Światowa Liga Żeglarzy klasy Star – Kusznierewicz z Życkim czwarci po pierwszym dniu

2013-12-05 12:59 Dominik Życki
Światowa Liga Żeglarzy klasy Star – Kusznierewicz z Życkim czwarci po pierwszym dniu
Autor: VSail.info/facebook U wybrzeży Nassau na Wyspach Bahama 4 grudnia rozpoczęły się finałowe regaty światowej Ligi Żeglarzy Klasy Star. Po czterech wyścigach polska załoga Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki zajmuje 4 pozycję. W klasyfikacji generalnej prowadzą Brazylijczycy, Robert Scheidt i Bruno Prada – medaliści olimpijscy z Pekinu i Londynu.

U wybrzeży Nassau na Wyspach Bahama 4 grudnia rozpoczęły się finałowe regaty światowej Ligi Żeglarzy Klasy Star. Po czterech wyścigach polska załoga Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki zajmuje 4 pozycję. W klasyfikacji generalnej prowadzą Brazylijczycy, Robert Scheidt i Bruno Prada – medaliści olimpijscy z Pekinu i Londynu.

Pierwszy dzień finałowych regat światowej Ligi Żeglarzy klasy Star rozpoczął się od dwóch zwycięstw włoskiej załogi Diego Negri/Sergio Lambertenghi. W kolejnych wyścigach niemal perfekcyjnie żeglowali Brazylijczycy i na koniec dnia to oni właśnie objęli prowadzenie w punktacji ogólnej, spychając Włochów na drugą pozycję. Na trzecim miejscu są Mark Mendelblatt i Brian Fatih ze Stanów Zjednoczonych – olimpijczycy z Londynu. Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki, którzy nie żeglowali w klasie Star od zakończenia igrzysk w Londynie, zajmowali kolejno miejsca 4, 16, 4 i 6, co na koniec dnia dało im 4 miejsce ogólnie. Mateusz Kusznierewicz tak podsumował pierwszy dzień regat:

„Te cztery wyścigi rozegrane jednego dnia były dla nas, po tak długiej przerwie i braku przygotowania, niezwykle męczące, ale samo żeglowanie było znakomite. Wiał idealny, dość równy wiatr od oceanu o prędkości ok. 12 w. W tych warunkach 18 jachtów żeglowało bardzo blisko siebie, więc trzeba było dbać i walczyć o każdy metr. Kluczowe były pierwsze halsówki i kolejność na pierwszej boi zwrotnej. Po czterech wyścigach 4 miejsce to dla nas spore zaskoczenie.”

„Przypomniałem sobie dziś żeglowanie na finnie, na którym można było pompować żaglem bez limitu.” - dodaje mistrz olimpijski w tej klasie z Atlanty – „W tych regatach bowiem po raz pierwszy wprowadzono identyczny przepis dla klasy Star. Wreszcie nie musieliśmy patrzeć dookoła, gdzie są arbitrzy, nie musieliśmy kontrolować się z każdym ruchem ciała czy jachtu, który mógłby zostać przez nich uznany za niedozwolony. Pompowanie, czyli powtarzające się wybieranie i luzowanie szotów żagla, wymaga jednak olbrzymiej kondycji fizycznej, której nam brakuje. W jednym z wyścigów złapał mnie nawet skurcz w lewym przedramieniu i na lewym halsie musiałem pompować prawą ręką. Mimo to jestem przekonany, że wprowadzenie takiej możliwości jest bardzo korzystne.”

Regaty mają niezwykle silną obsadę. 18 załóg pochodzących z 13 krajów zdobyło w sumie 81 medali igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i kontynentów. Niektórzy z startujących w Nassau żeglarzy brali udział także w regatach o Puchar Ameryki i Volvo Ocean Race. Regaty są jednocześnie debiutem dla trzech utytułowanych żeglarzy z klasy Finn i Laser. Dla Roberta Scheidta finał Ligi klasy Star to pierwsze regaty po Mistrzostwach Świata klasy Laser w Omanie 2013, gdzie przed dwoma tygodniami Brazylijczyk sięgnął po 10. mistrzowski tytuł w tej olimpijskiej konkurencji.

