Prezentacja żaglowców: KAPITAN BORCHARDT

2017-08-07 15:13 Marek Zwierz
Kapitan Borchardt
Autor: Marek Czasnojć "Kapitan Borchardt" fot. mat. prasowe armatora - Marek Czasnojć

KAPITAN BORCHARDT to prawdziwa historia żeglarstwa. Szkuner gaflowy pływał pod kilkoma banderami, ma 600 m2 powierzchni żagli, a za rok będzie obchodził swoje setne urodziny. 

Jest najstarszym żaglowcem pływającym obecnie pod polską banderą. Holenderską konstrukcję zwodowano w 1918 roku, a pierwszą nazwą była „Nora”. Żaglowiec wielokrotnie zmieniał właścicieli i banderę. Pływał pod banderą holenderską, niemiecką, szwedzką i polską. Kolekcja wcześniejszych nazw też jest imponująca: „Harlingen”, „Moewe”, „Vadder”, „Gerrit”, „In Spe”, „Utskar”. Podczas wojny służył jako statek szkoleniowy dla stacjonujących w Gdyni załóg niemieckich łodzi podwodnych. W czasie ewakuacji frontu wschodniego został odholowany do Travemünde, a po wojnie powrócił do Holandii.

 W 2011 roku nabyli go od Szwedów polscy żeglarze i ówczesną nazwę „Najaden” zamieniono na „Kapitan Borchardt” na cześć pisarza, marynisty i kapitana żeglugi wielkiej. Stałą załogę żaglowca stanowi osiem osób. W rejsach szkoleniowych jest w stanie zabrać do 32 żeglarzy, którzy mogą się zakwaterować w dwu- trzy- i czteroosobowych kabinach. Organizowane są zarówno rejsy szkoleniowe czy stażowe, jak i czysto turystyczne. Głównym rejonem operacyjnym żaglowca jest Morze Śródziemne, Wyspy Kanaryjskie, a latem także Morze Północne i Bałtyk.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.