"Selma Expeditions" w elitarnym gronie Antarktycznych Firm Turystycznych

2014-06-09 12:23 Informacja prasowa
Selma Expedition
Autor: Archiwum Żagli

Pierwsza firma z Polski, wrocławska Spółka "Selma Expeditions", pełnoprawnym członkiem elitarnej - Międzynarodowej Organizacji Antarktycznych Firm Turystycznych - IAATO (International Association of Antarctica Tour Operators).

Na przełomie maja i czerwca 2014 - w trakcie 25-tych dorocznych obrad Międzynarodowej Organizacji Antarktycznych Firm Turystycznych (IAATO), polska firma SELMA EXPEDITIONS została przyjęta na pełnoprawnego członka tej prestiżowej organizacji.

Założona w 1991 roku IAATO zrzesza obecnie ponad sto pozarządowych organizacji i prywatnych firm prowadzących działalność turystyczną na terenie i wokoło Antarktydy, działających zgodnie z wymogami Traktatu Antarktycznego w zakresie ochrony przyrody i minimalizowania skutków działalności człowieka na tym kontynencie. Co roku z usług członków IAATO korzysta około 40 tys. podróżników, żeglarzy i turystów z całego świata. Obecne regulacje prawne zabraniają organizowania odwiedzania regionu Antarktyki bez odpowiednich pozwoleń i udokumentowanej wiedzy w zakresie ochrony środowiska.

 CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU


Obecnie w ramach IAATO - 55 statków i jachtów morskich odbywa regularne rejsy polarne. Wszystkie zobowiązane są działać zgodnie z wymogami regulacji prawnych i szczegółowych zasad dotyczących ochrony Antarktyki. Polska firma jest właścicielem s/y SELMA EXPEDITIONS, ponad 20-to metrowego stalowego jachtu, który pod biało-czerwoną banderą od ośmiu lat wykonuje rejsy na Szósty Kontynent. Decyzja IAATO o dołączeniu do swojego grona pierwszej firmy z naszego kraju - oznacza jednocześnie potwierdzenie jakości i umiejętności polskiej załogi.

Zarządzanie Antarktydą i regionem dookoła tego kontynentu odbywa się w ramach międzynarodowego Systemu Układu Antarktycznego, uzgadnianego przez 29 państw z Europy  (w tym Polski), Afryki, Azji, obu Ameryk, Nowej Zelandii i Australii. Obowiązujące wszystkich ustalenia dotyczą zarządzania kontynentem, w szczególności - ochrony środowiska naturalnego oraz zachowania integralności ekosystemu mórz otaczających Antarktydę. Polska, dzięki działalności Stacji Antarktycznej imienia Henryka Arctowskiego prowadzonej przez Zakład Biologii Antarktyki Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, obecna jest w tym regionie już ponad 40-ci lat.

Załoga s/y Selma Expeditions wielokrotnie odwiedzała pracujących tam naukowców.

Obecnie SELMA EXPEDITIONS realizuje kolejny projekt antarktyczny, którego celem jest dotarcie na początku 2015 roku na Morze Rossa, najzimniejsze i najbardziej niedostępne morze na świecie.

Wyprawa: „Selma - Antarktyda - Wytrwałość” niezależnie od szeregu aspektów sportowych i edukacyjnych przyczyni się także do popularyzacji tematyki antarktycznej wśród wielu odbiorców relacji z rejsu, a zdobyte doświadczenia i badania naukowe pomogą w zaakcentowaniu polskiej obecności na tym kontynencie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.