Na liście startowej finałowych regat Ligi znaleźli się: Xavier Rohart (FRA) i Pierre-Alexis Ponsot (FRA), Robert Scheidt (BRA) i Bruno Prada (BRA), Eivind Melleby (NOR) i Mark Strube (USA), Michael Hestbaek (DEN) i Claus Olesen (DEN), bracia Flavio i Renato Marazzi (SUI), Johannes Polgar (GER) i Markus Koy (GER), Robert Stanjek (GER) i Frithjof Kleen (GER), Mark Mendelblatt (USA) i Brian Fatih (USA), Augie Diaz (USA) i John von Schwarz (USA), Mateusz Kusznierewicz (POL) i Dominik Zycki (POL), George Szabo (USA) i Craig Moss (USA) oraz Diego Negri (ITA) i Sergio Lambertenghi (ITA). Wymienieni żeglarze plasują się w czołówce ligowego rankingu klasy Star. Listę rankingową z tytułu najbardziej obiecującego sternika młodego pokolenia zamyka Tomas Hornos (USA) wraz z załogantem Joshuą Revkinem (USA).

Zaproszone gwiazdy światowego żeglarstwa to: Paul Cayard (USA), mistrz świata w klasie Star, finalista regat o Puchar Ameryki w 1992 roku, zwycięsca regat Withbread (obecnie Volvo Ocean Race i Austin Sperry (USA), Jonathan Lobert (FRA) – brązowy medalista olimpijski z Londynu w klasie Finn żeglujący z Pascalem Rambeau (FRA), mistrz świata klasy Finn Ed Wright (GBR) i Petter Morland Pettersen (NOR), srebrny medalista mistrzostw świata klasy Finn Pieter-Jan Postma (NED) i Edoardo Natucci (ITA) oraz bardzo ambitny laserzysta Andy Maloney (NZL) i Tyler Bjorn (CAN).

Formuła regat jest następująca – pierwsze trzy dni to runda kwalifikacyjna z zaplanowanymi maksymalnie 4 wyścigami dziennie. Planuje się rozegranie maksymalnie 9 biegów kwalifikacyjnych. W sobotę 7 grudnia 10 najlepszych załóg z wyzerowanym dorobkiem punktowym walczyć będzie o zwycięstwo według nowych zasad. Rozegrane zostaną trzy wyścigi - w pierwszym z nich, spośród 10 jachtów odpadną 3, w drugim z 7 żeglujących załóg odpadną kolejne 3, by w ostatnim wyścigu o zwycięstwie w regatach inaugurujących światowy Finał Ligi klasy Star decydował nie dorobek punktowy czterech finałowych teamów, ale ich kolejność na linii mety.

Finał Ligi klasy Star na Wyspach Bahama ma również wymiar symboliczny ze względu na weterana klasy Star - Sir Durwarda Knowlesa. Jest on najsłynniejszym bahamskim sportowcem, który jako pierwszy zdobył złoty medal olimpijski dla kraju. Sir Durward Knowles w 1947 roku wywalczył złoto na mistrzostwach świata klasy Star, a w 1956 w Melbourne wraz z Sloane Farrington sięgnął po olimpijski brąz. W 1964 roku wraz z Cecilem Cookem zdobyć złoty medal olimpijski w Tokyo. Sir Durward zapisał się w historii kraju również jako ośmiokrotny olimpijczyk - po raz ostatni wystartował jako siedemdziesięciolatek na Igrzyskach Olimpijskich w Korei w 1988.

Każdego dnia relacje z wyścigów są nadawane na żywo. Zmagania można obserwować na oficjalnej stronie organizatorów lub na kanale Youtube. Przy pomocy systemu Virtual Eye przekazy 3D określają położenie, prędkość i kurs każdego jachtu oraz laylines (teoretyczne linie po których jacht dopłynie do boi zwrotnej) i odległości na całej długości trasy. Dodatkowo można obejrzeć wywiady z żeglarzami oraz materiały dotyczące technicznych aspektów żeglowania na starze. Przebieg rywalizacji jest omawiany przez zawodowych komentatorów w języku angielskim.

Virtual Regatta (www.virtualregatta.com) zaprasza z kolei graczy do zapoznania się z pierwszą edycją finałów Światowej Ligii klasy Star przy pomocy Virtual Regatta INSHORE – symulatora wyścigu. Po raz pierwszy tysiące graczy mogą przejąć stery wirtualnego stara. Do tej pory w przeciągu zaledwie 5 dni zostało rozegranych już ponad 40000 wyścigów. Zwycięzca wirtualnych regat odbierze nagrodę w wysokości 1000 dolarów.

Punktem kulminacyjnym Światowej Ligi klasy Star będzie ceremonia zakończenia regat podczas której rozdane zostaną nagrody. Pula nagród to 200 000 dolarów amerykańskich. Zwycięzcy dostaną 40 000 USD, a pozostałe środki zostaną podzielone według końcowej klasyfikacji.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie organizatorów www.starsailors.com.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.