TOP 5: Wielkie Jeziora Mazurskie – przewodnik na najciekawszych miejscach na szlaku
TOP 5: Wielkie Jeziora Mazurskie – przewodnik na najciekawszych miejscach na mazurskim szlaku
Wielkie Jeziora Mazurskie - Mamry
Wielkie Jeziora Mazurskie - Mamry
foto: Henryk Mieszkowski
Wielkie Jeziora Mazurskie
1. Kanał MazurskiWycieczkę wokół Wielkich Jezior Mazurskich zacznijmy od Mamerek (N54 11,34’, E021 39,25’). W Mamerkach znajduje się ujście Kanału Mazurskiego do jeziora Mamry. To niedokończone wodne połączenie WJM z Bałtykiem. Prace przy budowie kanału trwały do 1942 r., jednak kanał nigdy nie był żeglowny. Do dziś stoi wiele budowli hydrotechnicznych wykonanych w tym czasie, świadcząc o rozmachu przedsięwzięcia. W odległości około 5 km od jeziora Mamry są dwie z nich. To niedokończone śluzy – Leśniewo Górne i Leśniewo Dolne, na pewno warte obejrzenia.2. Bunkry w MamerkachBliżej, w niewielkiej odległości od jeziora, w kompleksie leśnym znajdziecie zespół bunkrów z II wojny światowej dowództwa Wehrmachtu. Bunkry są wchłaniane przez przyrodę i ich stan z roku na rok robi się coraz gorszy. Ostatnio pojawiły się medialne spekulacje, że w którymś z nich może kryć się legendarna Bursztynowa Komnata...
foto: Semu, CC BY-SA, Wikimedia.org
Wielkie Jeziora Mazurskie
3. SztynortNieopodal odkryjecie następne ciekawe miejsce. To Sztynort (N54 07,78’, E021 40,88’), dawna siedziba rodu Lehndorffów, którzy zamieszkiwali tu jeszcze podczas II wojny światowej. W Sztynorcie znajduje się największy port jachtowy na Wielkich Jeziorach Mazurskich, w którym odbywa się wiele imprez żeglarskich. Niestety, w okresie PRL-u Sztynort był siedzibą lokalnego PGR-u i popadł w ruinę. Wprawdzie zabudowania okołopałacowe z powrotem doprowadzono do stanu świetności, jednak sam pałac wciąż czeka na odbudowę. Podobnie zaniedbany jest park, ale mimo to warto go zobaczyć.
foto: Mariusz Cieszewski, CC BY-ND, Flickr.com
Wielkie Jeziora Mazurskie
4. Twierdza BoyenJeśli będziemy płynąć na południe Wielkich Jezior Mazurskich, dotrzemy do Giżycka, a tam czeka na nas Twierdza Boyen (N54 02,00’, E021 44,80’) zbudowana w połowie XIX w. Twierdza wraz z muzealnymi ekspozycjami to interesujące miejsce, które nie tylko jest pomnikiem historii. Niemal przez cały rok odbywa się tu wiele imprez i wydarzeń kulturalnych, zatem przed rejsem warto sprawdzić ich kalendarium. A nuż coś nas interesującego się tu wydarzy?
foto: Semu, CC BY-SA, Wikimedia.org
Wielkie Jeziora Mazurskie
5. RynKolejnym miejscem na mazurskim szlaku, a właściwie na jego skraju, jest Ryn (N54 56,30’, E021 32,70’). To niewielkie, ale urokliwe miasteczko położone na samym końcu Jeziora Ryńskiego. Główną atrakcją Rynu jest zamek krzyżacki, wspaniale odrestaurowany na początku naszego wieku. Choć sporą część zamku zajmuje hotel, ale i tak warto go odwiedzić. Choćby po to, żeby zobaczyć eksponowane na dawnym dziedzińcu pamiątki historyczne.
foto: Dakorps, CC BY-SA, Wikimedia.org
Wielkie Jeziora Mazurskie
6. Jezioro ŁuknajnoZ Rynu proponuję przenieść się do folwarku Łuknajno (N53 47,88’, E021 38,45’). Zacumujmy tam po to, aby zrobić pieszą wyprawę ścieżką przyrodniczą nad jeziorem Łuknajno. Tam zanurzymy się w prawdziwie dziką przyrodę rezerwatu jeziora. Musimy przemienić się w piechurów, bo samo jezioro jest całkowicie niedostępne dla żeglugi.
foto: Familie Streefkerk, CC BY-SA, Flickr.com
Wielkie Jeziora Mazurskie
7. PopielnoNieco dalej na południe, również nad brzegiem Śniardw, leży Popielno (N53 45,15’, E021 37, 75’). Cumujemy w porcie nieopodal Stacji Badawczej PAN. Stacja zajmuje się hodowlą konika polskiego, którego rezerwat jest tuż obok w lesie – pomiędzy jeziorami Śniardwy i Bełdany. W Popielnie znajduje się muzeum, w którym można obejrzeć 50-letni dorobek stacji. Ale do Popielna łatwo też dotrzeć z innego portu – z Wierzby nad jeziorem Bełdany. To krótki, bo ledwie 20-minutowy spacer.8. Jezioro NidzkieZachęcam, aby popłynąć znacznie dalej na południe – aż na Jezioro Nidzkie. To jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce, a dla mnie najpiękniejsze spośród Wielkich Jezior Mazurskich. Jeśli zdecydujecie się odbyć taką wyprawę, warto odwiedzić leśniczówkę Pranie (N53 36,65’, E021, 30,20’). To miejsce, w którym wciąż czuje się obecność Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W letnie soboty w Praniu odbywają się wieczory poetyckie i koncerty.
foto: Mariusz Główka
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...