Puchar Ameryki: Wyrównane wyścigi 2 dnia

2013-09-10 12:59 Dominik Życki
Puchar Ameryki 2 dzien
Autor: ACEA/Photo Gilles Martin-Raget Drugi dzień regat o Puchar Ameryki przyniósł po jednym zwycięstwie obydwu zespołom. Pierwszy niedzielny wyścig wygrali Nowozelandczycy, zaś drugi – Amerykanie. Zwycięzcy tegorocznych regat eliminacyjnych Louis Vuitton Cup 2013, Emirates Team NZ zdobyli już łącznie 3 punkty, obrońcy Pucharu Ameryki, Team Oracle USA, mają obecnie jeden punkt ujemny. Dziś wieczorem kolejne dwa wyścigi!

Drugi dzień regat o Puchar Ameryki przyniósł po jednym zwycięstwie obydwu zespołom. Pierwszy niedzielny wyścig wygrali Nowozelandczycy, zaś drugi – Amerykanie. Zwycięzcy tegorocznych regat eliminacyjnych Louis Vuitton Cup 2013, Emirates Team NZ zdobyli w weekend łącznie 3 punkty, obrońcy Pucharu Ameryki, Team Oracle USA, mają jeden punkt ujemny.

Niedzielne wyścigi na Zatoce San Francisco oglądała rekordowa ilość ponad 45 tysięcy fanów, którzy obserwowali pojedynki wielkich katamaranów z brzegu i z wody. Nikt chyba nie narzekał tego dnia na brak wrażeń. Pierwszy wyścig dnia (trzeci w ogóle) wygrali Nowozelandczycy, choć początkowo prowadzili w nim Amerykanie – zmiana na prowadzeniu nastąpiła na kursie na wiatr, w pobliżu linii ograniczającej trasę z lewej strony. Przewaga ETNZ nad OTUSA na mecie wyniosła 28 sekund.

W drugim wyścigu Amerykanie żeglowali niemal bezbłędnie, prowadząc od startu aż do mety. Chwilę grozy żeglarze z Golden Gate Yacht Club przeżyli pod koniec pierwszego kursu z wiatrem, gdy podczas błędu w pracy mieczami na zwrocie przez rufę zaryli dziobami w wodę. Szczęśliwie nic się nikomu nie stało, ale OTUSA zwolnili z blisko 40 do zaledwie kilkunastu węzłów, tracąc swą znaczącą przewagę nad Nowozelandczykami. Amerykanie zdołali jednak utrzymać prowadzenie, choć na mecie uzyskali zaledwie 8 sekund przewagi nad Emirates Team New Zealand.

Puchar Ameryki, najstarsze trofeum sportowe na świecie, zdobędzie ten zespół, który jako pierwsza zgromadzi na swoim koncie 9 punktów. Nowozelandczykom brakuje więc 6 zwycięstw, Amerykanom zaś jeszcze 10 (z uwagi na karę).