Prezentacja żaglowców: GENERAŁ ZARUSKI

2017-08-06 17:14 Marek Zwierz
Generał Zaruski
Autor: Sławomir Chaciński "Generał Zaruski"  - fot. archiwum testów ŻAGLI/Sławomir Chaciński/fotoinlove.pl

GENERAŁ ZARUSKI ma prawie 80 lat. Podczas The Tall Ship's Races cieszy się dużym zainteresowaniem, można go ooglądać przy Nabrzeżu Starówka, gdzie stoi w towarzystwie innych polskich jednostek klasy B.

W 1939 r. z inicjatywy generała Mariusza Zaruskiego ówczesna Liga Morska i Kolonialna zamówiła w Szwecji 10 jachtów, które miały służyć morskiemu wychowaniu młodzieży. Za wzór przyjęto udaną konstrukcję szkoleniowego żaglowca „Kaparen”. Udało się zrealizować budowę tylko jednej jednostki, która jednak przed wybuchem II wojny światowej nie zdążyła trafić do Polski. Do 1946 r. żeglowała w Szwecji pod nazwą „Kryssaren”. Po przetransportowaniu żaglowca do kraju początkowo nazwano go „Generał Zaruski”, ale prędko przemianowano na „Młodą Gwardię”. W roku 1957 zmieniono nazwę na „Mariusz Zaruski”, a dopiero w 1969 r. powróconodo pierwotnej „Generał Zaruski”.

Charakterystyczną cechą żaglowca jest jedno pomieszczenie dla załogi pełniące funkcje zarówno jadalni, jak i miejsca odpoczynku i pobytu dziennego. Jacht był własnością Ligi Obrony Kraju, która niespecjalnie troszczyła się o powierzone jej mienie. Kolejne stowarzyszenia, którym powierzano opiekę nad statkiem, nie radziły sobie z utrzymaniem „Generała”. W 2008 roku Miasto Gdańsk nabyło żaglowiec i rozpoczął się proces jego odbudowy trwający do 2012 r. W październiku tego samego roku na jachcie ponownie podniesiono banderę. Od tej chwili „Generał Zaruski” jest gdańskim żaglowcem flagowym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.