Wietrzne Igrzyska w Gdyni

2016-06-13 13:43 Jędrzej Szerle

Ponad 70 zawodników 11 i 12 czerwca brało udział w Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Gdyni. Regaty były eliminacjami do Międzywojewódzkich Igrzysk Młodzieży, a ścigali się żeglarze klasy Optimist grupy B do lat 13 i O’pen Bic do lat 14.

Gdyńskie igrzyska skierowane były do mniej doświadczonych żeglarzy, Dla niektórych regaty miały być pierwszymi w życiu. Choć udało się przeprowadzić wszystkie pięć zaplanowanych wyścigów, to pogoda nie była korzystna.

- Dla wielu młodych zawodników warunki pierwszego dnia były za trudne - mówi Andrzej Lutomski, komandor MKŻ Arka Gdynia. - Dzieci wycofywały się, bo nigdy wcześniej nie żeglowały przy tak silnym wietrze.

Sobotni wiatr, dochodzący do 19 węzłów, nie dla wszystkich był jednak przeszkodą. Dobrze odnajdywali się w nim starsi zawodnicy, którzy startowali w klasie O’pen Bic.

- Wczorajsze warunki bardziej mi odpowiadały, bo jestem cięższą zawodniczką i lepiej mi się pływa przy mocniejszym wietrze - mówi Natalia Kuczys z MKŻ Arka Gdynia, mistrzyni Europy w klasie O’pen Bic z 2015 roku. - Cieszę się, że zwyciężyłam, choć podeszłam do regat treningowo – w lipcu startuję na mistrzostwach świata w klasie O’pen Bic w Quiberon we Francji.

Wśród chłopców najlepszy okazał się Paweł Trella ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Gdyni, który dwoma punktami wyprzedził Mateusza Gwóźdźa ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Sopocie. Wśród dziewczyn zwyciężczynią okazała się Dominika Ołowiak ze Szkoły Podstawowej nr 84 w Gdańsku. Za nią na podium uplasowała się Zuzanna Rodzeń ze Szkoły Podstawowej nr 21.

W klasie O’pen Bic triumfowała Natalia Kuczys ze Szkoły Podstawowej nr 13, wyprzedzając nieznacznie Jakuba Wiedehefta ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Gdyni.

W klasyfikacji szkół zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 6 w Gdyni, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 34 w Gdyni, a trzecie miejsce na podium zajęła Szkoła Podstawowa nr 7 z Sopotu.

Organizatorami imprezy byli MKŻ Arka Gdynia i Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Gdańsku.

Tekst: Jędrzej Szerle