Spór o podatek podwodny: notatka ze spotkania z posłem PiS oraz petycja do premier Beaty Szydło

2016-11-29 12:23 Wojciech Barszczowski
Mazury - jezioro Jeziorak
Autor: Jan Liszkowski Mazury - jezioro Jeziorak

Sporu o projekt ustawy - Prawo wodne, który ma wejść w życie już 1 stycznia 2017 roku ciąg dalszy. Poniżej notatka informacyjna ze spotkania przedstawicieli mazurskich portów i przystani, a także lokalnych samorządów z Wojciechem Kossakowskim oraz treść dwóch petycji, które poseł Prawa i Sprawiedliwości z Ełku zobowiązał się przekazać na ręce premier Beaty Szydło.

Spotkanie odbyło się w Eko-Marinie w Giżycku w dn. 21 listopada 2016 r. i dotyczyło projektu nowelizacji ustawy - Prawo wodne.

Według najnowszej, dostępnej wersji projektu, planuje się wprowadzić drastyczne opłaty za pomosty i przystanie żeglarskie, pobór wód ze studni głębinowych, odprowadzanie wód opadowych do wód powierzchniowych. Ponadto ma zostać wprowadzony zakaz poruszania się pojazdami po wodach powierzchniowych oraz grodzenia terenów przyległych do jezior do samej wody.

W trakcie dyskusji stwierdzono, iż wprowadzenie nowelizacji ustawy - Prawo wodne w tej postaci doprowadzi praktycznie do upadku branży turystyczno-żeglarskiej, działającej na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich jak również znacząco ograniczy tego typu działalność w innych regionach kraju (np. Solina, Zatoka Gdańska, Zalew Szczeciński).

150 podmiotów gospodarczych, działających na terenie Wielkich Jezior Mazurskich, z dużym niepokojem oczekuje nowelizacji ustawy, widząc w proponowanych zmianach zagrożenie swojej egzystencji. W olbrzymiej większości są to firmy niewielkie, które latami, własnym sumptem, budowały całą infrastrukturę służącą żeglarstwu i sportom wodnym. To dzięki temu blisko 60 tys. żeglarzy, którzy każdego dnia w pełni sezonu żeglują po naszych wodach, ma zapewnione cywilizowane warunki cumowania i postoju na nocleg.

Pan poseł Wojciech Kossakowski, po wysłuchaniu poszczególnych wystąpień, stwierdził, że:

• projekt ustawy nie wpłynął jeszcze do Sejmu
• zobowiązuje się do zapewnienia udziału naszych przedstawicieli w obradach sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, która będzie się zajmowała nowelizacją ustawy
• doprowadzi do spotkania Ministra Turystyki z podmiotami z branży turystyczno-żeglarskiej naszego regionu  w  pierwszym kwartale przyszłego roku oraz do wyjazdowego posiedzenia sejmowej Komisji Turystyki i Sportu w naszym regionie.

Ponadto posłowi Kossakowskiemu wręczono pisma adresowane do Ministra Ochrony Środowiska, Pani Premier i Marszałka Sejmu RP, które szczegółowo przedstawiają omawiane problemy. Pan Poseł zobowiązał się przekazać w/w pisma adresatom.

Do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego nasza petycja została wysłana pocztą.

Opracował:
Zbigniew Sawicki
Stanica Wodna
Kietlice n/Mamrami

***

Petycja "Grupy Amax" do Ministra Środowiska

Pismo WŁAŚCICIELI I GESTORÓW Mazurskich Portów, STOWARZYSZEŃ i FUNDACJI prowadzących działalność na Mazurach oraz SAMORZĄDÓW z terenów Wielkich Jezior Mazurskich do Ministra Środowiska

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.