth. Tym razem Kapitan Pajkowska podjęła próbę na jachcie „Fanfan”.

"Fanfan" na którym opłynęła świat to 40-stopowa (12.18 m) aluminiowa łódka, która została zaprojektowana i wybudowana na regaty OSTAR w latach osiemdziesiątych. Jacht udostępnił Uwe Röttgering, niemiecki żeglarz, z którym razem wygrali w 2017 roku słynne transatlantyckie regaty dwuosobowe TWOSTAR.

Joanna Pajkowska urodziła się 13 lipca 1958 roku w Warszawie. Uczestniczyła w samotnych (OSTAR) oraz załogowych regatach (TWOSTAR, Fastnet Race, Transat Jacques Vabre). Za samotny rejs dookoła świata sprzed 10 lat otrzymała nagrodę Rejs Roku – Srebrny Sekstant. Drugie takie trofeum otrzymała za zwycięstwo z Uwe Röttgeringiem w TWOSTAR 2017.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.