Rusza akcja "Wypłyń na czyste Mazury"

2014-07-09 15:38 Informacja prasowa
Wypłyń na czyste Mazury
Autor: Archiwum Żagli

Już 12 lipca z Węgorzewa na Mazurach Fundacja Nasza Ziemia wyrusza w rejs pod banderą projektu „Wpłyń na czyste Mazury”. Projekt, realizowany we współpracy z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, jest częścią 21. edycji kampanii Sprzątanie Świata – Polska, która w tym roku przebiega pod hasłem „Turysto! Szanuj Środowisko!”, trwa przez całe wakacje i dedykowana jest tematyce odpowiedzialnej turystyki.

Rejs Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich jest zarówno happeningiem jak i akcją promującą zmianę postaw wobec środowiska w czasie wypoczynku. Podczas trwającego trzy tygodnie rejsu przedstawiciele Fundacji Nasza Ziemia i wolontariusze będą prowadzić działania edukacyjne i informacyjne, a także będzie angażować turystów do bardziej aktywnego udziału w ochronie środowiska. Wśród żeglarzy dystrybuowane będą mapy-naklejki z lokalizacją miejsc, w których w sposób legalny można dokonać zrzutu ścieków z toalet jachtowych i oddać odpady.Każdy zainteresowany będzie mógł otrzymać poradnik zawierający informacje o prostych zasadach, którymi należy się kierować podczas wypoczynku, aby ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Pod jedną banderą – akcja wolontariacka Wodniacy, dla których idea projektu jest szczególnie bliska, będą mogli przyłączyć się do akcji i oznakować swoją łódź banderą „Wpłyń na czyste Mazury” oraz pomóc w promocji odpowiedzialnych postaw wśród innych żeglarzy. Każdy, kto będzie chciał otrzymać niebieską banderę „Wpłyń na czyste Mazury”, będzie musiał jednak najpierw podpisać deklarację przestrzegania zasad odpowiedzialnej turystyki, w tym zrzucania ścieków tylko w miejscach do tego przeznaczonych oraz dbania o to, żeby odpady z łodzi trafiały do właściwych pojemników do segregacji.

Karta eko – turysty 

Przez całe wakacje, również po zakończeniu rejsu, trwać będzie konkurs realizowany przez Fundację z firmą Ahoj Czarter z Węgorzewa, który ma motywować żeglarzy czarterujących jachty do zrzutu ścieków w wyznaczonych, legalnych punktach - Ekomarinach. Każdy klient otrzyma Kartę eko-turysty, na której będzie zbierać potwierdzenia zrzutu ścieków w sposób legalny. Częścią zadania konkursowego będzie stworzenie wiersza o czystych Mazurach. Dla autorów najlepszych utworów czekają nagrody.

Dlaczego tym razem Mazury?

Mazury to jeden z cudów przyrodniczych Polski i Świata - w plebiscycie na nowe Cuda Natury znalazły się w ścisłej 14tce, wyprzedzając Wielki Kanion Kolorado i Skałę Uluru w Australii. To bardzo bogaty przyrodniczo region, którego ponad 30% zajmują lasy i gdzie znajduje się największe skupisko jezior polodowcowych w naszym kraju.

Właśnie ze względu na te walory i wspaniałe warunki dla żeglarzy, co roku region odwiedzany jest przez ponad milion turystów. Niestety wielu z tych turystów, nie zostawia odwiedzanych terenów w takim stanie, w jakim je zastali. Mimo wielu lat edukacji ekologicznej w Polsce ludzie wyrzucają odpady za burtę, pozbywają się nieczystości z toalet w miejscach do tego nie przeznaczonych i nie sprzątają po biwakowaniu.

Odpady dryfujące w wodzie i zanieczyszczenia płynne to bardzo poważny problem dla dzikich zwierząt i całego ekosystemu. Unoszone z prądem kawałki plastiku, nakrętki, torby foliowe, mogą być przyczyną śmierci zwierząt, które mylą je z pokarmem roślinnym lub zwierzęcym. Z kolei wodę zanieczyszczają wycieki benzyny lub ropy z łodzi motorowych i żaglowych wyposażonych w silniki, ale przede wszystkim ścieki z toalet chemicznych i toalet typu „morskiego” oraz szara woda z kuchni pokładowych. Tego typu xanieczyszczenia prowadzą do tak zwanego „zakwitu” wody, czyli eutrofizacji – procesu, który powoduje obniżenie dostępności tlenu dla organizmów żyjących w zanieczyszczonych zbiornikach. Tylko 1 litr ścieków może zanieczyścić aż 8 litrów wody.

Fundacja Nasza Ziemia i Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich postanowiły zacząć wspólnie działać na rzecz poprawy sytuacji i podniesienia świadomości turystów o wpływie ich działań na środowisko. Fundacje chcą dotrzeć do żeglarzy i motorowodniaków z informacją, gdzie na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich można się pozbyć śmieci i zrzucić ścieki nie ingerując w środowisko.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.