Sezon 2015: MŚ kl. Optimist [WIDEO]

2016-02-10 8:00 Andreas Nicolaides

W minionym roku w Dziwnowie odbyły się mistrzostwa świata klasy Optimist. Na "Żagle TV" przypominamy relację i piękne obrazki z tamtej imprezy, która na długo pozostanie w naszej pamięci. Dlaczego?

Obszerna relacja z MŚ klasy Optimist 2015, która ukazała się w listopadowym numerze magazynu "Żagle" (11/2015):

Na przełomie sierpnia i września w Dziwnowie rozegrano wyjątkowe regaty. O tytuł mistrza świata klasy Optimist rywalizowało 275 młodych żeglarzy z 58 krajów. To rekordowa stawka! Z całą pewnością impreza przejdzie do historii żeglarstwa i jest szansa, że zostanie wpisana do księgi rekordów Guinnessa.

Tak wielu zawodników i tak wiele narodowych reprezentacji jeszcze nigdy nie brało udziału w żadnych międzynarodowych regatach klas monotypowych, nawet w igrzyskach olimpijskich. Zorganizowanie tak wielkiego wydarzenia sportowego było bardzo dużym wyzwaniem. Maciej Cylupa (MT Partners), mający doświadczenie z organizacji regat Polish Match Tour, podjął się tego zadnia i zdał egzamin na piątkę!

Dzielnie wspierał go miejscowy samorząd z burmistrzem Dziwnowa Grzegorzem Jóźwiakiem na czele oraz Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist. Podziękowania, jakie na ręce Maćka Cylupy i prezydenta PSKO Andrzeja Figlerowicza składali szefowie z IODA (International Optimist Dinghy Association) – międzynarodowej federacji żeglarskiej klasy Optimist, nie były tylko czystą kurtuazją. Możemy być dumni, że po raz kolejny zorganizowaliśmy w Polsce wielką międzynarodową imprezę i to na światowym poziomie.

Wystawieni do... braku wiatru

Jak to często bywa w żeglarstwie, pogoda spłatała i organizatorom, i zawodnikom niezłego figla. Akwen u wybrzeży Dziwnowa, uchodzący bowiem za wietrzny, tym razem wystawił wszystkich na próbę cierpliwości w oczekiwaniu na wiatr. Sędziowie wykorzystywali najsłabsze podmuchy, aby przeprowadzać dzień po dniu zaplanowane wyścigi.

W czwartek, 3 września po wielu próbach i godzinach spędzonych na wodzie udało się dokończyć złotej szesnastce rywalizację drużynową, tzw. team racing. Po zaciętym pojedynku finałowym przy słabnącym wietrze drużyna z Singapuru pokonała team z Tajlandii i okazała się najlepszą wśród 48 krajów rywalizujących o tytuł drużynowego mistrza świata. Trzecie miejsce wywalczyła Argentyna, pokonując liczbą małych punktów Hiszpanię.

W klasyfikacji indywidualnej

...klasą dla siebie był Słoweniec Rok Verderber, który po rozegraniu dziewięciu wyścigów zasłużenie zdobył złoty medal mistrzostw świata. Srebro w pięknym stylu wywalczyła Jodie Lai z Singapuru, która nie dość, że ma zaledwie 13 lat, to również była jedyną dziewczynką w pierwszej dziesiątce regat. Brązowy medal zdobył Norweg Mathias Berthet.

Najlepszy z Polaków, Filip Miłoszewski z UKS Barnim Goleniów, zajął 45. miejsce i jako jedyny zakwalifikował się do złotej grupy mistrzostw liczącej 69 pierwszych zawodników. Pozostali nasi żeglarze zajęli odpowiednio miejsca – 84. Tytus Butowski, 85. Filip Szmit, 137. Paweł Abramowicz i 141. Wiktor Kamiński.

Przyszłoroczne mistrzostwa świata klasy Optimist rozegrane zostaną w Villamoura. Podczas ceremonii zakończenia regat Polska reprezentacja uroczyście przekazała flagę mistrzostw reprezentacji Portugali. Przyszli gospodarze regat zapowiedzieli, że dołożą wszelkich starań, aby impreza była przygotowana na tak wysokim poziomie jak tegoroczna w Dziwnowie. Nam pozostaje mieć nadzieję, że nasi żeglarze wywalczą nieco wyższe lokaty…

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

OBSERWUJ NAS NA TWITTERZE

video platform video management video solutions video player video platform video management video solutions video player video platform video management video solutions video player video platform video management video solutions video player video platform video management video solutions video player video platform video management video solutions video player

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.