Prezentacja żaglowców: ZAWISZA CZARNY

2017-08-07 14:33 Marek Zwierz
Zawisza Czarny
Autor: Marek Zwierz "Zawisza Czarny"

Zawisza Czarny to kolejny żaglowiec klasy B, który w Szczecinie można podziwiać przy Nabrzeżu Starówka. Warto przypomnieć, że to jednostka, która 28 lat temu opłynęła świat. 

Pierwszy żaglowiec dla polskich harcerzy zakupiony został w 1934 r. Na życzenie generała Mariusza Zaruskiego nadano mu imię niezłomnego rycerza „Zawisza Czarny”. Statek przetrwał wojnę, był jednak w bardzo złym stanie i w końcu zatopiono go na Zatoce Gdańskiej. Na kolejny druhowie czekali do 1962 r. Związek Harcerstwa Polskiego otrzymał wycofany ze służby trawler rybacki „Cietrzew”, który przebudowano, postawiono maszty i wstawiono silnik. Dla drugiego „Zawiszy” wybrano takielunek sztakslowy, co zdecydowanie ułatwiło wszystkie operacje na pokładzie. Żagle nie są refowane, a na każdą siłę wiatru popularny „Zawias” ma dobrany zestaw żagli, które są w odpowiedniej kolejności zwijane przy pogarszających się warunkach.

W bogatej historii „Zawiszy Czarnego” jest rejs dookoła świata w latach 1989 – 1990. W roku 1999 „Zawisza” dwukrotnie opłynął przylądek Horn i odwiedził polską stację antarktyczną na Wyspie Króla Jerzego. Ciekawym epizodem jest udział w Programie „Zobaczyć Morze”. W jego ramach organizowano pełnomorskie rejsy z załogą składającą się w połowie z osób niewidomych i niedowidzących. W tym celu skonstruowano mówiący kompas, mapę Bałtyku dla niewidomych i plany statku opisane alfabetem Braille’a.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.