Czym filmować i fotografować na pokładzie?
Wilgoć, słona woda i przypadkowe uderzenia dały radę już niejednemu urządzeniu. Na szczęście kilku producentów tworzy sprzęt idealnie sprawdzający się w warunkach rejsowych. Czarterowane jachty coraz częściej wyposażone są w WiFi, co daje możliwość dzielenia się naszymi przygodami nawet w czasie rzeczywistym.
Czym filmować i fotografować na pokładzie?
Na kolejnych stronach galerii znajdziesz opisy najbardziej polecanych aparatów i kamer, które przydadzą się podczas żeglarskiego urlopu. Każdy znajdzie coś dla siebie!
foto: archiwum redakcji
Olympus TG-5
TG-5 to sztandarowy produkt dla miłośników przygód. Wiele potrafi znieść (m.in. nacisk 100 kg) i jest precyzyjny. Wyposażony w jasny obiektyw 25 - 100 mm, najnowszy procesor obrazu TruePic VIII znacznie poprawiający szybkość zapisu i jakość obrazu. Aparat może również nagrywać filmy 4K. Udostępnianie danych, filmów, zdjęć odbywa się przez WiFi. GPS z aplikacją Ol.Track zapewnia szybki i dokładny lokalizator. TG-5 wyposażony jest w czujnik temperatury, manometr i kompas. Obudowa wodoodporna pozwala na nurkowanie do 45 m. Bez obudowy – 15 m. Ma podwójną szybkę ochronną, która zapewnia mniejsze zamglenie w przypadku wystąpienia skrajnych temperatur. Pokrętło sterujące zbudowano w ten sposób, aby można było obsługiwać je w rękawiczkach.
foto: materiały firmowe Olympus
Olympus TG-Tracker
Kamera Olympus TG-Tracker to solidna konstrukcja, która powinna wiele wytrzymać. Nagrywa w jakości 4K w szerokim kącie widzenia i wyposażona jest w pięciosiową stabilizację obrazu wideo. Ponadto ma pięć sensorów zapisujących lokalizację, przyspieszenie, wysokość, głębokość, temperaturę oraz kierunek ruchu. Ma też odchylany kolorowy ekran LCD. Nad obiektywem znajduje się wbudowana lampa (o sile światła do 60 lumenów), służąca do nagrywania w ciemnościach. Kamera TG-Tracker jest wodoszczelna do głębokości 30 m.
foto: materiały firmowe Olympus
GARMIN VIRB Ultra 30
Wodoodporna kamera Ultra HD 4K z trzyosiową stabilizacją obrazu i nakładkami danych pozwala nagrywać wideo w jakości 4K /30 klatek/s oraz robić zdjęcia w rozdzielczości 12 MP, 8 MP. Mikrofony dobrze rejestrują dźwięk mimo wodoszczelnej obudowy, która pozwala na zanurzenie do 40 m. Kamera dzięki technologii G-Metrix pozwala rejestrować takie parametry jak: prędkość, wysokość, przeciążenia, a nawet tętno. Wbudowany moduł GPS oraz inne czujniki automatycznie rejestrują dane, aby możliwe było łatwe nakładanie wskaźników i wykresów na materiał filmowy. Można pokazać przebyty dystans, wysokość, prędkość i przesyłać to na żywo na kanał YouTube dzięki darmowej aplikacji VIRB Mobile. Kiedy w jednej ręce trzymasz szoty, a w drugiej rumpel, należy wydać komendę „start recording” (zacznij nagrywać) lub „take a picture” (zrób zdjęcie) i sprzęt zadziała „na żądanie”. Jeśli wypowiesz „remember that” (zapamiętaj to) wówczas kamera oznaczy ten moment, aby ułatwić jego późniejsze wyszukanie.
foto: materiały firmowe Garmin
GARMIN VIRB 360
W VIRB 360 dwa obiektywy rejestrują obraz nad, pod i wokół kamery, pozwalając na uzyskanie pełnych sferycznych zdjęć o jakości do 15 megapikseli i filmów jakości 5,7K z szybkością 30 klatek/s. Mocną stroną jest nie tylko sferyczna rejestracja obrazu, ale także sferyczna stabilizacja. Możliwa jest zaawansowana obróbka nagranego materiału. Dzięki aplikacji VIRB Mobile i oprogramowaniu VIRB Edit możemy edytować, stabilizować, udostępniać i dodawać nakładki danych do filmów. Można także połączyć kamerę z urządzeniami Android i Apple. Wówczas smartfon działa na zasadzie pilota zdalnego sterowania. Korzystając z urządzenia rzeczywistości wirtualnej (VR) możliwe jest błyskawicznie wyświetlanie filmów 360 oraz przesyłanie ich strumieniowo do serwisów YouTube i Facebook w czasie rzeczywistym. Wzmocniona wodoszczelna konstrukcja pozwala bezpiecznie zanurzyć kamerkę na głębokość 10 m. Urządzenie może być także sterowane głosem.
