13. edycja festiwalu Szanty Pod Żurawiem
16 zespołów i solistów rywalizowało w konkursie na najlepszą szantę premierową.
Jury konkursu w składzie Wanda Staroniewicz, Waldemar Chyliński i przewodniczący, Jerzy Porębski mieli do przesłuchania niemal 7 godzin muzyki i musieli nie tylko wyłowić premierowe utwory, ale jeszcze je sprawiedliwie ocenić. Taka różnorodność wywoływała też różne reakcje publiczności, ale każdy z artystów otrzymywał należne mu brawa. Niektórzy nieco większe. Zrodziło to pomysł ufundowania w przyszłości specjalnej Nagrody Publiczności. Prace nad tym pomysłem trwają. Różne były sposoby na zdobycie przychylności widowni. Jedni, jak „Atlantyda”, mobilizowali widzów tempem i rytmem znanych piosenek, inni, jak Marek Majewski, rozśmieszali zabawnymi (i prawdziwymi) tekstami i wszystkie sposoby okazywały się dobre. Występujący w przerwie na obrady jury Dominika Żukowska i Andrzej Korycki bawili i wzruszali na przemian i rację miał prowadzący koncert Mirek Kowal Kowalewski zwierzając się, że słucha tego duetu na żywo średnio raz na tydzień i za każdym razem jest pełen podziwu dla ich Artyzmu (przez duże A).
W krótkiej przerwie koncertu Wiceprezydent Gdańska, Maciej Lisicki, tradycyjnie już przekazał żeglarzom na czas trwania Baltic Sail klucz do Miasta. Klucz odbity został w hałaśliwej, inscenizowanej potyczce pomiędzy piratami i kaprami gdańskimi na wodach Motławy, a odgłosy bitwy wyraźnie przeszkadzały wykonawcom na scenie i słuchającej publiczności. W imieniu żeglarzy klucz przyjął kapitan żaglowca „Baltic Beauty”, Victor Gotlov, a organizator Szant Pod Żurawiem, Michał Juszczakiewicz, znakomicie przełożył eksposee kapitana z angielskiego na polski.
Na wstępie ogłaszania wyników jury przyznało honorowy tytuł Barda Motławy dla Lecha Miądowicza, Gdańskiej Grupy Szantowej i Andrzeja Starca. Wyróżnienia za szantę premierową otrzymały zespoły „Własny Port” i „Morże być”, a Grand Prix, za piosenkę „Sally”, grupa „Flash Creep”. Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za wyjątkową osobowość sceniczną zdobył rzeszowski zespół „Klang”. Za żywiołowość i pomysłowość sceniczną nagrodzono wrocławską grupę „Za Horyzontem”. Za twórcze podejmowanie tematyki regionalnej wyróżniona została legenda sceny szantowej, zespół „Smugglers”. Szantowa część Baltic Sail rozwija się bardzo dynamicznie. W tym roku uruchomiona została druga scena na Ołowiance, a pomysłów rozwoju w przyszłości jest sporo. Ciekawe, jak będzie w przyszłym roku.
Marek Zwierz