Stu instruktorów szkoliło się na stulecie Harcerskiego Ruchu Wodnego w Polsce

2017-02-23 18:17 materiały prasowe
Stulecie Harcerskiego Ruchu Wodnego
Autor: materiały prasowe Stulecie Harcerskiego Ruchu Wodnego w Polsce

W trzeci weekend lutego w Hotelu Nadmorskim w Gdyni odbyła się Konferencja Wychowanie Wodne w ZHP, w której wzięło udział ponad stu instruktorów z całej Polski. Wydarzenie zainaugurowało obchody Stulecia Harcerskiego Ruchu Wodnego w Polsce.

Konferencja rozpoczęła się w piątek 17 lutego warsztatami modelarskimi. Wykład inauguracyjny, który odbył się dzień później wygłosił podharcmistrz Wiktor Wróblewski, który przedstawił krótko historię powstania polskiego harcerskiego ruchu wodnego i wyjaśnił, dlaczego właśnie w 2017 roku wypada jego stulecie.

W części plenarnej konferencji można było obejrzeć prezentację Portu Gdynia S.A – sponsora konferencji. Paweł Polański z Studenckiego Klubu Kajakowego Morzkulc w Gdańsku przedstawił Polski System Kwalifikacji Kajakarskich (PSKK), Weronika Dyjas z Komisji Szkolenia PZŻ opowiedziała o tym, jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniały się wymagania egzaminacyjne na patenty żeglarskie. Jakub Nowak ze stoczni Remontowa Shipbuilding zaprezentował z kolei zagadnienia branży stoczniowej i sukcesy Remontowej na tym polu. Na koniec sesji plenarnej j.k.ż.w. Alfred Naskręt mówił o systemie szkoleń żeglarzy komercyjnych w Polsce i na świecie. Krótką prezentację miała również harcerska spółka 4 Żywioły, która przedstawiła ofertę dla wodniaków, pwd. Artur Tyński z chorągwi śląskiej opowiedział o historii harcerskiego wodniactwa na Górnym Śląsku; Ireneusz Jurek, wolontariusz CWM ZHP, zaprezentował Warsztaty Kultury Marynistycznej w CWM ZHP w Gdyni, które wykształciły wielu uznanych muzyków sceny szantowej. Na koniec Weronika Pyda-Ledwoń (chorągiew gdańska) prezentowała historię i przyszłość współzawodnictwa o puchar Leonida Teligi.

W drugim bloku pwd. Konrad Krakowiak (chorągiew dolnośląska) zaprezentował nowe narzędzie jakim będzie tworzona właśnie interaktywna mapa wodniackich środowisk harcerskich. A na koniec hm. Piotr Nowacki (chorągiew łódzka) opowiedział o stymulowaniu procesów kadrotwórczych w środowisku wodnym.

Późnym popołudniem odbył się premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Śladami Wagnera” w reżyserii wolontariusza CWM ZHP Marcina Grochowskiego. Film został nakręcony podczas zeszłorocznego rejsu jachtu Zjawa IV po Karaibach, a jego twórcom udało się dotrzeć do ludzi, którzy żyli i pracowali z Władysławem Wagnerem podczas jego pobytu na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.

Podsumowaniem dnia był odbywający się wieczorem Bal Stulecia, podczas którego instruktorzy spotkali się w innych niż zwykle okolicznościach - nie w mundurach, a w strojach wieczorowych na sali balowej.

W niedzielę odbyły się prelekcje w dwóch blokach. Pierwszy dotyczył historycznych rejsów żaglowca s/y Zawisza Czarny. Kpt. Jan Ludwig opowiedział o rejsie Zawiszy Czarnego dookoła świata, który rozpoczął się w PRL w 1989 roku a zakończył w III RP w 1990 roku.

W drugim bloku była okazja do krótkich prezentacji i rozmów na temat metodyki i sposobu pracy ze specjalnością wodną w drużynach harcerskich.

Konferencja została zorganizowana przy pomocy wielu partnerów: Portu Gdynia S.A, Remontowa Shipbuilding S.A, Szkoły Morskiej w Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, Akwarium Gdyńskiego, Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej sp. z o.o. w Gdyni czy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR).

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.