Wiesz, że legendarni żeglarze mają swoje miasteczka?

2016-03-23 13:44 "Żagle"

Ozdobą i dumą bretońskiego Lorient jest La Cité de la Voile Éric Tabarly, czyli Miasteczko Żeglarskie Érica Tabarly’ego. Ten świetny żeglarz urodził się w 1931 roku w Nantes. Był żywą legendą, człowiekiem instytucją i żeglarskim wizjonerem.

Wielką historię jachtingu napisał żeglując na serii kolejnych jachtów o nazwie - „Pen Duick”. W żeglarstwie oceanicznym osiągnął niemal wszystko. Niestety morze zabrało swego bohatera. W 1998 roku zginął u wybrzeży Irlandii, gdy podczas refowania żagli w sztormie wypadł za burtę.

Jego żona Jacqueline i grono przyjaciół oraz fanów Érica powołało stowarzyszenie, którego zadaniem było upamiętnienie prawdziwego „Człowieka Morza”. Udało się im! Dziesięć lat od śmierci Érica Tabarly’ego oddano do użytku nowoczesne centrum żeglarskie jego imienia. La Cité de la Voile Éric Tabarly to połączenie muzeum, centrum szkoleniowego i ośrodka kultury morskiej.

Na lądzie wybudowano futurystyczny budynek, w którym znajdują się stałe wystawy poświęcone historii żeglarstwa, liczne symulatory, modele, fragmenty jachtów, dzienniki pokładowe oraz pamiątki po największych francuskich żeglarzach oraz historycznych eskapadach pod żaglami. Jest też specjalny basen z dmuchawami, gdzie każdy może spróbować swoich sił w prowadzeniu modelu jachtu.

Tych łódeczek jest kilka więc młodzi adepci mają świetne miejsce do pierwszych prób regatowych. Młodzież jest oczkiem w głowie pomysłodawców tego kompleksu. Codziennie liczne szkolne wycieczki korzystają z centrum.

Żeglują na flocie Optimistów, „na sucho” trenują ustawienie podejść nawigacyjnych do portu, uczestniczą w prelekcjach, szkoleniach oraz projekcjach filmów żeglarskich. Przy kei La Cité de la Voile Éric Tabarly stoją historyczne jachty z legendarnej serii „Pen Duicka”. To prawdziwa wodniacka perła i jedyne w swym rodzaju żeglarskie miasteczko, które będąc we Francji, trzeba koniecznie odwiedzić!

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

OBSERWUJ NAS NA TWITTERZE

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.