foto: materiały firmowe Garmin
Samsung Gear 360
Kamera Gear 360 wyposażona jest w podwójny obiektyw o ogniskowej F 2.2 typu „rybie oko”. Ma matrycę 8,4 megapikseli. Nagrywa wideo w formacie 4K. Jest odporna na działanie wody i kurzu. Raczej nie jest to sprzęt na ciężkie sztormowe warunki, ale z pewnością jego walorem jest łatwość współpracy z większością flagowych urządzeń Samsunga. Gear 360 pozwala na udostępnianie treści w czasie rzeczywistym, w tym także ich streaming w mediach społecznościowych. Jeśli kamera została zsynchronizowana ze smartfonem bądź komputerem, użytkownik może udostępniać swoje materiały za pomocą transmisji na żywo w wysokiej jakości, ewentualnie przesłać je bezpośrednio do takich serwisów jak na przykład Facebook, YouTube czy Samsung VR. Zgodność technologii Samsunga daje gwarancję sprawności działania w tej materii. Czy możemy podać jakiś przykład dobrego wykorzystania? Jesteśmy na mecie wyścigu medalowego, w którym Polacy płyną po złoto. Synchronizujemy Gear 360 ze smartfonem i ślemy relację w świat!
foto: materiały firmowe Samsung
SONY FDR-X3000R
Kamera FDR-X3000R wykorzystuje wszystkie osiągnięcia Sony z dziedziny przetwarzania obrazu. Action Cam 4 K wyróżnia m.in. opatentowana technologia Sony B.O.SS. To Balanced Optical Steady Shot, czyli pomysł Sony na stabilizację obrazu. Pozwala na nagrywanie bardzo płynnych ujęć bez skoków i szarpania. Lepszy jest także obiektyw kamery. ZEISS Tessar zapewnia bardziej naturalny obraz i ułatwia pracę przetwornika. Kamera nagrywa filmy 4K oraz zdjęcia w jakości 8.3 megapiksela. Uzupełnienie nowej kamery stanowi dostarczany w zestawie pilot Sony z funkcją podglądu na żywo. Dzięki adapterowi mocowania pilot może być montowany na różnych uchwytach. Można go także nosić jak opaskę na rękę lub stosować z dodatkowymi akcesoriami. Dzięki pilotowi możemy zdalnie sterować działaniem kamery. Do tego możemy także wykorzystać smartfon lub tablet z bezpłatną aplikacją PlayMemories Mobile. W montowaniu i obrabianiu filmów jest program Action Cam Movie Creator. Wodoodporna obudowa pozwala na zanurzenie do 60 m. Kamera wyposażona jest w GPS.
foto: materiały firmowe Sony
GoPro FUSION
Kamera GoPro FUSION rejestruje filmy oraz tzw. zdjęcia sferyczne. Płynne nagrania wideo zapisywane są w rozdzielczości 5,2 K, zdjęcia sferyczne zaś 18 MP, 30 kl./s w trybie seryjnym. Dźwięk nagrywany jest przez cztery mikrofony. Ładowarka Supercharger wyraźnie skraca czas ładowania. Kamera FUSION ma możliwości edycji i obróbki obrazu. Po synchronizacji z Adobe Premiere i After Effects pozwala tworzyć atrakcyjne filmy z muzyką. Dzięki funkcji OverCapture można podglądać ujęcia, odtwarzać nagrania, edytować filmy sferyczne i udostępniać treści. Kamerą FUSION można wygodnie sterować za pomocą poleceń głosowych, np. „GoPro Shoot Burst”. W urządzenie wbudowany jest GPS, który zapisuje dane o trasie, prędkości, przewyższeniach itd. FUSION może być bezpiecznie zanurzane do głębokości 5 metrów. Do FUSION pasuje też większość standardowych uchwytów urządzeń GoPro.
foto: materiały firmowe GoPro
GoPro HERO 6 Black
Ten model wyposażono w procesor GP 1 zoptymalizowany do filmowania i oferujący znacznie lepszą jakość obrazu oraz płynne i stabilne nagrania. Kamera nagrywa filmy w jakości 4K, 60 kl./s oraz wykonuje zdjęcia w rozdzielczości 12 MP, 30 kl./s w trybie seryjnym. Umożliwia rejestrowanie zdjęć w formatach RAW i HDR. Dobrze spisuje się też przy słabym oświetleniu. Ma usprawnione sterowanie głosowe. Dzięki obsłudze pasma 5 GHz sieci Wi-Fi kopiowanie zdjęć i filmów do telefonu jest trzykrotnie szybsze niż w przypadku kamery HERO5 Black. Dzięki mobilnym aplikacjom GoPro i Quik nagrania z kamery są automatycznie przesyłane do twojego telefonu, gdzie przekształcane są w doskonale zmontowane filmy QuikStory. Podczas nagrywania kamera automatycznie odfiltrowuje szum wiatru ze ścieżki dźwiękowej, która dzięki kilku mikrofonom nagrywa stereo. Ponadto bez dodatkowej obudowy można ją zanurzyć do 10 m głębokości. Do montowania kamery jest ponad 30 rodzajów uchwytów.
foto: materiały firmowe GoPro
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...