Tarnowski drugi w Test Event klas olimpijskich

2017-08-13 1:36 Dominik Życki, Tomasz Kowalczyk
Paweł Tarnowski na Aarhus Sailing Week - Test Event 2017
Autor: Jesus Renedo / Energy Sailing / Aarhus Sailing Week

W Aarhus w Danii trwają regaty testowe przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata, które będą pierwszą i najważniejszą imprezą kwalifikacyjną do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Paweł Tarnowski zajął drugie miejsce w klasie RS:X, a Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska są na drugiej pozycję w klasie 470 kobiet przed wyścigiem medalowym.

To właśnie w Aarhus w 2018 roku w dniach 30 lipca - 12 sierpnia odbędą się mistrzostwa świata wszystkich klas olimpijskich, podczas których zawodnicy walczyć będą o kwalifikacje olimpijskie dla swoich państw. Będzie to pierwsza i najważniejsza możliwość wywalczenia miejsca dla kraju. Mistrzostwa w Aarhus będą więc dla żeglarstwa najważniejszą imprezą obecnej Olimpiady.

Zawody, Test Event, dają zespołom możliwość sprawdzenia akwenu pod kątem warunków nautycznych, ale też organizacyjnych. Z takiej okazji korzysta większość najlepszych zawodników świata, których na Test Event startowało łącznie 373 z 53 krajów.

U wybrzeży Danii w klasie RSX Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) zajął drugą pozycję, czwarte miejsce Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), 12. pozycję zajął Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) a Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń) był 40. Zwyciężył Francuz Louis Giard, mistrz Europy, w wyścigu medalowym okazał się zdecydowanie lepszy od Pawła Tarnowskiego. Trzecie miejsce w regatach zajął zaś brązowy medalista mistrzostw świata Holender Kiran Badloe.

Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) zajęłą dziewiątą pozycji, 12 m. Kamila Smektała (YKP Warszawa), 14. Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk), a 19. Karolina Lipińska (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Wygrała Lilian de Geus (NED), przed Martą Maggetti (ITA) oraz Flavią Tartaglini (ITA).