Zagle.se.pl » Aktualności » Zmarł Tadeusz Olechnowicz - ostatni komendant "Daru Pomorza"

Zmarł Tadeusz Olechnowicz - ostatni komendant "Daru Pomorza"

Tadeusz Olechnowicz
Autor: Tsuneo Nakamura
Tadeusz Olechnowicz
Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość – wczoraj w Bremerhaven zmarł jeden z naszych legendarnych kapitanów – kpt. ż.w. Tadeusz Olechnowicz.

Absolwent Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni z 1957 r. Był ostatnim komendantem "Daru Pomorza" i pierwszym nowego żaglowca - "Daru Młodzieży". Uczestniczył w procesie jego projektowania, nadzorował budowę. Poprowadził naszą fregatę w pierwszych wielkich podróżach m.in. do japońskiej Osaki (1983) czy transatlantyckim rejsie do Kanady (1984).

W dziewiczej podróży, podczas regat The Cutty Sark Tall Ships Races, "Dar Młodzieży" zasłynął akcją ratowania poparzonego członka załogi jachtu "Peter von Danzig". Nasz żaglowiec mimo zaangażowania w akcję ratowniczą, zdołał jeszcze wygrać wyścig na trasie Falmouth - Lizbona, a postawa załogi uhonorowana została przez Polski Komitet Olimpijski nagrodą "Fair Play".

Tadeusz Olechnowicz wiele lat temu osiadł w Bremerhaven. Utrzymywał jednak kontakt z macierzystą uczelnią - Akademią Morską w Gdyni, uczestniczył m.in. w obchodach 25-lecia podniesienia bandery na "Darze Młodzieży".

Kapitan Olechnowicz miał 80 lat.

udostępnij
udostępnij
udostępnij
wydrukuj
Żagle.tv YouTube
Ankieta mariny 2015
Subskrybuj newsletter
Sonda
Czy w 2017 roku planujesz?